wtorek, 11 marca 2014

Karmy light dla psów

Karmy light dla psów
Kiedy nasz pies potrzebuje karmy light? Czy tylko u psów otyłych powinniśmy zastąpić zwykłą karmę karmą dietetyczną? Przeczytajcie dzisiejszy wpis, w którym rozwinę ten temat.

Jakie psy powinny dostawać karmę light


Karmy light, zwane karmami odchudzającymi, wcale nie są przeznaczone tylko i wyłącznie dla psów,  już cierpiących na nadwagę. Pamiętajmy, że dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego karmy takie powinny być podawane psiakom, które np. są mało aktywne fizycznie, czy po prostu są z natury łakomczuchami. Należy także zwracać uwagę na kaloryczność posiłków psów starszych, u których zazwyczaj aktywność fizyczna maleje i metabolizm zwalnia. Jeśli mamy psiaka rasy olbrzymiej, bądźmy czujni. Jego szkielet i tak musi dźwigać naprawdę ogromny ciężar, w zwiąku z czym uważajmy, by tego obciążenia nie było za wiele, by psiak nie przytył za bardzo i, by w konsekwencji nie doszło do powstania np. uszkodzeń stawów. Pamiętajmy, że są także rasy, u których występuje tendencja do tycia. Wówczas  także powinniśmy uważać na to, co podajemy psiakowi. Dobre w takich przypadkach są karmy, stworzone specjalnie dla psów konkretnej rasy.

O czym należy wiedzieć, wybierając karmę light


Karma light to pożywienie o niższej kaloryczności, czyli niższej zawartości tłuszczu niż karma zwykła. Na rynku istnieje wiele karm odchudzających, ale nie każda z nich spełnia wymagania, jakie powinna spełniać wysokiej klasy karma light. Przede wszystkim, obniżona zawartość tłuszczu w karmie zawsze idzie w parze ze zwiększoną ilością jakiegoś innego składnika. Zazwyczaj niestety zwiększona więc zostaje zawartość węglowodanów, które, nie tylko nie ułatwiają zgubienia wagi, ale wręcz przyczyniają się do tycia. To sprawia, że karma light nie spełnia swojej roli. Spożycie karmy o zbyt wysokiej ilości węglowodanów powoduje bowiem, że apetyt rośnie, a metabolizm jest wolniejszy. Zamiast zwiększonej ilości węglowodanów, karma light powinna mięć wyższy poziom wysokostrawnych, wysokowartościowych białek. Nawet jeśli pies spożyje za dużą ich ilość, nic się nie stanie, ponieważ nadmiar zostanie wyeliminowany z organizmu przez nerki, a nie tak, jak w przypadku węglowodanów, zmagazynowany w postaci tłuszczu.

Jakie ilości białka, tłuszczu i węglowodanów powinny znajdować sie w karmach light


Tłuszcz: 18-20%
Białko: 35-40%
Węglowodany: 20%

Pamiętajcie również, że w karmach light istotna jest obecność L-karnityny, wspomagającej spalanie tłuszczu oraz dodatek substancji, dbających o prawidłowe działanie stawów (np. siarczan chondroityny i glukozamina).

Przykładowe porównanie składu dwóch karm light dla dorosłych psów:

(1) Bozita: białko (19%), tłuszcz (7%), węglowodany (55%), włókno (3%)
(2) Acana:  białko (min. 35%), tłuszcz (min. 10%), węglowodany (max. 30%),włókno (max. 8,5%), zawiera L-karnitynę

Łatwo jest stwierdzić, którą karmę, mając do wyboru tylko karmy wymienione powyżej, należałoby wybrać. Ze względu na obniżoną zawartość węglowodanów, dużą ilość białka, optymalną dawkę tłuszczu oraz  dodatek L-karnityny, lepszy wybór to wybór karmy (2).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger