środa, 27 czerwca 2018

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?


Każdy psi właściciel powinien zdawać sobie sprawę z tego, że czekolada nie jest smakołykiem odpowiednim dla psiaka. Niestety zdarzają się sytuacje, w których przypadkiem czworonóg zdoła wykraść zakazany dla niego owoc. W takim wypadku niezbędne jest monitorowanie stanu zdrowia zwierzaka, a nawet wizyta u weterynarza.


Dlaczego pies powinien trzymać się z dala od czekolady?


Zdawać by się mogło, że czekolada, zwłaszcza ta gorzka, ze względu na wiele cennych substancji odżywczych znakomicie sprawdzać powinna się w roli nie tylko smacznej, ale i zdrowej przekąski. O ile w naszym przypadku, jeśli tylko zachować potrafimy należyty umiar, tak właśnie sprawy się mają, o tyle z psiakiem kwestia ta wygląda zupełnie inaczej.

Czekolada poza niewskazaną dla czworonoga kofeiną zawiera również teobrominę. Ta ma działanie moczopędne, pobudza też ona system nerwowy, rozszerza naczynia krwionośne i przyspiesza akcję serca. Teobromina dla każdego okazać może się  szkodliwa – indywidualna reakcja zależna jest od spożytej ilości tego związku oraz od tempa, w jakim organizm jest w stanie przeprowadzić jego rozkład. My potrafimy w ciągu 6 godzin o połowę zredukować krążącą w nas ilość teobrominy. Psi metabolizm z zadaniem tym tak dobrze nie daje sobie rady i potrzebuje on na to aż 18 godzin. Sposobem tym wysoki poziom teobrominy zakumulowanej w psim organizmie wyrządzić może poważne szkody.     


Jaka czekolada jest dla psa najgroźniejsza?


Zdecydowanie największą dawkę teobrominy zawiera ciemna gorzka czekolada, nieco uboższa jest w nią czekolada mleczna, stosunkowo niewiele jej zaś gości w tabliczce czekolady białej. Przy okazji warto pamiętać, że źródłem teobrominy w czekoladzie są ziarna kakaowca. Sposobem tym również samo kakao oraz wszelkie słodkości, do których zostało ono dodane, w przypadku psa znaleźć powinny się na zakazanej spożywczej liście.

Przyjmuje się, że dla psów toksyczna dawka teobrominy wynosi 100-150 miligramów na kilogram masy ciała. Zaledwie 500 gramów gorzkiej czekolady zawierającej 3 gramy teobrominy może więc wyrządzić krzywdę 30-kilogramowemu psiakowi.[1] Chihuahua czy yorkshire terrier poważnie zatruć może się znacznie mniejszą dawką.

Niezależnie od tego, jaką masą ciała szczyci się nasz pupil, z czekolady w roli przysmaku lepiej jest zupełnie zrezygnować. Nawet biała czekolada, choć uboższa w teobrominę, zawiera porządną dawkę cukru. Ten zaś z pewnością nie jest korzystny dla zwierzaka. Szukając przekąsek dla pupila, sięgnijmy lepiej po takie psie smakołyki, które naszemu milusińskiemu wyjdą na zdrowie.

Objawy zatrucia teobrominą


Oznaki zatrucia psa czekoladą » zazwyczaj dają o sobie znać w przeciągu 6-12 godzin od spożycia zakazanego smakołyku. W grę wchodzi tu wzmożone pragnienie, niepokój, biegunka i wymioty, częste oddawanie moczu czy podwyższone tętno. W przypadku silnej intoksykacji i braku pomocy pies dostać może padaczki, a w skrajnych przypadkach taki niefortunny posiłek kończy się nawet śmiercią.


Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?


Nawet jeśli wiemy, że czekolada jest niewskazanym dla psa przysmakiem i unikamy serwowania jemu tego typu rarytasów, zdarzyć może się, że zwierzak sam wykradnie kakaowe ciasto bądź tabliczkę czekolady. W takiej sytuacji dobrze jest telefonicznie skontaktować się z weterynarzem. Cenną informacją, którą będziemy mogli przekazać, jest waga psa, ilość zjedzonej czekolady, jej rodzaj oraz orientacyjna godzina, w której psiak pochłonął przysmak. Jeśli od konsumpcji nie minęło więcej niż 120 minut, znaczy to, że teobromina nie zdążyła jeszcze wchłonąć się do krwiobiegu. Wówczas lekarz ma szansę podać psu środek wymiotny i węgiel aktywny wspomagający usuwanie toksyn. Może zdarzyć się też, że na takie działania jest już zbyt późno i konieczne będzie podanie psu kroplówki bądź leków kontrolujących ciśnienie krwi czy akcję serca. W przypadku spożycia niewielkiej dawki czekolady weterynarz zalecić może też pozostanie w domu i monitorowanie kondycji psiaka.

Poczytaj także o tym:

✔ Czego nie podawać psu? »

↓ CZEKOLADA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma



[1] https://www.vets-now.com/2017/02/dog-breed-weight-chart/

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger