piątek, 12 października 2018

Co zrobić, gdy pies nie chce jeść?


Niechęć do jedzenia to raczej niecodzienny stan u psa. Nasze czworonogi słyną ze skłonności do obżarstwa, więc kiedy nagle tracą apetyt powinniśmy się słusznie zaniepokoić. Brak apetytu może mieć wiele przyczyn, zarówno tych całkiem błahych, jak i dużo poważniejszych, związanych z chorobami czy zaburzeniami behawioralnymi. Jak pomóc psu, który nie chce jeść? Co zrobić, by pupil odzyskał apetyt? »


Dlaczego pies nie chce jeść?


Jedną z najczęstszych przyczyn braku apetytu u psa » są różnego rodzaju błędy żywieniowe. Nieregularne posiłki, zbyt duża ilość przekąsek i smakołyków w ciągu dnia lub dokarmianie pupila resztkami ze stołu – wszystko to wpływa na apetyt i nawyki naszego czworonoga. Jeśli niechęci do jedzenia nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, takie jak osłabienie czy apatia, możemy przypuszczać, że za całą sprawą stoją właśnie złe nawyki żywieniowe. Jedzeniem gardzą przeważnie psy rozpieszczone, które wiedzą, że ich właściciel zawsze ma w zanadrzu jakiś smakołyk. Pobłażając pupilowi często sami nieświadomie prowokujemy go do niewłaściwych zachowań. Grymaszenie przy misce to jedna z możliwych konsekwencji.

Brak apetytu u psa może mieć także podłoże behawioralne. Najczęstszą przyczyną jest stres spowodowany gwałtownymi zmianami, jakie zaszły w otoczeniu zwierzaka. Pies może przeżywać utratę bliskiej osoby, przeprowadzkę i zmianę otoczenia lub odczuwać zazdrość i niepokój w związku z pojawieniem się w domu innego zwierzęcia lub nowego członka rodziny.


Brak apetytu u psa – przyczyny zdrowotne


Pamiętajmy, że brak apetytu u psa może być także objawem wielu poważnych chorób. Dlatego nie należy tego bagatelizować nawet, jeśli podejrzewamy, że problem tkwi w czymś zupełnie błahym. Wizyta u weterynarza i tak jest konieczna. Nagła niechęć do jedzenia może świadczyć chociażby o rozwijającej się infekcji wirusowej u naszego czworonoga. Pod uwagę należy wziąć również różnego rodzaju choroby przewodu pokarmowego, problemy z trawieniem, a także zaburzenia gospodarki hormonalnej zwierzaka, problemy z wątrobą lub nerkami. Z kolei psy, które wyrażają chęć zjedzenia posiłku, ale ostatecznie zostawiają miskę nietkniętą mogą cierpieć z powodu chorób jamy ustnej. Ból zęba, ropień lub zapalenie dziąsła może utrudniać psu pobieranie posiłku.


Co robić, gdy pies nie ma apetytu?


Przede wszystkim, zabierzmy pupila do weterynarza. Konsultacja ze specjalistą jest niezbędna, nawet wtedy, gdy utracie apetytu nie towarzyszą żadne inne objawy. Dopiero, gdy uda nam się wykluczyć problemu zdrowotne, możemy szukać ich w otoczeniu i nawykach czworonoga.

Jeśli za bark apetytu u psa » odpowiadają błędy żywieniowe, powinniśmy zacząć od wprowadzenia odpowiednich zasad dotyczących jego karmienia. Po pierwsze, zadbajmy o to, by zwierzak dostawał posiłki zawsze o tej samej porze i nie podjadał niczego między nimi. Starajmy się ograniczyć wszelkie przekąski, a smakołyki podawajmy tylko w nagrodę za dobre zachowanie, na przykład podczas nauki nowych komend. Po drugie, pamiętajmy, by dopasować objętość posiłków do rzeczywistych potrzeb zwierzęcia oraz pod kątem jego wagi i wielkości. Serwowanie zbyt dużych porcji lub dokarmianie pupila resztkami z własnego stołu to prosta droga do przejedzenia.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓
Jak zachęcić psa do jedzenia?


Co robić, jeśli pomimo nowych dietetycznych rygorów, nasz pupil wciąż grymasi przy misce? W takiej sytuacji warto przyjrzeć się samej misce, a konkretnie jej zawartości. Być może karma, którą podajemy psu zwyczajnie mu się znudziła i już mu nie smakuje. Zmiana pokarmu lub urozmaicenie dotychczasowych posiłków to czasem najlepsze rozwiązanie. Psim niejadkom możemy zaserwować, na przykład karmę mokrą lub dodać do suchej kilka kawałków mięsa. Chodzi o to, by posiłek był aromatyczny i atrakcyjny dla czworonoga.

Pamiętajmy też, że najlepszym remedium na brak apetytu jest ruch na świeżym powietrzu. Nic tak nie pobudza łaknienia jak wysiłek, postarajmy się więc, by nasz pupil każdego dnia otrzymywał solidną porcję ruchu. Długie spaceru połączone z zabawą, rzucaniem piłki lub frisbee powinny skutecznie wyostrzyć jego apetyt.

↓ FRISBEE DLA PSA ↓Dobrym rozwiązaniem są także specjalne środki zwiększające łaknienie. Jednym nich jest chociażby tran dla psów, który nie tylko pobudza apetyt, ale i zwiększa odporność organizmu. Pamiętajmy jednak, by przed jego podaniem skonsultować się z weterynarzem.

↓ TRAN Z DORSZA DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © chalabala - stock.adobe.com

1 komentarz:

  1. Dobrą opcją jest też dosmaczanie jedzenia smalcem gęsim. Ważne też jest by nie zostawiać jedzenia w misce, tak by pies miał cały czas do niego dostęp. Powinno się nakładać tylko wtedy kiedy jest jego pora jedzenia :)

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger