czwartek, 1 sierpnia 2019

Jak chronić psa w lecie przed kleszczami?


Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak groźne są wirusy przenoszone przez pasożyty zewnętrzne. Niestety jednak często zapominamy o tym, że choroby odkleszczowe czyhają nie tylko na nas, ale i na naszych czworonożnych przyjaciół. Jak ochronić psa przed kleszczami? » Które spośród dostępnych w sklepach specyfików działają najskuteczniej? Przekonajmy się!


Ochrona psa przed kleszczami – dlaczego jest potrzebna?


Słoneczne letnie dni sprzyjają długim spacerom z pupilem oraz wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Niestety wraz z nadejściem cieplejszej pory roku uaktywniają się także kleszcze, drobne pasożyty przenoszące wiele groźnych bakterii i wirusów. Pamiętajmy, że wysokie trawy i zarośla, w których tak chętnie bawią się nasi pupile, to naturalne siedliska tych insektów.

Do najpopularniejszych chorób roznoszonych kleszcze należą borelioza, babeszjoza », anaplazmoza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Większość z tych schorzeń przez dłuższy czas rozwija się niepostrzeżenie i powoli atakuje kolejne komórki oraz organy w ciele psa. Pierwsze objawy pojawiają się później, gdy większość organizmu została już zainfekowana. Symptomami, na które należy zwrócić szczególną uwagę są gorączka, osłabienie, powiększenie węzłów chłonnych, zmiany apetytu, nierówny oddech, bladość błon śluzowych oraz widoczny rumień w miejscu ukąszeniu kleszcza. Jeśli zauważymy coś podobnego, koniecznie zabierzmy pupila do weterynarza.

↓ PREPARATY BAYER PRZECIW KLESZCZOM DLA PSA ↓
Jak uchronić psa przed kleszczami?


Żeby uniknąć tego typu sytuacji powinniśmy przede wszystkim bacznie obserwować pupila, a po każdym spacerze przeglądać jego sierść w poszukiwaniu kleszczy. Pamiętajmy też, że aby paść ofiarą pasożyta wcale nie trzeba jechać aż do lasu. Pupil równie dobrze może złapać go podczas zabawy w naszym własnym ogrodzie czy krótkiego spaceru po parku. Starajmy się zatem poświecić chwilę na przejrzenie jego sierści po każdej takiej wyprawie.

Ważnym elementem profilaktyki jest także stosowanie odpowiednich preparatów na kleszcze (poczytaj o najlepszych preparatach na kleszcze dla psa KLIK). Rozmaite specyfiki tego rodzaju dostępne są w sklepach zoologicznych, a ich działanie opiera się na specjalnych substancjach biobójczych, porażających układ nerwowy kleszcza. Które z nich są najlepsze?

Krople i spraye na kleszcze dla psów


Jednymi z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zarazem środków na kleszcze są te w formie kropli oraz sprayów. Aplikacja tych pierwszych jest niezwykle prosta, wystarczy rozchylić sierść pupila na grzbiecie i za pomocą specjalnej pipetki nanieść odpowiednią ilość kropli na skórę. Substancja czynna w nich zawarta wnika pod skórę psa, skąd rozprzestrzenia się po całej jej powierzchni. Taki preparat może działać około miesiąca. Pamiętajmy tylko, by przez 2-3 dni od aplikacji nie pozwalać pupilowi na kąpiele ani nie zmuszać go do spacerów w deszczu. Zmoczenie sierści przed całkowitym wchłonięciem specyfiku może zmniejszyć jego skuteczność.

↓ KROPLE PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓Do wyboru mamy również preparaty w sprayach, jednak ochrona jaką zapewniają nie jest tak pewna, jak w przypadku przeciwkleszczowych kropel spot-on. Dlaczego? Przede wszystkim ich aplikacja wymaga nieco większej wprawy. Aerozol należy bowiem rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni skóry psa, skrupulatnie rozgarniając kolejne partie sierści. Jeśli pupil nie ma długiego futra, możemy dać radę, ale przy dłuższych, gęstych kudłach dokładne rozprowadzenie specyfiku będzie trudniejsze. Spraye przeciw kleszczom poleca się więc jako dodatkową ochronę, na przykład gdy wybieramy się z psem na biwak w jakimś dzikim zakątku.

↓ SPRAYE PRZECIWKLESZCZOWE DLA PSA ↓Obroża przeciw kleszczom dla psa


Ostatnio największą popularnością cieszą się obroże przeciw kleszczom dla psów. Pasek takiej obroży nasączony jest specjalnym preparatem, który stopniowo uwalnia się w niewielkich dawkach przez cały czas jej noszenia. Taka obroża może zapewniać psu ochronę przed pasożytami nawet przez 8-9 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, by pupil nosił ją przez cały czas. W sklepach zoologicznych dostępne są obroże wodoodporne, które nie tracą swoich właściwości nawet po zmoczeniu. Trzeba przyznać, że jest to najbardziej praktyczne i długotrwałe rozwiązanie spośród wszystkich dostępnych na rynku.

↓ OBROŻA PRZECIWKLESZCZOWA DLA PSA ↓Naturalne sposoby na kleszcze u psa


Chemiczne środki zawarte w preparatach na kleszcze mogą być niebezpieczne dla niektórych zwierzaków. Jeśli mamy pod swoją opieką szczeniaka lub psa alergika mającego problemy skórne, lepiej będzie postawić na bardziej naturalny środek. Dobrą alternatywą są preparaty bazujące na ziołach i olejkach eterycznych, których aromat odstrasza kleszcze. Mogą to być produkty z szałwią, tymiankiem, eukaliptusem, miętą pieprzową czy octem jabłkowym. Środki tego typu są w pełni bezpieczne dla pupila i jego otoczenia, ale nie zapewniają tak skutecznej ochrony jak chemiczne specyfiki. Stosując je pamiętajmy więc o skrupulatnym sprawdzaniu sierści psa pod kątem obecności pasożytów.

↓ PREPARATY FRONTLINE PRZECIW KLESZCZOM DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © otsphoto — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger