czwartek, 15 maja 2014

Jak skutecznie odchudzić psa

Jak skutecznie odchudzić psa
Nadwaga oraz otyłość są jednymi z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Dotykają one nie tylko ludzi, ale również psy. Coraz częściej można zauważyć na ulicy czworonogi, które ciągną brzuch po asfalcie. Wielu właścicieli uważa, że ich pupile są jedynie dobrze odżywione i nie dostrzegają problemu w ogromnym brzuchu psa. Czasem starają się odchudzić zwierzaka, ale ich próby kończą się niepowodzeniem. Co więc zrobić, by bezpiecznie i skutecznie pozbyć się nadmiaru tłuszczu w organizmie psa?

Jak stwierdzić, że pies jest otyły


U psów, które mają właściwą masę ciała, są wyczuwalne żebra oraz ich talia jest widocznie zaznaczona. Oprócz tego, cieszą się one dobrą kondycją oraz wszelkie formy ruchu nie są dla nich wyczerpujące. 

Najbardziej narażone na otyłość są psy starsze, takie, które przeszły zabieg sterylizacji lub kastracji oraz chore na zaburzenia hormonalne. Istnieje również grupa czworonogów, które są genetycznie obciążone tendencją do tycia. Należą do nich m.in. beagle, labradory i jamniki. 

Nadwaga u psów zaczyna się w momencie, gdy pies przekracza o 5 proc. swoją normę wagową. Natomiast otyłość zaczyna się w momencie, gdy ta granica zostanie przekroczona o 20 proc. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że jest to ogromny problem, ponieważ masa psa jest aż o 1/5 większa niż powinna! To oznacza, że stawy czworonoga muszą wytrzymać o wiele większy ciężar niż powinny. Kolana i kręgosłup są obciążone. Nie są to jedyne problemy. Efektem takiej masy ciała są również choroby serca. Otłuszczone organy przestają prawidłowo funkcjonować. Psu spada odporność. To wszystko prowadzi do skrócenia życia. 

Bezpieczna i skuteczna dieta dla psa


Najważniejsze jest to, by uświadomić sobie swoje błędy. To my karmimy psa. Jeśli występują u niego problemy z nadwagą, oznacza to, że popełniamy błąd i to my jesteśmy za to odpowiedzialni. 

Pierwsze co musimy zrobić, to odstawić mokre jedzenie. Jest ono główną przyczyną nadwagi u psa. Pokarm przygotowywany przez nas w domu jest mało wartościowy i treściwy. W suchej karmie wszystko jest tak zbilansowane i skondensowane, że nawet jej niewielka ilość zaspokaja głód psa. W przypadku domowego jedzenia, które zawiera dużo wody, czworonóg musi zjeść o wiele więcej, by się najeść. 

Następną ważną kwestią jest podjadanie między posiłkami. Oczywiście, raz na jakiś czas można podać psu kość, smakołyk lub suchy chleb. Jednak niewolno przesadzać z rarytasami. Zawierają one bowiem dużo kalorii i sprawiają, że organizm psa magazynuje tłuszcz.

Pamiętajcie również o ruchu! Odpowiednia ilość sportu i spacerów pozwala na pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Naprawdę nie potrzeba wiele. Wystarczy wyjść z psem trzy razy dziennie, z czego dwa z nich powinny trwać co najmniej godzinę. 

Skuteczne i zdrowe odchudzenie psa nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Najważniejsza jest konsekwencja. Dorosły pies powinien dostawać codziennie pełną miskę suchej karmy. Należy również wypełniać czworonogowi miskę świeżej wody za każdym razem, gdy mu jej zabraknie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger