poniedziałek, 4 czerwca 2018

Rodzaje obroży dla psów


Przygarniając psiaka, zaopatrzyć musimy się w różne psie gadżety. Na rynku dostępnych jest tak wiele rzeczy dla czworonogów, że niektóre z nich spokojnie uznać można tylko za modne zabawki. Z całą pewnością do grona tych nie należy jednak psia miska, osobiste posłanie zwierzaka, smycz i oczywiście obroża. Ów najważniejszy psi ekwipunek warto więc wybrać szczególnie rozważnie.


Obroża – niezbędne psie akcesorium


Nikogo chyba nie trzeba specjalnie przekonywać o tym, że psu potrzebna jest obroża. Każdy psiarz dobrze wie, że przydaje się ona podczas spaceru – to do niej dopinamy smycz, za nią też możemy schwytać zwierzaka w razie problemów. Nawet wówczas, gdy pupil nasz na przechadzki zakłada szelki, obrożę wciąż powinien mieć on na swej szyi. Psie szelki zdejmujemy po powrocie do domu, obrożę zaś zwierzak zawsze może mieć na sobie. Ważne jest to o tyle, że to właśnie ona w razie ucieczki świadczy o tym, że czworonóg posiada właściciela. Do niej też doczepiamy ułatwiającą odnalezienie zbiega adresówkę.

↓ ADRESÓWKA DLA PSA ↓Na co zwrócić uwagę, wybierając obrożę dla psiaka?


Przede wszystkim obrożę dla psa dopasować musimy do gabarytów i zachowania zwierzaka. W kwestii rozmiaru pod uwagę wziąć musimy zarówno długość, a więc obwód obroży, jak i jej szerokość. Obroża nie może zsuwać się z psiej głowy, nie może ona też nadmiernie uciskać szyi psiaka. Zasadą jest, że między szyję a obrożę spokojnie wchodzić powinny nasze dwa palce. Jeśli chodzi o szerokość, modele szersze dedykowane są psom większym, węższe – mniejszym. Zwłaszcza w przypadku gabarytowo pokaźnych i szarpiących za smycz pupili unikać powinniśmy obroży zbyt wąskich. Takie okalające szyję opaski kiepsko rozkładają siłę i prowadzić mogą do podduszenia. Kupując obrożę dla psów dużych », silnych i szarpiących warto zadbać też o solidne, najlepiej metalowe zapięcie.


W przypadku każdej obroży baczną uwagę zwrócić powinniśmy na jakość jej wykonania. Biorąc pod uwagę fakt, że akcesorium to przez 24 godziny na dobę znajduje się na szyi psiaka, zadbajmy o to, by dla pupila było ono w pełni komfortowe. Obroża dla psa nie może więc doprowadzać do odparzeń, nie może też szorstkimi brzegami drapać czy ocierać psiej skóry (dowiedz się, jak dobrać obrożę dla psa KLIK).

Najpopularniejsze modele obroży


Najczęściej wybieranym spacerowym akcesorium są tradycyjne obroże z nylonu bądź ze skóry. Odpowiednio dobrane pod względem rozmiaru, znakomicie nadają się one dla wszystkich tych psiaków, które potrafią grzecznie zachowywać się podczas spacerów.

↓ OBROŻE DLA PSA ↓W przypadku chartów – psów o niewielkich głowach i wyjątkowo smukłych szyjach tradycyjna obroża raczej nie zda egzaminu, gdyż pupil łatwo będzie mógł się z niej oswobodzić. W tym wypadku warto więc postawić na samoregulującą się obrożę półzaciskową.

Sporo kontrowersji wzbudzają zarówno obroże zaciskowe, jak i kolczatki. Po wersje te sięgają czasem właściciele agresywnych i trudnych do ułożenia psiaków. Pamiętajmy jednak, że wykorzystywane powinny być one z rozwagą. Zakup ich nie zwalnia nas też z obowiązku ułożenia psa, a więc z odbycia szkolenia czy indywidualnie prowadzonych treningów.

↓ OBROŻA ZACISKOWA DLA PSA ↓Obroże dla psów – dodatkowe opcje


Obroża poza funkcją identyfikacji zwierzaka oraz ułatwienia nam sprawowania nad nim kontroli naszemu milusińskiemu zapewniać może też dodatkowe bezpieczeństwo – wymóg taki spełniają np. modele wyposażone w odblaski świetlne. Odblaskowe obroże dla psa » znakomicie sprawdzają się wieczorową porą, gdy spacerujemy z pupilem  po parku bądź po gorzej oświetlonych drogach. Dzięki nim zwierzak dobrze widoczny jest w świetle lamp rowerowych i samochodowych reflektorów.

↓ OBROŻE ODBLASKOWE DLA PSA ↓Innym jeszcze sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa psa za pomocą obroży jest zakup specjalnej obroży przeciw pchłom i kleszczom. Rozwiązanie takie jest o tyle wygodne, że w przeciwieństwie do preparatów typu spot on, pudrów czy sprayów zapewnia zwierzakowi całkiem długą, bo nawet ośmiomiesięczną ochronę. Wybierając obrożę przeciw pasożytom, postawmy na model wodoodporny. Nie będziemy musieli martwić się wówczas o to, że przestała ona należycie działać wskutek zmoknięcia na deszczu bądź kąpieli w jeziorze.


↓ OBROŻE DLA PSA PRZECIW PCHŁOM I KLESZCZOM ↓Kolejną propozycją wśród obroży o specjalnych właściwościach jest wersja z wbudowanym GPS-em. Rozwiązanie takie, choć do najtańszych nie należy, sprawdza się w przypadku psów polujących, psich sportowców oraz tych zwierzaków, które na własną łapę lubią zmykać z domu i oddawać się długim przebieżkom po okolicy. 

Niezdyscyplinowanym zwierzakom sprawić możemy obroże antyszczekowe bądź treningowe. Obie wersje korzystają z wibracji i sygnałów dźwiękowych, skrupulatnie przestrzegając psa przed nagannym zachowaniem.


↓ OBROŻE LEDOWE DLA PSA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger