środa, 13 czerwca 2018

Mokra karma dla szczeniaka


Żadnego psiego właściciela nie zdziwi chyba fakt, że szczenięta potrzebują pokarmu naprawdę dobrej jakości. Oczywiście o należyte menu czworonoga troszczyć powinniśmy się na każdym etapie jego życia. Ciało i mózg psiego malucha w ciągu pierwszych 12, a w przypadku większych ras – 24 miesięcy, rozwijają się jednak tak szybko, że tylko naprawdę należycie zbilansowane specjały są w stanie sprostać ich wygórowanym wymaganiom. Mokra karma może być wspaniałym szczenięcym przysmakiem. Wybierając ją, pamiętajmy jednak o paru ważnych kwestiach.


Dlaczego warto serwować szczeniakowi mokre jedzenie?


Zarówno właściciele szczeniaków, jak i dorosłych psiaków stoją przed dylematem, czy pupilom swym serwować suche, czy też mokre jedzenie. Wybór nie jest tu jednoznaczny, a o jakości decyduje raczej nie konsystencja karmy, a skład pożywienia. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt istnieją jednak pewne przesłanki przemawiające za tym, że w menu maluchów dominować powinny mokre psie przysmaki.

Mokre jedzenie zazwyczaj jest zasobniejsze w proteiny i tłuszcze niż jego suchy odpowiednik. Te zaś właśnie odpowiedzialne są za budowę skóry, sierści i mięśni. Dla odmiany w psich suchych krokietach gości znacznie więcej węglowodanów dostarczanych przez zboża. Dodatek pszenicy czy kukurydzy spaja suchą karmę, dbając o jej fakturę i strukturę. Nie da ukryć się też, że jest to tanie, a więc przez producentów chętnie wykorzystywane źródło energii – rodzaj zapychacza, który psiakowi wcale nie jest potrzebny. Zdecydowanie zdrowszą opcją dla młodego psiaka będą więc mokre specjały bazujące na mięsie.

Innym ważnym atutem puszek jest obecna w nich całkiem spora zawartość wody. Sucha karma w składzie swym ma jej niewiele – zazwyczaj ok. 11%. Dla odmiany jedzenie mokre zawierać może jej nawet 85%. Serwując je psiakowi, znacznie łatwiej zadbać będzie nam więc o to, by maluch się nie odwodnił. 

Jeszcze inną zaletą mokrych karm dla szczeniąt jest ich bardziej naturalny skład. Oczywiście kwestia ta w dużej mierze zależna jest od jakości karmy, a więc od priorytetów samego producenta. Nie da ukryć się jednak, że suche jedzenie po otwarciu opakowania przechowywane może być znacznie dłużej niż psia puszka. Nic więc dziwnego, że z reguły gości w nim więcej konserwantów.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓Skład produktu – podstawowy wyznacznik jakości psiego jedzenia


Nie każda puszka automatycznie okaże się lepsza od suchej karmy. By w kwestii jakości mieć zupełną jasność, wystarczy jednak zerknąć na zamieszczoną na opakowaniu etykietę. Mokra karma dla szczeniaka nie powinna zawierać konserwantów, wzmacniaczy smaku i sztucznych barwników. Wybierając produkty bazujący na białku zwierzęcym, zadbajmy też o to, by wiedzieć, jakie mięso znajduje się w opakowaniu. Hasło produkt uboczny pochodzenia zwierzęcego raczej nie brzmi przekonująco. Zdecydowanie lepiej więc, gdy w składzie widnieje po prostu kurczak czy wołowina. 

Wybierz karmę dedykowaną szczeniakom


Niezależnie od tego, czy małego psiaka żywić chcemy suchym, mokrym czy też mieszanym jedzeniem, zawsze sięgać powinniśmy po specjały stworzone z myślą o szczeniakach. Dietetyczne wymagania małych psów różnią się od zapotrzebowania dorosłych zwierzaków. Stąd też menu maluchów obfitować musi w wyższą zawartość łatwo przyswajalnego białka troszczącego się o prawidłowy rozwój tkanek i narządów oraz w odpowiednie dawki minerałów, w tym m.in. żelaza, fosforu, cynku, magnezu i wapnia.

Niestety odnalezienie na sklepowej półce mokrej karmy dla szczeniaków jeszcze nie rozwiązuje sprawy. W przypadku karmienia szczeniąt » istnieje jeszcze zasadnicza różnica między szczenięciem maltańczyka a np. doga niemieckiego. Psy ras małych rosną bardzo szybko i wcześnie osiągają dojrzałość. Z kolei psiaki w przyszłości aspirujące do pokaźnych rozmiarów w wieku szczenięcym pozostają nawet przez dwa lata – nie możemy pozwolić im więc na zbyt szybki wzrost, gdyż mają one na to zdecydowanie więcej czasu. U zwierzaków, zależnie od przewidzianej wielkości, różne będzie więc zapotrzebowanie na białko, chondroitynę, glukozaminę, wapń czy fosfor. Wśród karm dla szczeniąt, zależnie od potrzeb, szukajmy więc specjałów przeznaczonych dla ras dużych bądź małych.

Poczytaj także o tym:

✔ Jaką wybrać karmę dla szczeniaka? »

↓ KARMA DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger