czwartek, 18 lipca 2019

Jak odchudzić goldena?


Golden retrivery to psiaki, które mają niespożyte ilości energii i chętnie ją wyładowują podczas szalonych zabaw. Aby jednak dały radę hasać, muszą być w dobrej formie, a ta jest nierozerwalnie związana z prawidłowym żywieniem. Zła dieta fatalnie odbija się na zdrowiu zwierzaka i prowadzi do wielu schorzeń. Jej efektem jest często także nadwaga - psiak zjada bowiem za dużo albo niewłaściwe pokarmy, nie dostarcza sobie zatem niezbędnych substancji odżywczych. Efekt? Awitaminoza, anemia, kłopoty ze skórą i do tego oczywiście otyłość. Jak zatem ułożyć prawidłową dietę i odchudzić goldena?


Przestrzeganie norm dietetycznych przy żywieniu goldenów


Golden retrivery mają ogromny apetyt. Choć to psiaki należące do rasy dużej, nie oznacza to, że mogą jeść ogromne góry pożywienia, choćby tego najbardziej zdrowego (a zazwyczaj specjalnie zdrowe nie jest). Każdy psiak ma określoną ilość kalorii, którą powinien spożyć w ciągu dnia. Możemy na ten temat porozmawiać z weterynarzem, zapoznać się z dokładnymi informacji odnośnie dawkowania karmy na jej opakowaniu. Zasada jest taka, że jeśli przekroczymy dzienną dawkę kalorii, nasz zwierzak zacznie tyć. Oczywiście proces będzie następował powoli, nie stanie się tak po kilku dniach. Musimy też pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak ściśle określona dawka kalorii dla każdego kudłacza. W zależności od trybu życia, okresu życia oraz indywidualnych potrzeb dietetycznych, nasz golden może ich potrzebować mniej lub więcej. Dlatego przed wdrożeniem diety zawsze dobrze jest porozmawiać z weterynarzem oraz dodatkowo zrobić psiakowi badania kontrolne, aby mieć pewność, że nic mu nie dolega i dodatkowe kilogramy to po prostu skutek niewłaściwego żywienia. Czasem zdarza się też tak, że długotrwała fatalna dieta mocno nadwyrężyła organizm i poza dietą kudłacz potrzebuje witamin oraz  suplementów, które zacznie łykać do czasu, aż jego ciało wróci do normy. O tym także powinien zadecydować specjalista.

↓ KARMA LIGHT DLA GOLDENA ↓Czego unikać w diecie goldenów?


Są takie substancje, które nawet w małych ilościach mogą wyrządzić wiele złego i należy je zwyczajnie z diety wyeliminować. Na pierwszym miejscu czarnej listy żywieniowej są wszystkie produkty typu fast-food, pełne chemii, zapychaczy, podejrzanych konserwantów i barwników. To puste kalorie, zero wartości odżywczej i mnóstwo węglowodanów. Śmieciowe pożywienie fatalnie odbija się też na stanie wątroby i trzustki, a długotrwałe żywienie kudłacza takimi specyfikami doprowadzić może do rozwinięcia się alergii pokarmowej. Na czarnej liście znajdują się także niezdrowe tłuszcze, cukry, zboża (wiele psiaków jest na nie uczulonych), przyprawy, ludzkie słodycze (to wręcz trucizna, zwłaszcza czekolada). Aby odchudzić goldena unikajmy też serwowania mu resztek z naszego stołu. To jedzenie pełne tłuszczu, przypraw i węglowodanów. W najlepszym wypadku spowoduje tycie pupila, w najgorszym zrujnuje jego układ pokarmowy. Z diety pupila powinniśmy też wycofać nadmiar psich przekąsek. Są kaloryczne i uzależniają w takim sensie, że kudłacz będzie się o nie nieustannie upominał, wzgardzi natomiast obiadem albo kolacją. Przekąski zostawmy jako nagrody i motywatory podczas nauki różnych komend (kupmy takie w wersji light).

Nie przesadzajmy też z ilością posiłków w ciągu dnia. Podjadanie i pochłanianie kilku nadprogramowych porcji jedzenia dziennie to najczęstsze przyczyny tycia. Dwa do maksymalnie trzech razy dziennie powinno okazać się optymalnym żywieniem. Ponieważ takie psiaki jak goldeny mają stosunkowo krótki układ pokarmowy względem proporcji całego ciała, możemy dawać im jeść częściej, ale zmniejszone porcje. Nauczmy też psiaka, że nie dostanie przekąski w środku nocy, kiedy nas obudzi. Nasza konsekwencja i cierpliwość to w ogóle podstawa mądrego odchudzania goldena. Z pewnością będzie robił do nas słodkie oczy, udawał głęboko nieszczęśliwego, wszczynał strajk głodowy albo wyrażał swój bunt na różne sposoby. Kary i krzyki niczego nie załatwią, liczy się nasze trwanie w raz obranym celu oraz trzymanie się ustalonych zasad. Psiak po jakimś czasie się do nich przyzwyczai.


Karmy odchudzające dla goldenów


Odchudzić goldena pomogą nam też dostępne w sklepach zoologicznych W specjalne karmy light, często dedykowane właśnie konkretnym rasom psiaków. To ważne, ponieważ każda rasa ma odmienne wymagania zarówno kaloryczne, jak i dietetyczne, więc dobrze jest wybrać produkt maksymalnie dopasowany do potrzeb zwierzaka. Sięgnijmy po smak, który przypadnie goldenowi do gustu, przeczytajmy uważnie informację na opakowaniu i trzymajmy się zasad dawkowania. Bez względu na to, czy sięgniemy po karmę suchą, czy mokrą, dobrze, aby miała w składzie wysoką zawartość mięsa, a do tego pierwiastki, witaminy, kolagen, chondroitynę, glukozaminę, L-karnitynę czy probiotyki. Karmy tego typu mają z kolei obniżoną zawartość tłuszczu.

↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA GOLDENA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © zinkevych— stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger