środa, 10 października 2018

Dieta cukrzycowa u psa


Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób endokrynologicznych u psów. Liczba zachorowań pośród czworonogów wyraźnie wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat, a czynniki odpowiedzialne za ten stan rzeczy wciąż nie są do końca znane. Jak opiekować się psem chorym na cukrzycę? Warto wiedzieć, że jednym z kluczowych elementów terapii jest odpowiednia dieta. Jak powinna ona wyglądać?


Cukrzyca u psa  - przyczyny


Niestety wciąż nie określono, jakie czynniki z całą pewnością wywołują cukrzycę u naszych czworonogów. Uważa się jednak, że podobnie jak w przypadku ludzi duże znaczenie ma tutaj nieodpowiedni tryb życia, zła dieta, a nade wszystko – predyspozycje genetyczne. Większość psów cierpi na tak zwaną cukrzycę insulinozależną, w której dochodzi do zahamowania produkcji insuliny pod wpływem uszkodzenia komórek trzustki. Organizm zwierzaka nie jest więc zdolny do wytwarzania insuliny, a co się z tym wiąże – regulowania poziomu glukozy we krwi.

Jak już wspomnieliśmy, niektóre rasy psów mogą być genetycznie predysponowane do zachorowania na cukrzycę. W grupie największego ryzyka mieszczą się między innymi pudle, mopsy, sznaucery, yorki, foksteriery oraz beagle’e. Choroba ta bardzo często dotyka psy starsze, otyłe lub schorowane. Może wystąpić jako reakcja na inne przebyte schorzenia, takie jak zapalenie trzustki lub zespół Cushinga. Co ciekawe na cukrzycę częściej zapadają niekastrowane suki, być może ma to związek ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ich organizmie.


Objawy cukrzycy u psa


Cukrzyca u psa » daje dość charakterystyczne objawy, ale niestety nie zawsze zauważamy je w porę. Jednymi z pierwszych symptomów są wzmożone pragnienie i poliuria, czyli wielomocz. Zdarza się jednak, że zmiany tego rodzaju tłumaczymy sobie różnymi czynnikami środowiskowymi, co pozwala chorobie dalej się rozwijać. Chory zwierzak może mieć także większy apetyt niż dotychczas, a jednocześnie tracić na wadze. Często obserwuje się również osłabienie i niechęć do aktywności fizycznej. W zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się też problemy ze wzrokiem, zaćma oraz letarg.

Żywienie psa chorego na cukrzycę


Czynnikiem decydującym o powodzeniu terapii cukrzycy jest dieta. Od sposobu żywienia chorego psa oraz składu jego posiłków zależy to, jak będzie się czuł i czy będzie mógł cieszyć się jeszcze długim życiem. Dieta cukrzycowa dla psa powinna charakteryzować się obniżoną zawartością cukrów prostych oraz niską kalorycznością, co pozwoli na utrzymanie stałego poziomu glukozy we krwi.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku psów cukrzyków nie tylko jakość posiłków ma znaczenie. Liczy się także to, kiedy i jak często są one podawane. Zwierzaki chore na cukrzycę powinny jeść o stałych porach i zawsze dopiero po podaniu insuliny. Zaleca się, aby pierwszy posiłek podać psu najpóźniej 2 godziny po porannej dawce insuliny, a następny dopiero po około 6 godzinach. Dzięki temu poziom glukozy we krwi czworonoga utrzyma się na bezpiecznym dla jego życia poziomie.

Karma dla psa z cukrzycą


W sklepach zoologicznych znajdziemy wysokiej jakości karmy dla psich diabetyków, o składzie doskonale zbilansowanym pod kątem ich specyficznych potrzeb. Wybierając taki pokarm warto zwrócić uwagę na jego skład oraz proporcje poszczególnych elementów. Co jest najważniejsze? Karma dla psa z cukrzycą powinna zawierać przede wszystkim około 25% wysokiej jakości białka zwierzęcego oraz około 10% tłuszczu. Dzięki takiemu zbilansowaniu tych składników utrzymamy stałą dawkę kalorii w diecie pupila i uchronimy go przed nadwagą, która w przypadku cukrzycy może mieć tragiczne skutki.

Szczególnie istotna jest też zawartość węglowodanów w karmie. Pokarm dla cukrzyka powinien zawierać jak najmniej cukrów prostych o wysokim indeksie glikemicznym, które wolniej się wchłaniają, przez co wywierają większy wpływ na stężenie glukozy w organizmie czworonoga. Psim diabetykom zalecane są zwłaszcza karmy zawierające sorgo i jęczmień, które korzystnie wpływają na wahania cukru i insuliny we krwi.

Ważną rolę w diecie cukrzycowej pełni także błonnik, który wspomaga trawienie, daje poczucie sytości i wspomaga proces regulacji poziomu cukru we krwi. Włókno roślinne powinno więc stanowić około 17% suchej masy pokarmu. Składnikami kontrolującymi poziom glukozy są także cynk i chrom. Ten pierwszy podawany w wysokich dawkach może hamować wydalanie insuliny z organizmu, chrom zaś sprzyja większej tolerancji i absorpcji glukozy przez komórki. W diecie psa z cukrzycą istotną funkcję pełnią także przeciwutleniacze, takie jak witamina E, C i A, a także luteina i tauryna.

Poczytaj więcej o tym:

✔ Jak zapobiegać cukrzycy u psów? KLIK  »

↓ KARMA DLA PSA Z CUKRZYCĄ ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Africa Studio - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger