piątek, 19 października 2018

Jak pielęgnować sierść huskiego?


Husky to psiaki o iście królewskim wyglądzie. W aparycji ich zachwycają nie tylko przejmująco błękitne oczy. Zjawiskowo prezentuje się również okazałe futro tego wywodzącego się z mroźnej Syberii zwierzaka. Jak to jednak bywa w przypadku psów szczycących się okazałą okrywą włosową – niezbędna jest im odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o sierść huskiego?


Jaki rodzaj sierści posiada siberian husky?


Husky » wywodzi się z mroźnej północy – z zamieszkałej przez Czukczów i Jukagirów Syberii. To właśnie te koczownicze plemiona od wieków wykorzystywały husky w roli siły pociągowej. Nic więc dziwnego, że ciała tych psiaków, żyjących i pracujących w mroźnym klimacie, muszą być wyposażone w porządną warstwę ochronną. Husky posiadają sierść dwojakiego rodzaju. Do czynienia mamy więc tu z grubym, miękkim podszerstkiem i z dłuższą warstwą włosów okrywowych. Dopiero tak zabezpieczony psiak jest należycie chroniony przed zimnem oraz przed wilgocią. Z tą ostatnią dobrze radzą sobie naturalne oleje, które pokrywając sierść i sprawiają, że ta staje się wodoodporna.

↓ KARMA DLA HASKIEGO ↓Dlaczego w przypadku husky należyta pielęgnacja sierści jest aż tak ważna?


Właściciele husky muszą przygotować się na to, że zabiegi pielęgnacyjne staną się niemal codzienną rutyną. Systematyczne wyczesywanie sierści huskiego niezbędne jest wówczas, gdy pupil nasz jest psem wystawowym. Wcale nie znaczy to jednak, że o czynności tej możemy zapomnieć, jeśli zwierzak nie pojawia się na wybiegach. Futro huskiego najlepiej prezentuje się wtedy, gdy czeszemy je codziennie. Nie mając czasu, za zabieg taki zabierać powinniśmy się przynajmniej dwa razy w tygodniu. Podczas linienia sprawa robi się jeszcze bardziej nagląca, gdyż pies zrzuca cały swój podszerstek. Wymiana taka trwać może nawet do sześciu tygodni. Okazać może się też, że za grzebień chwytać powinniśmy wówczas znacznie częściej – najlepiej rano i wieczorem.


↓ SZCZOTKI DO CZESANIA HASKIEGO ↓Okrywa włosowa haskiego, pozostawiona sama sobie, może doprowadzać do tworzenia się trudnych do rozczesania dredów sierściowych. Ponadto niepielęgnowany podszerstek ma tendencję do filcowania się, a niewyczesana martwa sierść, zwłaszcza w okresie linienia, wywoływać może odparzenia. Jeśli więc o pupila nie zadbamy należycie, ucierpieć może na tym nie tylko jego wygląd, ale i zdrowie.

Czym czesać sierść haskiego?


Sierść haskiego jest na tyle gruba, że ciężko jest ocenić, gdzie kończy się podszerstek a zaczyna skóra. Z tej to przyczyny wybierając przyrządy do czesania, sięgajmy po te, które wyposażone są w gładko zakończone druciki.

Dobrym sprzętem do czesania haskiego jest pudlówka, która to za pomocą gęsto usadowionych, cienkich i odpowiednio zakrzywionych drucików jest w stanie dobrze zadbać o kondycję podszerstka. Ponadto szczotka taka, znakomicie sprawdzająca się przy grubej sierści, delikatnie pobudza skórę psa, działa stymulująco na włosowe cebulki i dobrze usuwa martwy naskórek. Wybierając odpowiedni model szczotki, sięgnijmy po taki, który posiada antypoślizgową rączkę i miękką gumową poduszkę. Do rozczesywania sierści i wyczesywania podszerstka wykorzystać możemy też specjalny trymer hakowy dedykowany psiakom o grubszym i dłuższym włosiu.

Po tym, jak nad sierścią zwierzaka zapanujemy przy pomocy pudlówki bądź trymera, sięgnąć możemy po metalowy grzebień. Jeśli gładko przechodzić będzie on przez futro pupila, zyskamy pewność, że zadanie wykonane zostało należycie.  Przy okazji pamiętajmy też, że psia sierść nie lubi być szczotkowana na sucho. Tak zabierając się do czesania, łatwo uszkodzić możemy strukturę włosia. Dla bezpieczeństwa przed rozpoczęciem pielęgnacyjnych zabiegów spryskajmy więc futro specjalną odżywką w sprayu.

↓ SZAMPON DLA HASKIEGO ↓Czy haskiemu potrzebne są kąpiele?


Husky to psiaki, które sporo energii poświęcają na codzienne pielęgnacyjne czynności. Również one przykładają się więc do tego, by futro ich poszczycić mogło się ładnym wyglądem. Jeśli sytuacja tego nie wymaga, a znaczy to mniej więcej tyle, że pies nasz w niczym się nie wytarzał, z częstotliwością kąpieli nie powinniśmy przesadzać. Zbyt częste mycie psa doprowadzić może do problemów skórnych, gdyż wysusza ono naturalne chroniące ciało oleje. Porządne czyszczenie zwierzaka wystarczy więc zaplanować dwa razy w roku. Do kąpieli zawsze wybierajmy szampon dla psa. Jeśli posiadamy pupila o ciemniejszym ubarwieniu, powinien być to preparat wzmacniający kolor. Dla jasno umaszczonych zwierzaków odpowiedni będzie szampon do białej sierści, gdyż dobrze da on sobie radę z wszelkimi przebarwieniami.

↓ WITAMINY WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ HUSKEIGO ↓


Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Africa Studio - stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger