środa, 3 października 2018

Dieta wątrobowa dla psa


Wątroba to narząd pełniący wiele funkcji, kluczowych dla zdrowia oraz życia psa. Odpowiada między innymi za syntezę oraz magazynowanie niezbędnych składników odżywczych, termoregulację organizmu, filtrację krwi oraz usuwanie szkodliwych toksyn. Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu tego narządu zagrażają zdrowiu, a nawet życiu naszego czworonoga. Właściwe żywienie, nakierowane na odciążenie uszkodzonej wątroby, może wspomóc jej regenerację lub przynajmniej zahamować dalszy rozwój choroby.


Schorzenia wątroby u psa


Choroby wątroby u psów » mogą mieć wiele przyczyn. Pośród nich wymienia się czynniki, takie jak uwarunkowania genetyczne, niedożywienie lub zła dieta, zatrucie lekami, zakażenia wirusowe lub przebyte zabiegi. Schorzeniami, na jakie najczęściej zapadają czworonogi są marskość, zapalenie lub niewydolność wątroby. Rzadkością nie są także schorzenia związane z wątrobą, między innymi żółtaczka wątrobo pochodna, zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamienie woreczka żółciowego, a także nowotwory, polipy oraz cysty.

Pierwszymi objawami zaburzeń czynności wątroby są osłabienie, apatia, a także wymioty, biegunka i krwawienia. Zwierzę może odczuwać zwiększone pragnienie i częściej niż zwykle oddawać mocz. Często obserwuje się także objawy związane z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Chore psy wydają się senne i niezdarne, mogą poruszać się bezcelowo, krążyć w kółko i obijać o przedmioty. Jeśli zaobserwujemy coś podobnego w zachowaniu naszego pupila, koniecznie zabierzmy go do weterynarza. Każde z wymienionych wyżej schorzeń wymaga leczenia oraz długotrwałej terapii nakierowanej na poprawę jakości życia psa.


Jak karmić psa z chorą wątrobą?


Pies z chorą wątrobą już do końca życia będzie musiał przyjmować leki chroniące i wspomagające regenerację narządu. Równie ważna jest jednak dieta. Po zdiagnozowaniu choroby będziemy musieli przestawić pupila na nowy jadłospis, dostosowany do jego specjalnych potrzeb. Dieta wątrobowa dla psa powinna zawierać umiarkowaną ilość białka, ponieważ jego nadmiar obciąża chory narząd, a ponadto pobudza produkcję amoniaku w organizmie.

Istotna jest także odpowiednia zawartość tłuszczu w pokarmie. Składnik ten jest cennym źródłem energii, a co więcej poprawia smak karmy. Ma to duże znaczenie w przypadku psów z chorą wątrobą, którym często doskwiera brak apetytu. Zwierzak, który je zbyt mało ma niewielkie szanse na powrót do zdrowia, a na skutek niedożywienia mogą postępować uszkodzenia wątroby.

Karma dla psa ze schorzeniami wątroby powinna zawierać także błonnik. Ten cenny składnik odżywczy wspomaga procesy trawienia i poprawia perystaltykę jelit, co przekłada się na sprawniejsze usuwanie amoniaku oraz innych toksyn z organizmu. W diecie wątrobowej należy także ograniczyć ilość miedzi oraz sodu. Nadmiar miedzi w pokarmie przyczynia się do uszkadzania komórek wątroby, sód z kolei może powodować odkładanie się płynów w jamie brzusznej psa, czy tak zwanego wodobrzusza. Z drugiej strony warto podwyższyć zawartość cynku w karmie, ponieważ pierwiastek ten bierze udział w neutralizacji i usuwaniu amoniaku z organizmu.

Karma dla psa z chorą wątrobą


W sklepach zoologicznych pojawiły się już karmy dedykowane psom z różnymi problemami zdrowotnymi. Pośród nich znajdziemy także specjalne pokarmy dla zwierzaków ze schorzeniami wątroby. Porządne produkty tego rodzaju doskonale wpisują się w schemat diety wątrobowej, ponieważ zawierają wszelkie niezbędne zwierzakowi składniki odżywcze, w ilościach, które wzmocnią organizm i nie przyczynią się do dalszych uszkodzeń. W ich składzie znajdziemy odpowiednią zawartość białka i tłuszczy, a ponadto dodatek zdrowego błonnika. Nie brakuje w nich także cennych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i E oraz tauryna i luteina, które sprzyjają neutralizacji wolnych rodników i wspomagają regenerację komórek wątroby. Wiele produktów zawiera również L-karnitynę, składnik przyspieszający metabolizm tłuszczy.

Wybierając karmę hepatic dla psa » warto sprawdzać jej skład. Powinniśmy bezwzględnie unikać produktów zawierających dużą ilość konserwantów i sztucznych dodatków, które same w sobie są toksyczne i mogą przyczynić się do dalszych uszkodzeń narządu. Wybierajmy karmy jak najbardziej naturalne i wytwarzane ze składników nisko przetworzonych. Warto także zasięgnąć rady weterynarza. On najlepiej doradzi nam, jaka karma pomoże choremu pupilowi stanąć na nogi.

Poczytaj więcej o:

 Diecie regenerującej psią wątrobę KLIK »

↓ KARMA DLA PSA Z PROBLEMAMI WĄTROBY ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © YakobchukOlena — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger