wtorek, 2 lipca 2019

Jak dbać o psa w upały?


Lato to wyjątkowo trudny okres dla naszych czworonogów. Upały doskwierają im nie mniej niż nam, a co gorsza, psiaki ze względu na specyficzną termoregulację organizmu narażone są na przegrzanie i udar cieplny. Jak dbać o psa w upały i stworzyć mu najlepsze warunki do przetrwania wysokich temperatur? Oto, co możemy zrobić.


Czy upał może zaszkodzić psu?


Niestety pies radzi sobie z upałami nieco gorzej niż człowiek. Podczas gdy my pocimy się, czyli regulujemy temperaturę organizmu całą powierzchnią naszego ciała, psy mają do dyspozycji jedynie gruczoły potowe pomiędzy palcami. To zdecydowanie za mało, by schłodzić cały organizm, ale na szczęście natura wyposażyła zwierzaki w jeszcze jeden szczególny mechanizm obniżania temperatury ciała. Otóż psy oddają nadmiar ciepła z organizmu poprzez dyszenie. Mimo to upały wystawiają czworonogi na ciężką próbę i nawet tak sprytnie zaprogramowany mechanizm nie zawsze wystarcza. A warto pamiętać, że przegrzanie ciała może prowadzić nawet do groźnego dla życia udaru cieplnego. Jak rozpoznać pierwsze objawy?


Objawy przegrzania i udaru u pa


Temperatura ciała zdrowego psa wynosi ok. 37,5°C do 39,5°C. O udarze cieplnym możemy mówić, gdy jego temperatura wzrasta do 40,5°C. Objawami udaru u czworonoga jest między innymi nadmierne zianie, ślinienie się, wymioty, biegunka, brak apetytu, apatia, problemy z utrzymaniem równowagi, przyspieszone bicie serca, drgawki oraz utrata przytomności.

Trzeba pamiętać, że symptomy tego rodzaju są dość niespecyficzne i mogą wystąpić także w przypadku innych schorzeń. Dla udaru charakterystyczne jest jednak to, że objawy te pojawiają się nagle. Jeśli zatem nasz pupil zachowywał się normalne i jego stan gwałtownie się pogorszył, możemy podejrzewać, że jest to spowodowane właśnie przegrzaniem i udarem cieplnym. W takiej sytuacji należy oczywiście jak najszybciej udać się do weterynarza.

Jak dbać o psa w czasie upałów?


Aby nie dopuszczać do takich sytuacji, powinniśmy wiedzieć, jak zadbać o psa w czasie upałów. Kwestią podstawową jest oczywiście zapewnienie psu stałego dostępu do czystej, chłodnej wody. Pamiętajmy, że podczas upałów wzrasta także ryzyko odwodnienia organizmu, zwłaszcza jeśli pupil większą część dnia spędza na podwórku. Woda powinna być więc zawsze w zasięgu psiego pyszczka. Najlepiej rozstawić w domu lub na podwórku dwie miski, w różnych miejscach. Dzięki temu, gdy pies pod naszą nieobecność rozleje wodę lub po prostu wypije całą, będzie miał zapas.

↓ MISKA DLA PSA ↓Gdy upał doskwiera lepiej też zmienić pory spacerów z czworonogiem. Ten najdłuższy warto odbyć rano lub późnym wieczorem, gdy temperatura nie jest jeszcze taka wysoka. W ciągu dnia zabierajmy pupila tylko na krótkie spacery i nie wymagajmy od niego większej aktywności. Rzucanie piłki lub frisbee też lepiej sobie odpuścić, zostawmy to na chłodniejszy dzień.

Mata chłodząca dla psa


Gdy żar leje się z nieba psu potrzebny będzie także kawałek chłodnego, zacienionego miejsca. Jeśli pupil spędza większość dnia na zewnątrz, upewnijmy się, że ma tam cień i może schronić się przed słońcem. Jakiś czas temu w sklepach zoologicznych pojawiły się także specjalne akcesoria chłodzące dla psów. Do wyboru mamy między innymi kamizelki oraz maty chłodzące dla psa », które zapewniają przyjemne, kojące uczucie chłodu w czasie upałów. Wewnątrz takiej maty znajduje się specjalny czynnik chłodzący, który aktywuje się, gdy tylko pies się na niej położy. Inne maty należy przed użyciem schować na kilka godzin do lodówki. Taka wygodna mata to doskonały sposób, by pomóc pupilowi przetrwać największy skwar.

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA PSA ↓O czym jeszcze warto pamiętać?


Pamiętajmy, że woda dla psa powinna znajdować się nie tylko w domowej misce. Warto zabierać ja ze sobą także na spacery, by pupil mógł schłodzić się i uzupełnić płyny podczas wysiłku. W sklepach zoologicznych dostępne są już specjalne miski i bidony dla psów », które ułatwiają nam zadanie. Składana miska sprawdzi się, gdy sami nosimy swoją wodę i możemy podzielić się nią z czworonogiem. Dzięki temu nie musimy zabierać dodatkowej butelki dla pupila, a sama miska po złożeniu nie zajmuje wiele miejsca w plecaku czy torebce.

↓ BIDON DLA PSA ↓Pamiętajmy też, by podczas spacerów w upalne dni nie zakładać psu ciasnych kagańców. W ten sposób uniemożliwiamy psu dyszenie i naturalne schłodzenie organizmu. Kagańce weterynaryjne, które ciasno opinają pysk pupila mogą być przydatne podczas wizyty w lecznicy, ale na spacerach zupełnie nie zdają egzaminu, zwłaszcza gdy jest tak gorąco. Unikajmy także metalowych obroży, które szybko nagrzewają się na słońcu i mogą sprawiać dyskomfort pupilowi.

Mamy nadzieję, że nasze rady dotyczące tego jak dbać o psa w upały będą dla Was przydatne i pomogą Waszemu pupilowi czuć się komfortowo w dni, kiedy żar leje się z nieba, a temperatura przekracza 30°C.

↓ KAGANIEC DLA PSA NA UPAŁY ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: © Drobot Dean — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger