środa, 23 maja 2018

Przyczyny braku apetytu u psa


Niektórym psiakom od czasu do czasu zdarza się opuścić posiłek. Gdy jednak zwierzak nasz na dobre stronić zaczyna od miski, powinniśmy interweniować. Niechęć do jedzenia bądź wyraźna zmiana nawyków żywieniowych świadczy o tym, że ze zwierzakiem dzieje się coś niepokojącego. Czasem za takim brakiem apetytu u psa stać może nawet groźna choroba.


Kiedy psia awersja do jedzenia powinna nas zaniepokoić?


Często zdarza się, że właściciele czworonogów mają tendencję do przekarmiania swych pupili. Zwierzaki takie w ciągu dnia dostają wiele bonusowych kęsów pochodzących wprost z naszego stołu. Nic więc dziwnego, że w porze karmienia zupełnie nie są one zainteresowane swą własną miską. Inną często niepokojącą psiarzy sprawą jest to, że pupil nie zjada takich ilości jedzenia, jakie przewiduje widniejąca na opakowaniu karmy etykieta. Zalecanych dawek wskazanych przez producenta nigdy nie traktujmy jednak jak rygorystycznej wytycznej. Jeśli więc pupil nasz ma dobrą kondycję i zdrowie, nie wszczynajmy alarmu, tylko dlatego, że zjada on 70% proponowanej porcji.

Inaczej sprawa wygląda wówczas, gdy zwierzak nagle zacznie unikać jedzenia. Zarówno zupełny brak apetytu u psa », jak i radykalny jego spadek, staje się wówczas niepokojący, gdy trwa ponad 24 godziny. Do innych alarmujących sygnałów należy: utrata wagi, osłabienie, wymioty. Zauważywszy takie symptomy, udajmy się do weterynarza.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ↓ 
Najczęstsze przyczyny braku apetytu u psa


→ Choroba

Dlaczego pies nie je? » Za brakiem apetytu u psiaka kryć mogą się różne choroby. Jadłowstręt często idzie w parze z infekcjami bakteryjnymi bądź wirusowymi, z problemami związanymi z funkcjonowaniem wątroby czy niewydolnością nerek, z chorobami endokrynologicznymi, sercowo-naczyniowymi bądź też z nowotworami lub z nienależytym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Przyczyną stronienia od miski bywa też zły stan uzębienia. Na podstawie samego niejedzenia nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co doskwiera psiakowi. Sytuację tę jest w stanie rozjaśnić dopiero fachowa weterynaryjna diagnoza.

→ Szczepienia ochronne

Chwilowa utrata łaknienia zdarza się też psiakom tuż po szczepieniach. Większość zwierzaków dobrze reaguje na tego typu zabiegi. Czasem pojawiają się jednak powikłania oraz doskwierające psu przez jakiś czas złe samopoczucie. Te ostatnie nader często objawia się właśnie brakiem apetytu.

→ Drobne zatrucia

Zwierzak, zwłaszcza wówczas, gdy swobodnie biega po ogrodzie bądź gdy podczas spaceru spuszczany jest ze smyczy, zjeść może kęsy, które nie powinny trafiać do jego żołądka. Psom regularnie podjadającym przypadkiem znalezione śmieci warto założyć kaganiec skutecznie uniemożliwiający im wykonywanie tego zadania. W domu zaś uważajmy na to, by psiak nie zjadał tych naszych smakołyków, które figurują na liście zakazanych dla niego produktów. Pupil, który obje się niestrawnych dla siebie „pożywieniem”, może gorzej się czuć i odmówić jedzenia.

→ Podeszły wiek zwierzaka

Wraz z wiekiem wiele psiaków traci zainteresowanie jedzeniem. Nie są one już tak łase na przekąski, jak kiedyś, a z racji mniej aktywnego trybu życia nie potrzebują dostarczać swemu organizmowi tak wielu kalorii. Formuły żywieniowe zawsze dobrze dopasowane powinny być do wieku zwierzaka. Stąd też, jeśli chcemy starszemu niejadkowi dostarczyć wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych, sięgnąć powinniśmy po karmę dla seniora (poczytaj więcej o żywieniu psów starszych KLIK).

→ Czynniki psychologiczne

Psy często są niezwykle wyczulone na to, co dzieje się w ich otoczeniu. Zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się w domu nowych zwierząt bądź członków rodziny, wyjazdy, a nawet przeżywany przez psa lęk separacyjny skutkować może brakiem apetytu u psa.

→ Nasz złe zwyczaje

Ciężko jest sprawić, by pies dobrze i zdrowo się odżywiał, gdy my sami nie przestrzegamy pewnych podstawowych reguł. Pies może rezygnować ze swojego jedzenia, gdy domownicy regularnie dokarmiają go poza posiłkami. Również zbyt mała aktywność – brak zabawy i regularnych spacerów przyczyniać mogą się do utraty łaknienia.


Jak radzić sobie z brakiem apetytu u psa?


Apetyt psiakowi przywrócić będziemy w stanie tylko wtedy, jeśli poznamy przyczynę jego zaniku. Wówczas, gdy niejedzenie ma podłoże medyczne, weterynarz przepisuje zazwyczaj odpowiednie leki i zaleca wdrożenie adekwatnej diety. W przypadku czynników psychologicznych często rozwiązaniem okazuje się zadbanie o to, w jakich warunkach jada nasz zwierzak. Posiłki serwujmy psu w miejscu spokojnym, wolnym od hałasu, zamętu i innych zwierząt. Gdy zwierzak nie cierpi na żadne chorobowe dolegliwości, postarajmy się wzmóc apetyt regularnymi porami karmienia, eksperymentami z różnymi karmami, długimi spacerami przed jedzeniem oraz likwidacją wszelkich dodatkowych przekąsek.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger