czwartek, 20 czerwca 2019

Jak odchudzić psa?


Błagalny wzrok psiaków to dla wielu opiekunów wyraźny sygnał, że ich podopieczni z niecierpliwością oczekują na pyszną przekąskę. Dla czworonogów wydaje się jednak nie mieć znaczenia, że od ostatniego posiłku minęła zaledwie godzina. A jak nie ulec prośbom ukochanego pupila? Niestety, psie łasuchy rzadko potrafią poprzestać na jednym dodatkowym smakołyku i – nim się obejrzymy – zyskują nadprogramowe kilogramy. Jak odchudzić psa?» Czym karmić czworonożnego łakomczucha, by mógł zawsze poszczycić się smukłą sylwetką?


Diagnostyka nadwagi u psa


Choć mogłoby się wydawać, że nadwaga i otyłość to problemy, które łatwo rozpoznać na pierwszy rzut oka, w rzeczywistości sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Psiaki przybierają na wadze stopniowo, a pod grubym futrem często trudno dostrzec nadmiar tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego tak ważne jest, by regularnie ważyć czworonożnego pupila. O tym, że zwierzak ma nadwagę, świadczy przekroczenie wagi wzorcowej (wyznaczonej dla rasy) o ponad 10%. Jeżeli masa ciała czworonoga jest większa od optymalnej o ponad 20%, można uznać go za otyłego. Przy diagnostyce nadwagi i otyłości niezwykle pomocna jest ocena kondycji ciała psa na podstawie skali BCS. Metoda ta bazuje na zewnętrznych oznakach nadmiernej masy ciała. Jeśli żebra zwierzaka są niewyczuwalne, talia słabo zarysowana, a u nasady ogona widoczny jest fałd tłuszczu, najprawdopodobniej ma on problem z nadwagą.


Przyczyny nadwagi i otyłości u psów


U podłoża nadwagi i otyłości leży nadmierna podaż energii w stosunku do zapotrzebowania organizmu. U blisko 95% puszystych zwierzaków przyczyną problemów są wyłącznie błędy dietetyczne. W większości przypadków menu czworonogów nie jest po prostu precyzyjnie dopasowane do ich potrzeb wynikających z wieku, stanu zdrowia czy poziomu aktywności. Często psiaki otrzymują też zbyt dużo pożywienia, bo nie mają ściśle wyznaczonych porcji pokarmowych i jedzą do woli. Kłopotliwe bywają ponadto wszelkie wysokotłuszczowe przekąski, podawane regularnie i niezależnie od codziennych posiłków. Niejednokrotnie czworonogi nie mają również jak spożytkować otrzymanej z pokarmem energii, bo większość czasu spędzają, leniwie wylegując się na kanapie. Niektóre psiaki (np. labrador retriever, cocker spaniel, beagle, jamnik) są szczególnie narażone na nadwagę i otyłość z powodu predyspozycji genetycznych. Nadmiernemu przybieraniu na wadze sprzyja także zabieg kastracji. Zdarza się, że nadwaga u psa jest skutkiem innych schorzeń (m.in. niedoczynności tarczycy, nadczynności kory nadnerczy).


Podstawowe zasady odchudzania psa


Nadwaga i otyłość stanowią potężne obciążenie dla organizmu czworonoga. Ich skutkiem bywają poważne choroby układu pokarmowego, krążenia, moczowego, zaburzenia hormonalne i problemy ortopedyczne. Nie ulega więc wątpliwości, że walkę z nadprogramowymi kilogramami u czworonoga trzeba zacząć jak najszybciej.

Podstawą terapii odchudzającej u psa jest zapewnienie ujemnego bilansu energetycznego. Utarta masy ciała będzie możliwa tylko wtedy, kiedy zwierzak otrzyma z pokarmem mniej energii, niż jest mu aktualnie potrzebne, a tym samym zacznie czerpać ją ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej. Można to osiągnąć przez obniżenie kaloryczności posiłków oraz zwiększenie wydatku energetycznego na ćwiczenia fizyczne. Ilość kalorii dostarczana wraz z pożywieniem powinna być zredukowana o około 20-40%. Kaloryczność posiłków trzeba jednak obniżać stopniowo, maksymalnie o 10% w każdym kolejnym tygodniu. Istotnym aspektem odchudzania psa jest zagwarantowanie mu uczucia sytości i zmniejszenie u niego motywacji do jedzenia. Zwierzak musi zatem otrzymywać takie same porcje pokarmowe jak dotychczas. Warto też zwiększyć częstotliwość karmienia i w ciągu dnia oferować pupilowi 3 lub 4 posiłki. Dobrym pomysłem jest włączenie do diety ulubieńca niskokalorycznych, wysokobłonnikowych produktów wymagających długiego gryzienia i żucia. Świetnie sprawdzą się niektóre naturalne suszone przysmaki lub warzywa (np. marchewki).

Aby psiak nie myślał ciągle o jedzeniu, musimy zapewnić mu angażujące rozrywki i wydłużyć czas posiłków. Serwowanie pokarmu połączmy z aktywnością łowiecką. Wykorzystajmy zabawki interaktywne i miski spowalniające jedzenie – dzięki nim psiak będzie musiał włożyć trochę wysiłku w zdobywanie pokarmu.

↓ MISKA DLA PSA SPOWALNIAJĄCA JEDZENIE ↓By kuracja odchudzająca była dla psa bezpieczna, tygodniowy spadek masy ciała powinien wynosić około 1-2%. Należy unikać wszelkich restrykcyjnych diet – mogą one być niebezpieczne dla zdrowia naszego podopiecznego.

Dieta odchudzająca dla psa


Odchudzanie psa najłatwiej przeprowadzić stosując gotowe karmy light. Jaka powinna być idealna formuła żywieniowa dla czworonoga zmagającego się z nadwagą? Przede wszystkim niskotłuszczowa i wysokobłonnikowa. Obniżenie zawartości tłuszczu w psim menu jest niezbędne, by zmniejszyć podaż energii. Błonnik natomiast wpływa pozytywnie na uczucie sytości, wydłuża czas spożywania i trawienia posiłków, przez co wspomaga proces utraty masy ciała i czyni go dla zwierzaka mniej uciążliwym. Pożywienie dla czworonoga musi być ponadto bogate w białko, które gwarantuje sytość długoterminową i pomaga zachować właściwą masę mięśniową. Co więcej, źródłem węglowodanów w karmie light dla psa » powinny być produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zapobiegają one znacznym wahaniom poziomu glukozy we krwi.

Do jadłospisu podopiecznego można włączyć dodatki funkcjonalne wspomagające odchudzanie, np. HMB, L-karnitynę. Są one polecane zwłaszcza podczas treningu odchudzającego. Nie zapominajmy, że dieta odchudzająca nie może być dla pupila katorgą. Poszukajmy więc dla niego niskoenergetycznych pokarmów, które naprawdę polubi. Wybierzmy karmę light o wysokiej smakowitości, skomponowaną ze składników preferowanych przez psiaka. Wbrew pozorom zwierzak nie musi wcale rezygnować ze wszystkich ulubionych składników – receptura wielu pokarmów odchudzających dla psa jest zbliżona do tej, jaką odznaczają się standardowe produkty.

Trening odchudzający dla psa


Aktywność fizyczna jest nieocenionym sprzymierzeńcem odchudzania. Codzienne ćwiczenia zwiększają efektywność działań dietetycznych i pozytywnie wpływają na samopoczucie zwierzaków. W ramach treningu odchudzającego nasz ulubieniec powinien każdego dnia mieć zapewnione przynajmniej 60-90 minut aktywności. Nie forsujmy jednak pupila nadmiernie i – jeśli do tej pory nie ćwiczył – stopniowo zwiększajmy czas ćwiczeń. Jakie sporty sprawdzą się podczas odchudzania? Z pewnością swobodne bieganie, pływanie i aportowanie. Pozwolą one psiakowi spalić kalorie, a na dodatek sprawią mu mnóstwo frajdy.

↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓Jak utrzymać efekty odchudzania u psa?


Odchudzanie psa, w niektórych przypadkach, może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Musimy mieć jednak świadomość, że osiągnięcie przez zwierzaka optymalnej masy ciała to dopiero połowa sukcesu. Równie ważne jest bowiem to, by psiak szybko nie powrócił do starej wagi. Zwykle trzeba zatem na stałe zmodyfikować menu zwierzaka i utrzymać kaloryczność posiłków na poziomie 80% wartości wyjściowej. Wiele zależy od nas. Powinniśmy być niezwykle konsekwentni i nie ulegać pupilowi. Podawać mu wyłącznie odmierzone porcje pokarmowe. Uwzględniać kaloryczność przekąsek w codziennym bilansie energetycznym. Nie zaniedbywać kontroli weterynaryjnych. Zmienić złe nawyki. Nawet najlepsze jedzenie nie zastąpi czworonogowi naszej uwagi. Może więc, zamiast raczyć go kolejnym smakołykiem, warto poświęcić chwilę na radosną zabawę?

↓ KARMA LIGHT DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: © Monkey Business — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger