poniedziałek, 3 czerwca 2019

Jak odchudzić labradora?


Problem jest bardzo poważny, ale niestety niewielu właścicieli psiaków zdaje sobie z niego sprawę. Nadwaga i otyłość nie tylko utrudniają naszemu labradorowi wszystkie codzienne czynności, ale także mogą powodować poważne choroby, a nawet przedwczesną śmierć zwierzaka.

Często nie potrafimy oprzeć się błagalnemu wzrokowi pupila i serwujemy mu przysmaki albo dokładki karmy, łudząc się, że dzięki temu zapewniamy mu szczęście. To niestety szczęście wyłącznie krótkotrwałe, natomiast potem naszego labradora czeka poważny kłopot z całym organizmem. Alarmujące jest to, że tak niewielu właścicieli łączy nadwagę u pupila z jego marnym stanem zdrowia, a trzeba pamiętać, że akurat ta rasa psiaków ma genetyczne skłonności do tycia, więc powinniśmy zachować szczególną czujność. Jak zatem odchudzić labradora?

Dlaczego nadwaga jest groźna dla labradora?


Nadwaga to cichy zabójca. Choć puszysty psiak może wyglądać uroczo i zdrowo, w gruncie rzeczy jego organizm jest coraz bardziej obciążony. Początkowo może nawet tego nie widać, ale w miarę przybywania kolejnych kilogramów zdrowie zacznie zdecydowanie podupadać. Jakie skutki może mieć nadmierne utuczenie psiaka? Mogą pojawić się problemy z układem ruchu (stawy i kości nie wytrzymują takiego obciążenia, ścierają się, wyginają i zaczynają boleć), układem oddechowym (ucisk tłuszczu na przeponę utrudnia normalne i wydajne oddychanie), układem krążenia (otłuszczenie serca, wzrost tętna i ciśnienia krwi), pracą narządów wewnętrznych (otłuszczenia, zaburzenia funkcjonowania, zwłaszcza trzustki, nerek, wątroby i jelit). Otyłość to także większe ryzyko zachorowalności na cukrzycę, nowotwory oraz duże zagrożenie dla całego metabolizmu psiaka. Wpływa to również na osłabioną odporność, upośledzenie mechanizmów termoregulacyjnych organizmu, zwiększenie podatności na choroby dermatologiczne i układu moczowego. W końcu: nadmierna otyłość może prowadzić do przedwczesnej śmierci pupila. Brzmi okropnie, a kiedy cokolwiek z tego przytrafia się naszemu futrzakowi, jest jeszcze gorzej. Dlatego koniecznie obserwujmy zwierzaka i jeśli zauważymy, że przybiera na wadze, podejmijmy stosowne kroki. Ponieważ nigdy nie mamy pewności, czy otyłość już sama w sobie nie jest efektem jakiejś choroby, najpierw powinniśmy skontaktować się z weterynarzem. Oczywiście kluczową sprawą przy odchudzaniu labradora jest prawidłowa dieta.

↓ KARMA LIGHT DLA LABRADORA ↓Jak odchudzić labradora?


Przede wszystkim nie możemy przekarmiać pupila. Prawie zawsze głównym winowajcą jest właśnie dieta i od niej należy zacząć. Być może nasz labrador dostaje za dużo karmy każdego dnia. Przestrzegajmy dokładnych porcji żywieniowych, a jeśli podajemy gotową karmę, na opakowaniu znajdziemy konkretne informacje dotyczące dawkowania. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy zwierzak jest inny i ma nieco odmienny metabolizm. Może się okazać, że zalecane porcje pożywienia są dla psiaka za duże i trzeba je nieco zmniejszyć. Kluczowe jest oczywiście obserwowanie pupila i jego kondycji. Po drugie, trzeba skończyć z podkarmianiem labradora między posiłkami (powinien jeść dwa razy dziennie). Wszelkie nadprogramowe przekąski prowadzą nie tylko do tycia, ale także do sytuacji, w której psiak jest już tak najedzony smakołykam, że nie ma ochoty zabierać się na główny posiłek, a tym samym nie dostarcza sobie odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Dużo jedzenia nie oznacza od razu, że psiak przyjmuje dużo zdrowych i pełnowartościowych produktów. Zła dieta prowadzi do anemii, awitaminozy i innych problemów ze zdrowiem. Ze smakołyków w ogóle powinniśmy zrezygnować albo ewentualnie przerzucić się na produkty odchudzające typu light, które dostaniemy w sklepach zoologicznych. Jeżeli nasz psiak właśnie przechodzi jakiś trening i motywatory oraz nagrody w formie pyszności są niezbędne, odliczmy je od dziennej porcji pożywienia. Bilans kalorii musi się zgadzać, inaczej nigdy nie odchudzimy labradora. Po trzecie, zwróćmy dokładną uwagę na to, co konkretnie ląduje w misce kudłacza. Unikajmy wszelkiej chemii, pustych kalorii, karm niskiej jakości, ale też resztek z naszego stołu, które są pełne przypraw, węglowodanów i niezdrowych tłuszczów, czyli dokładnie tego wszystkiego, co musi zostać z diety mniej lub bardziej wyeliminowane. Sięgnijmy po produkty dobrze zbilansowane, z włóknem pokarmowym, które zapewnia sytość na długo, ze sporą ilością białka i zredukowaną ilością tłuszczu oraz niemal pozbawione cukrów. Wspomagajmy organizm witaminami i minerałami, aby wrócił do formy. Przyda nam się też L-karnityna, która podkręci psi metabolizm, zwłaszcza jeśli chodzi o trawienie tłuszczów. Z kolei probiotyki i prebiotyki zadbają o układ pokarmowy i prawidłową florę bakteryjną jelit. Po czwarte, nasz pupil poza dietą potrzebuje także regularnego ruchu. Nie chodzi o to, aby biegał od razu w maratonach, ale przynajmniej jeden spacer każdego dnia należy urozmaicić bieganiem, skakaniem i grami terenowymi. Labrador będzie zachwycony, jeśli pobawimy się razem z nim.

Karmy odchudzające dla labradorów


W sklepach zoologicznych dostaniemy specjalne karmy odchudzające dla psów, oznaczone zazwyczaj jako niskokaloryczne albo light. Są odpowiednio zbilansowane, pełne składników odżywczych i do tego pomagają psiemu organizmowi wrócić do formy. Możemy wybierać wśród karm odchudzających dla kudłaczy ras dużych albo sięgnąć po produkty specjalnie dedykowane labradorom. Czasami są to karmy dedykowane także psiakom po zabiegu kastracji/sterylizacji, które z powodów hormonalnych mogą przejawiać zwiększoną tendencję do tycia. W ofercie odchudzającej dostaniemy także specjalne niskokaloryczne smakołyki, które poprawią nieco humor kudłaczowi na diecie.

↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA LABRADORA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © chalabala — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger