czwartek, 4 lipca 2019

Jak często kąpać psa?


Zaskakującym okazać może się fakt, że przysłowie: „częste mycie skraca życie” w odniesieniu do psów zawiera w sobie ziarnko prawdy. Oczywiście nie namawiamy do tego, by zupełnie zaniechać psich kąpieli. Naszym domowym czworonogom od czasu do czasu jak najbardziej przyda się wizyta pod prysznicem. Przyjemności tej nie powinniśmy im jednak serwować co tydzień. Jak więc często kąpać psa? 


Czynniki determinujące częstotliwość psich kąpieli


Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak często myć powinniśmy naszych czworonożnych pupili. Kąpanie psa jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Gdy jednak zwierzaka myjemy zbyt często, likwidujemy nagromadzone na jego skórze naturalne oleje i doprowadzić możemy do uszkodzenia mieszków włosowych, do podrażnień skóry, a nawet do zakażeń grzybiczych czy bakteryjnych. Warto więc ustalając terminarz kąpieli, wziąć pod uwagę parę podstawowych kwestii.

Oczywiste jest, że częstotliwość psich kąpieli w znacznej mierze determinowana będzie przez długość sierści oraz tryb życia naszego pupila. Futro psów krótkowłosych często do ładu doprowadzić można za pomocą szczotki i grzebienia. Sierść długowłosych zwierzaków bardziej magazynuje w sobie brud, który ciężej jest też usunąć. Stąd też zwierzaki obdarzone bujnym włosiem wymagać będą regularniejszych kąpieli.

↓ SZAMPON DLA PSA VET EXPERT ↓Psy aktywnie spędzające czas brudzą się szybciej niż typowe kanapowce. Jeśli dodatkowo zwierzak nasz uwielbia buszować w krzakach, pływać i kopać dziury to o kąpielach nie da nam on zapomnieć. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że choć domowe psy brudzą się nieco mniej, kąpać możemy je częściej niż typowe podwórkowce. Kąpiele zwierzaków mieszkających w budach ograniczmy do niezbędnego minimum. Pupile ci zdecydowanie bardziej od nieskazitelnie lśniącej sierści potrzebują porządnej bariery ochronnej skóry, która to zabezpieczy ich przed chłodem i deszczem.

Jeszcze innymi czynnikami, które warto w tym wypadku wziąć pod uwagę, jest kolor i struktura psiego włosia, rasa i wiek psa oraz predyspozycje do alergii skórnych. Tę ostatnią kwestię koniecznie skonsultować powinniśmy z weterynarzem, gdyż w niektórych przypadkach kąpiele pomagają likwidować zmiany skórne, w innych zaś pogarszają sytuację. 

Jak często pies trafiać powinien pod prysznic?


Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane powyżej kwestie, większości psów wystarczy kąpać raz na 3-6 miesięcy, a więc od 2 do 4 razy w roku. Jeśli zwierzak nasz mieszka w domu i chcemy, by zapach wydobywający się z jego sierści nie drażnił naszego nosa, po szampon sięgnąć możemy nieco częściej. Z ilością kąpieli nie przesadzajmy jednak – zabiegi takie ograniczmy do jednego w miesiącu.

Czy do kąpania psa możemy używać własnego szamponu?


Nie bez przyczyny wśród produktów dla domowych czworonogów odnajdziemy też szampony stworzone specjalnie z myślą o psiakach. Potrzeby skóry naszej i psiej różnią się od siebie diametralnie. Kluczową kwestią jest tu już samo odmienne pH. U człowieka odczyn skóry jest kwaśny i wynosi zazwyczaj 5,5. U psów zaś pH oscyluje w granicach 7-7,5, a więc przechyla się wyraźnie w stronę zasadową. Ta dość istotna rozbieżność sprawia, że nam dobrze służący szampon, silnie podrażniać może skórę zwierzaka. Dodatkowo psi naskórek jest też zdecydowanie cieńszy i delikatniejszy od ludzkiego, co sprawia, że skłonny on jest do przesuszania się. Najlepszym rozwiązaniem są więc delikatne szampony dla psa bazujące na komponentach naturalnych i nieposiadające w składzie swym parabenów, olejów mineralnych czy laurylosiarczanu sodu. Te preparaty nie przyczyniają się do powstawania łupieżu czy pojawienia się świądu.

↓ SZAMPON DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © Antonio Gravante — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger