środa, 20 czerwca 2018

HMB dla psa


W sklepach zoologicznych znajdziemy coraz więcej różnorodnych preparatów i suplementów diety dla psiaków. Można się wręcz pogubić w ogromnej ilości produktów tego typu. Czy powinno się kudłaczowi serwować coś takiego? Wiele zależy od trybu życia i wymagań zdrowotnych zwierzaka. Jednym z preparatów, które bardzo przydadzą się psiakom trenującym do zawodów albo uprawiającym ciężką pracę fizyczną, jest właśnie produkt z HMB. Warto wiedzieć więcej, czym dokładnie jest, jak działa i kiedy należy go podawać psiakowi, aby wspomóc jego rozwój i wzmocnić organizm.


Co to jest HMB?


HMB to skrót od związku, który nazywa się beta-hydroksy-beta-metylomaślan (trudno byłoby zapamiętać coś takiego, stąd wygodna nazwa). Mówiąc bardziej po ludzku jest to substancja, którą produkują organizmy psiaków same z siebie, ale nie zawsze w wystarczającej ilości (w stosunku do wysiłku fizycznego). To produkt przemiany leucyny, czyli jednego z aminokwasów, wytwarzany głównie w wątrobie oraz mięśniach. Organizm kudłacza może wyprodukować HMB więcej lub mniej, w zależności od masy ciała i mocy przerobowych organizmu, czyli od możliwości metabolicznych. Naturalny zapas HMB całkowicie pokrywa zapotrzebowanie większości pupili. Więcej potrzebują go natomiast te czworonogi, które uprawiają wzmożony wysiłek fizyczny, a zatem trenują albo wykonują ciężką i wymagającą pracę fizyczną (dotyczy także psiaków pracujących w różnych służbach). Produkty dla psa z HMB mają działanie zarówno anaboliczne, jak i antykataboliczne. Anaboliczne, ponieważ powoduje przyrost masy mięśniowej (przyspiesza proces dzielenia się komórek), a antykataboliczne, ponieważ hamuje rozkład, a zatem utratę białek. Efekt jest taki, że mięśnie są bardziej rozbudowane i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a organizm nie wykorzystuje ich jako zapasu energetycznego, co doprowadziłoby do ich uszkodzeń i spadku masy ciała.

↓ PREPARATY Z HMB DLA PSA ↓Którym jeszcze psiakom warto podawać HMB?


Choć preparaty z HMB podaje się przede wszystkim psiakom, które są narażone na duży wysiłek fizyczny, specyfik ten przyda się także innym kudłaczom. Pierwszą z grup są psiaki w podeszłym wieku, które nie tylko zmagają się z problemami braku energii i spadku witalności, ale także cierpią na bolesne dolegliwości ze stawami. Takie schorzenia to nie tylko dyskomfort, ale w zaawansowanym stadium także poważne problemy z poruszaniem się na co dzień. HMB nie tylko wzmocni ich układ ruchu, ale także podniesie witalność i odporność całego organizmu. Drugą grupą psiaków potrzebujących suplementacji są zwierzaki po chorobach oraz ciągle borykające się z poważnymi uszkodzeniami stawów, wiązadeł oraz mięśni. HMB pomaga przy dysplazji stawów, w stanach zapalnych i przy chorobie zwyrodnieniowej (poczytaj więcej o zapaleniu stawów u psa KLIK).

Podawanie psu HMB


Produkty z HMB to suplementy i należy je traktować jako dodatek do pożywienia, nigdy jako produkty bazowe. Musimy też dostosować ilość preparatu do wagi pupila oraz jego zapotrzebowań zdrowotnych. Bardzo przyda nam się uważne przeczytanie informacji na etykiecie, bo każdy producent środków z HMB może mieć trochę inny preparat i inną kompozycję takiej „mikstury”. Jeśli mamy jakieś wątpliwości albo nasz zwierzak jest alergikiem, warto wcześniej porozmawiać z weterynarzem, aby ułożyć optymalny plan dawkowania takiego suplementu. HMB dodajemy zwyczajnie do codziennej karmy psiaka. Nie powinno być problemów ze zjedzeniem, bo pupile rzadko grymaszą na jego smak. Regularnie podawane HMB poprawi wydolność oraz kondycję naszego psiaka, a także sprawi, że organizm będzie szybciej się regenerował. Oczywiście nie wolno przesadzać z ilością. Preparaty dla psa z HMB jako takie są całkowicie bezpieczne i gruntowanie przebadane laboratoryjnie, natomiast serwowanie pupilowi pięciokrotnej dziennej dawki na pewno nie przysłuży się jego zdrowiu. Dlatego stosujmy się do poleceń lekarza oraz informacji na opakowaniach. HMB dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych.

↓ HMB DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger