piątek, 30 marca 2018

Zapalenie ucha u psa


Zapalenie ucha u psa to niestety dosyć powszechna dolegliwość. Boryka się z nią wiele czworonogów, zwłaszcza tych z długimi, zwisającymi uszami. Ze względu na swą budowę są one niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju urazy, zakażenia oraz infekcje, które z czasem przechodzą w poważne stany zapalne. Tego typu dolegliwości nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą skończyć się nawet całkowitą utratą słuchu. Warto wiedzieć zatem, jakie są pierwsze objawy zapalenia uszu u psa i jak zapobiegać temu schorzeniu.


Przyczyny zapalenia ucha u psa


Rozmaite infekcje oraz stany zapalne psich uszu to dosyć częsty problem, głównie ze względu na specyficzną budowę kanału słuchowego. Nie jest on prosty i poziomy jak u człowieka, lecz pionowy i ostro zakrzywiony, co znacznie utrudnia swobodny przepływ powietrza. Niektóre czworonogi posiadają do tego długie, zwisające luźno małżowiny uszne, które przysłaniają kanał słuchowy, zatrzymując w jego wnętrzu ciepło i wilgoć. Nie da się ukryć, że są to warunki idealne dla namnażania się grzybów, bakterii oraz pasożytów. Z problemem tym borykają się zwłaszcza spaniele, teriery, basety, pudle, bernardyny oraz nowofundlandy.

Budowa psiego ucha sprzyja również przedostawaniu się do jego wnętrza rozmaitych ciał obcych, takich jak kurz, piasek, woda lub źdźbła traw. Materia, która dostanie się do kanału słuchowego zwierzęcia nie może swobodnie z niego wypaść, więc zalega tam wywołując stan zapalny. Na dolegliwości tego typu narażone są zwłaszcza psy lubiące kąpiele w rzekach bądź jeziorach, kopiące nory oraz buszujące w wysokich trawach i zaroślach.


Objawy zapalenia ucha u psa


Rozpoznanie zapalenia ucha u psa nie powinno być trudne. Pies borykający się z tą dolegliwością odczuwa silny świąd i ból wewnątrz ucha, co widocznie wpływa na jego zachowanie oraz samopoczucie. Sygnałem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest przede wszystkim uporczywe drapanie się oraz pocieranie uchem o różne przedmioty. Pies może także potrząsać głową, przechylać ją na jedną stronę, a przy tym piszczeć lub skomleć.

Wyraźnym objawem świadczącym o zapaleniu ucha będą także zmiany w jego wnętrzu. Chore ucho może być zaczerwienione i obrzęknięte. Często pojawiają się także charakterystyczne brązowe strupy oraz ciemnobrązowa wydzielina o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Przewlekły i nieleczony stan zapalny prowadzi do rozbicia błony bębenkowej, zaburzeń równowagi oraz do głuchoty (poczytaj więcej o chorobach uszu u psa KLIK).

Jak leczy się zapalenie ucha u psa?


Jeśli zaobserwujemy u pupila którykolwiek z wymienionych objawów, należy jak najszybciej zabrać go do weterynarza. W żadnym wypadku nie powinniśmy leczyć zwierzaka na własną rękę, bo nie wiemy przecież co tak naprawdę kryje się za jego dolegliwościami. Podczas wizyty w lecznicy weterynarz zbada uszy psa za pomocą otoskopu, a następnie pobierze wymaz z wydzieliny zalęgającej w kanale słuchowym. Pozwoli to ustalić bezpośrednią przyczynę zapalenia oraz dobrać stosowną do niej terapię. W leczeniu stanów zapalnych psich uszu stosuje się przeważnie preparaty w formie kropli, aplikowane bezpośrednio do kanału słuchowego. Terapia trwa zwykle od 10 do 30 dni, w zależności od przyczyny zapalenia oraz tego, w jakim stadium zostało ono wykryte. Zdarza się, że środki stosowane miejscowo nie wystarczają i konieczne jest podawanie antybiotyków oraz leków przeciwzapalnych.

Pamiętajmy, by nigdy nie podawać psu lekarstw przeznaczonych dla ludzi ani środków, które zostały mu przepisane poprzednim razem. Przyczyna zapalenia może być zupełnie inna, dlatego wizyta u weterynarza zawsze jest niezbędna.

Jak dbać o psie uszy?


Zapalenie ucha u psa to mało przyjemna dolegliwość, której na szczęście da się zapobiegać. Podstawą profilaktyki jest oczywiście właściwa higiena. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy dokładnie obejrzeć uszy pupila, by sprawdzić czy nie pojawiła się w nich jakaś podejrzana wydzielina lub przykry zapach. Taki zwyczaj pozwoli nam szybko dostrzec pierwsze niepokojące zmiany i w porę zastosować odpowiednie leczenie – oczywiście po konsultacji z weterynarzem.

Pamiętajmy także, by co jakiś czas dokładnie wyczyścić uszy zwierzaka (sprawdź jak nie czyścić psich uszu KLIK). W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia psich uszu. Sposób ich aplikacji jest niezwykle prosty. Wystarczy wprowadzić kilka kropli do ucha zwierzęcia, wmasować je u jego postawy, a następnie usunąć nieczystości przy pomocy wacika (dowiedz się, jak prawidłowo pielęgnować uszy psa KLIK).

Specjalnego traktowania wymagają również psy, które podczas spacerów często bawią się w wodzie. Po powrocie do domu należy porządnie osuszyć uszy czworonoga. To samo powinniśmy robić również po każdej kąpieli.

↓ PREPARATY DO PIELĘGNACJI PSICH USZU ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger