poniedziałek, 22 lipca 2019

Jak chronić psa w lecie przed pchłami?


Lato kojarzy się z błogim lenistwem. Psi wypoczynek często zakłócają jednak uciążliwe insekty. Ciepła aura sprawia, że w okresie wakacyjnym atakują ze zdwojoną siłą. Jak chronić psa przed pchłami? Co zrobić, gdy krwiopijne insekty zaatakują czworonoga?


Lato jako okres nasilonych inwazji pcheł


Pchły u psa » są prawdziwą zmorą. Te niewielkie insekty rozmnażają się bardzo szybko, a ich żerowanie jest dla psiaków wyjątkowo nieprzyjemne. Dorosłe samice każdego dnia składają od 20 do nawet 50 jaj, które spadają z psiej sierści i rozprzestrzeniają się w otoczeniu. Larwy owadów chowają się w domowych zakamarkach, gdzie następnie przeobrażają się w dorosłe osobniki. Gdy wykryją w otoczeniu wibracje lub dwutlenek węgla, opuszczają swoje kokony i szukają żywiciela. Cały cykl rozwojowy pcheł jest ściśle uzależniony od wilgotności i temperatury. Zima nie sprzyja krwiopijnym owadom. Niskie temperatury i wilgotność poniżej 50% hamują ich rozwój. Kiedy temperatura wzrasta, problem powraca. Od wiosny aż do jesieni pchły znajdują idealne warunki do życia. W czasie lata cały cykl rozwojowy (od jaja do dorosłej postaci) przechodzą w ekspresowym tempie. Z tego powodu znacznie wzrasta ich liczebność w środowisku, a co za tym idzie – nasilają się ich inwazje. Latem psy są szczególnie narażone na atak pasożytów także z powodu częstych zmian otoczenia. Podczas wakacyjnych wojaży nietrudno o spotkania z czworonogami zmagającymi się z insektami lub wypoczynek w miejscach zamieszkałych przez pchły.

↓ OBROŻA PRZECIWPCHELNA DLA PSA ↓Jak odpchlić psa?


Nasz pupil intensywnie się drapie, nerwowo wygryza swoją sierść, jest niespokojny, a na jego skórze pojawiły się zaczerwienienia i ranki? Niewykluczone, że dręczą go krwiopijne pasożyty. Najskuteczniejszą bronią w walce z pchłami są preparaty owadobójcze, aplikowane bezpośrednio na ciało czworonogów. Do wyboru mamy specyfiki w formie kropli, sprayów i obroży. Substancje aktywne (m.in. fipronil, imidaklopryd, permetryna, piryproksyfen) znajdujące się w preparatach przeciwpchelnych dla psów zabijają insekty i przerywają ich cykl rozwojowy, zabezpieczając zwierzaki przed powtórną inwazją. Najdłuższym czasem działania odznaczają się obroże (nawet 8. miesięcy). Krople i spraye zwykle trzeba aplikować czworonogom co 4 tygodnie. Dawka preparatów na pchły musi być zawsze precyzyjnie dobrana do wagi naszego podopiecznego. Jeśli jesteśmy właścicielami kilku zwierzaków, musimy pamiętać o ich jednoczesnym odpchleniu. Aby zwiększyć efektywność zabiegów, warto sięgnąć również po specjalne owadobójcze spraye lub płyny, które stosuje się w domowym otoczeniu.

↓ KROPLE PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓
Profilaktyka przeciwpchelna w czasie lata


W czasie wakacji warto szczególnie zatroszczyć się o profilaktykę przeciwpchelną u psa. Przed planowanym wyjazdem należy zaaplikować zwierzakowi środek zwalczający owady. Można także zafundować pupilowi dodatkową ochronę w postaci naturalnych repelentów. Obroże zapachowe z olejkami eterycznymi skutecznie zniechęcą insekty do przebywania w pobliżu psiaka. Starannie zaplanujmy miejsca wypoczynku – postarajmy się ograniczyć spotkania naszego ulubieńca z innymi zwierzakami. Po powrocie z urlopu wypierzmy wszystkie akcesoria psiego podróżnika.

↓ SPRAYE PRZECIWPCHELNE DLA PSA ↓Lato to doskonała pora na przeprowadzenie gruntownych zabiegów przeciwpchelnych. Zacznijmy od dokładnego wyczyszczenia wszystkich zakamarków, w których mogą kryć się larwy insektów. Zwróćmy wyjątkową uwagę na szczeliny podłóg i miejsca pod meblami. Odkurzmy dywany i wykładziny, umyjmy podłogi. Wywietrzmy wszystkie pomieszczenia. Zadbajmy o stały dopływ promieni słonecznych – pchły na swoje kryjówki wybierają przede wszystkim miejsca zaciemnione. Kolejnym krokiem w walce z insektami jest wyczyszczenie akcesoriów czworonożnego podopiecznego. Legowiska, kocyki czy materiałowe zabawki warto wyprać w wysokiej temperaturze. W kąciku pupila możemy umieścić woreczki z ziołami odstraszającymi pchły (np. miętą, rozmarynem). Posłania czworonoga warto skropić olejkami eterycznymi (np. geraniowym, neem, lawendowym).

↓ PREPARATY BAYER PRZECIW PCHŁOM DLA PSA ↓
Co jeszcze możemy zrobić, by ochronić psa w lecie przed pchłami? W kuracjach przeciwpchelnych ważną rolę odgrywają regularne kąpiele. Dzięki szamponoterapii można nie tylko ograniczyć liczebność insektów, ale też zwalczyć wywołane przez nie podrażnienia i poprawić stan psiej sierści. Kąpiel warto zorganizować pupilowi zwłaszcza po powrocie z wakacyjnego wyjazdu. Nie można pominąć także skrupulatnego wyczesywania szaty pupila. W sezonie pchlich inwazji zabieg ten najlepiej wykonywać codziennie. Aby usunąć insekty i ich jaja, warto użyć specjalnego gęstego grzebienia. Nic nie zastąpi jednak naszej czujności. Każdego dnia sprawdzajmy szatę pupila i kontrolujmy legowiska. Dzięki temu wykryjemy ewentualne insekty, jeszcze zanim zdążą dać się naszemu ulubieńcowi we znaki.

↓ PREPARATY FRONTLINE PRZECIW PCHŁOM DLA PSA ↓


Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Brodetskaya Elena — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger