czwartek, 20 lutego 2014

Problemy ze stawami u psów

Problemy ze stawami u psów
Niestety, z problemami, dotyczącymi stawów boryka się wiele psiaków. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec występowaniu schorzeń stawów? Jak pomóc psiakom, które już chorują? O tym dzisiaj, a zatem zapraszam do czytania!

Co sprawia, że dochodzi do różnego rodzaju zapaleń i zwyrodnień stawów u psów? Stawy przestają prawidłowo funkcjonować, kiedy chrząstka stawowa, chroniąca kości, poprzez amortyzację sił nacisku na powierzchnie stawowe kości, zużywa się szybciej niż regeneruje. Z tego powodu pojawiają się obrzęki, bóle, a w późniejszym etapie właśnie zapalenia i zwyrodnienia stawów.

Co może wpłynąć na pojawienie się schorzeń stawów u psa

 1. Rasa - istnieją rasy psów bardziej narażonych na schorzenia stawów od pozostałych psiaków. Są to, przede wszystkim, pupile ras dużych. Są one ciężkie i ich duża masa w znaczny sposób obciąża szkielet, co nie wpływa zbawiennie na stawy. Istnieją jednak też schorzenia stawów, które bardzo często występują u psów ras małych, np. u Chihuahua bardzo popularnym jest zwichnięcie rzepki stawu kolanowego.
 2. Wiek - w przypadku wszystkich psów powyżej 8-go roku życia mogą pojawiać się bóle stawów, problemy ze wstawaniem, z chodzeniem. W przypadku psów ras dużych i olbrzymich bóle stawowe występują też często w młodości i spowodowane są intensywnym wzrostem i nadmiernym obciążeniem słabego jeszcze wtedy szkieletu szczeniaka.
 3. Nadwaga - niestety, nadwaga, prowadząca często do otyłości, to źródło wielu chorób. Dodatkowe kilogramy obciążają bardzo stawy, przez co podatność na schorzenia stawów znacznie wzrasta.
 4. Uszkodzenia mechaniczne, jak np. wypadki
 5. Infekcje w okolicach stawu

Objawy, świadczące o tym, że pies ma problem ze stawami

 • kłopoty z podnoszeniem się,
 • kłopoty z chodzeniem, kulawizna,
 • przygnębienie, brak chęci do zabawy.

Jak zapobiegać schorzeniom stawów u psów

Najważniejsza jest profilaktyka. Szczególnie, jeśli wiemy, że nasz psiak znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka, powinniśmy:

 • dbać o wagę pupila - nie dokarmiamy psa tym, co zostanie nam na stole, stosujemy jedynie kompletne, pełnowartościowe karmy, najlepiej takie, które stworzone zostały specjalnie z myślą o psach danej rasy. Jeśli psiak ma już lekkie problemy z wagą, zamiast zmniejszać porcje posiłków, dobrze jest wybierać karmy typu light, które są lekkie, ale zawierają składniki, dzięki którym pupil czuje się najedzony. Dobrze, jeśli karma zawiera dodatek L-karnityny, czyli substancji, wspomagającej spalanie tłuszczu.
 • dbać o odpowiednią dawkę ruchu - dzięki temu pies będzie w dobrej formie i łatwiej będzie mu także walczyć z nadprogramowymi kilogramami. Należy jednak pamiętać, by nie przetrenować psiaka. Długie spacery wcale nie będą najlepszym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli, podczas nich, pies będzie musiał się wspinać po schodach, czy różnych wzniesieniach. Lepszą opcją jest wyjście z psiakiem kilka razy w ciągu dnia na krótki, kilkuminutowy spacer.
 • zwracać uwagę na obecność w karmie chondroprotektorów, które budują chrząstki stawowe i maź stawową. Należą do nich chondroityna oraz glukozamina. Ważne jest także, by karma charakteryzowała się odpowiednim stosunkiem wapnia do fosforu.

Pamiętajcie, że, gdy tylko zauważycie, że Wasz psiak zachowuje się inaczej niż zwykle, ma objawy, mogące świadczyć o tym, że coś go boli, udajcie się do weterynarza. Im szybciej, tym lepiej. Lekarz przepisze odpowiednie leki, które zminimalizują ból i pomogą psu normalnie funkcjonować. Dowiecie się także, jakie ćwiczenia wykonywać z psem, czy jak go masować, by poprawić jego samopoczucie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger