piątek, 16 marca 2018

Zapalenie stawów u psa


Psi artretyzm, czyli zapalenie stawów u psa to poważne i wyjątkowo dokuczliwe schorzenie. Nieleczone może powodować ogromny ból, trwałe zmiany zwyrodnieniowe stawów, a nawet kulawiznę. Mogłoby się wydawać, że choroba tego rodzaju dotyczy wyłącznie psów starszych. Tymczasem, pod wpływem pewnych czynników, choroba ta może ujawnić się także u dużo młodszych czworonogów. Jak rozpoznać zapalenie stawów u psa? Co jest jego przyczyną i jak można je leczyć?


Co to jest zapalenie stawów?


Zapaleniem stawów u psa nazywamy całą grupę schorzeń, pod wpływem których dochodzi do uszkodzenia lub zwyrodnienia chrząstek stawowych. Postępujące zmiany powodują zwiększone tarcie pomiędzy kośćmi w obrębie stawu, co sprawia psu oczywisty dyskomfort, a z czasem również ogromny ból. W przypadku braku leczenia dochodzi do trwałego uszkodzenia układu szkieletowego zwierzaka, ograniczenia zakresu ruchu w chorym stawie, a w zaawansowanym stadium – kulawizny.

Zmiany zwyrodnieniowe u psów bywają nieodwracalne. Pamiętajmy jednak, że właściwa terapia i troskliwa opieka mogą utrzymać psa w dobrej kondycji i pozwolić mu cieszyć się życiem przez długie lata (poczytaj więcej o problemach ze stawami u psów KLIK).

Co powoduje zapalenie stawów u psa?


Zapalenie stawów u psa wiąże się przede wszystkim z procesem starzenia. Wraz z wiekiem chrząstka stawowa ulega znacznemu osłabieniu i przez to staje się bardziej podatna na rozmaite urazy i uszkodzenia. Pamiętajmy jednak, że starość to tylko jeden z czynników mogących przyczynić się do rozwoju tego schorzenia. Choroba zwyrodnieniowa stawów bywa także wynikiem nieodpowiedniego żywienia  (dowiedz się więcej o żywieniu psów różnej wielkości KLIK) oraz złych warunków bytowych czworonoga. Marnej jakości pokarm, ubogi w niezbędne składniki odżywcze, takie jak białko, witaminy czy minerały, sprzyja uszkodzeniom w obrębie stawu, powoduje redukcję tkanki chrzestnej oraz jej stopniowy zanik.

Z zapaleniem stawów borykają się również psy żyjące w złych warunkach, czyli w zimnie i wilgoci bez dostępu do ciepłego, suchego schronienia. Wszystko to w połączeniu ze złą dietą osłabia naturalną odporność zwierzaka, czyni go podatnym na choroby oraz stany zapalne, w tym również na zapalenie stawów. 

↓ WITAMINY DLA PSA WSPOMAGAJĄCE STAWY ↓Jak rozpoznać zapalenie stawów u psa?


Zapalenie stawów u psa to jedno z tych schorzeń, które w początkowej fazie nie dają niemal żadnych objawów. Choroba rozwija się prawie niezauważalnie i zwykle daje o sobie znać dopiero, gdy stan zapalny przerodzi się w zwyrodnienie, a psu zaczyna doskwierać silny ból. Dlatego warto być wyczulonym na wszelkie zmiany w zachowaniu pupila.

Na początku, kiedy pies odczuwa jedynie lekki dyskomfort, może sprawiać wrażenie wycofanego oraz wyraźnie stracić chęć do spacerów i zabawy. W miarę rozwoju choroby, pojawia się jednak ból, utrudniający zwierzakowi swobodne poruszanie się. Pies zaczyna wtedy kuleć, miewa problemy ze wstawaniem i chodzeniem, może także popiskiwać lub skomleć podczas prób wstawania, siadania czy skakania.

Chory zwierzak przestaje również jeść. Należy pamiętać, że nagły spadek apetytu może być spowodowany odczuwaniem bólu o wyjątkowo dużym nasileniu.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY ↓Leczenie psa z zapaleniem stawów


Pamiętajmy, by nigdy nie lekceważyć żadnych oznak, świadczących o możliwym rozwoju zapalenia stawów u psa. Im wcześniej dostrzeżemy niepokojące objawy, tym szybciej będzie można rozpocząć właściwe leczenie, które zahamuje postęp choroby i pomoże utrzymać pupila w lepszej kondycji. Oczywiście konieczna jest wizyta u weterynarza, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednią terapię.

Podstawą leczenia będzie rzecz jasna prawidłowa dieta. Psa cierpiącego na zapalenie lub chorobę zwyrodnieniową stawów należy przede wszystkim dobrze karmić. Jego karma powinna zawierać składniki, takie jak siarczan chondroityny, glukozaminę oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, które wzmocnią chrząstkę stawową, odbudują uszkodzoną tkankę lub przynajmniej zapobiegną dalszym zmianom.

Jeśli stan zapalny lub zmiany zwyrodnieniowe są już zaawansowane, a psu dokuczają silne bóle, weterynarz może zalecić mu odpowiednie leki oraz suplementy, bogate w substancje wspomagające odbudowę chrząstki stawowej. Zdarza się, że pies musi przyjmować także środki przeciwbólowe, przynajmniej przez pewien czas. W takim wypadku należy ściśle przestrzegać zaleceń specjalisty i nie podawać psu niczego bez konsultacji. Pamiętajmy, że zdrowie pupila spoczywa w naszych rękach!

✔ Poczytaj także o reumatyzmie u psów »

↓ SUCHA KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA STAWY ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger