czwartek, 13 czerwca 2019

Czy pies się poci?Wbrew pozorom nasi czworonożni pupile też potrafią się pocić. Zdolność ich w tym zakresie jest jednak nieco ograniczona. Dla zwierząt stałocieplnych pocenie się jest sposobem na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Jak więc z zagadnieniem tym radzą sobie psiaki? Czy psy się pocą?


W jaki sposób pocą się psy?


W upalne dni nasi czworonożni przyjaciele nie zlewają się potem. Jednak nie można powiedzieć, że nie pocą się wcale. Otóż ich gruczoły potowe ulokowane są w dość zaskakujących miejscach – między poduszkami łap oraz na nosie. I choć rozmieszczenie te w pierwszej chwili wydawać może się nieco dziwne, punkty te w przypadku zdecydowanej większości psiaków są przecież jedynymi przestrzeniami niepokrytymi futrem.   

Psie gruczoły potowe, podobnie jak i nasze, aktywują się pod wpływem wysokiej temperatury oraz stresu. W upalne dni oraz np. podczas wizyty u weterynarza na podłodze z łatwością dostrzeżemy więc pozostawione przez naszego pupila mokre ślady. Czy znaczy to, że pocąc się, zwierzak jest w stanie zapewnić sobie należytą termoregulację? Niekoniecznie.     

Psi sposób na walkę z przegrzaniem


Zwierzęta stałocieplne dzięki mechanizmowi pocenia się są w stanie utrzymać prawidłową temperaturę ciała i nie ulec przegrzaniu. Pocenie się jest więc podarowanym przez ewolucję mechanizmem termoregulacji. Z racji tej, że psie gruczoły potowe ulokowane są na bardzo małej powierzchni, zwierzaki te nie są w stanie wydajnie schładzać się tylko i wyłącznie za ich pomocą. Regulacja temperatury ciała dodatkowo wspomagana jest więc tu przez dyszenie. Jeśli pupil nasz zieje, a więc oddycha płytko i intensywnie, znaczy to, że usilnie walczy on z upałem. Taki sposób oddychania pomaga zwierzakowi odparować nadmiar wody z pyska, języka i z górnych dróg oddechowych. 

Po czym poznać, że zwierzakowi jest zbyt gorąco?


Groźby hipertermii, czyli przegrzania nie powinniśmy bagatelizować. Zbyt wysoka temperatura może nie tylko zmęczyć zwierzaka, ale i doprowadzić do udaru cieplnego, a w konsekwencji nawet do śpiączki. Jeśli więc pupil nasz ciężko dyszy, nadmiernie ślini się, ma podwyższone i nieregularne tętno, dziąsła jego są zaczerwienione i zauważalne staje się drżenie mięśni, natychmiastowo przenieść powinniśmy go w chłodne, przewiewne miejsce. Zwierzakowi koniecznie zaserwujmy też wodę do picia i chłodne okłady na głowę oraz szyję. Gdy stan psa nie poprawia się, niezbędna okazać może się wizyta u weterynarza. 

Przegrzanie przydarzyć może się każdemu zwierzakowi. Zdecydowanie bardziej wyczuleni na nie powinni być jednak właściciele psów otyłych, ciemno umaszczonych oraz tych, które należą do ras brachycefalicznych, a więc posiadających krótkie, spłaszczone pyski.


Jak chronić psa przed upałem?


Psy, choć potrafią się pocić, a w upały również porządnie dyszeć, w porównaniu do nas kiepsko radzą sobie z wysokimi temperaturami. Zwłaszcza latem nie chcąc doprowadzić do przegrzania zwierzaka, zachować powinniśmy pewne środki ostrożności.

Gdy na zewnątrz jest naprawdę gorąco, idealną porą na wspólne zabawy i długie spacery są poranki oraz późne wieczory. Wybierając się na dłuższą przechadzkę o tej porze roku, nie zapominajmy też o tym, by zawsze mieć przy sobie miskę oraz zapas wody dla psiaka.

↓ PRZENOŚNE MISKI I POIDŁA DLA PSA ↓Pies może nieźle czuć się na plaży. Wiele czworonogów uwielbia pływać, a kąpiel jest bardzo dobrym sposobem na schłodzenie organizmu i zażycie porządnej dawki ruchu. Gdy jednak pupil nasz po wodnych harcach odzyskuje siły na piasku, zadbajmy o to, by leżał on nie na słońcu, a w cieniu. Również zwierzak spędzający czas w przydomowym ogrodzie, powinien mieć zapewnione zacienione miejsce do odpoczynku. Zarówno w domu, jak i np. na tarasie umieścić możemy też matę chłodzącą dla psa », która znakomicie sprawdzi się w roli letniego posłania.

Przy okazji warto wspomnieć i o tym, że psa nie można samego zostawiać w samochodzie nawet wówczas, gdy w planach mamy naprawdę szybkie zakupy. Samochód stojąc w nasłonecznionym miejscu, nagrzewa się bardzo szybko, a uwięzienie zwierzaka w tak rozgrzanej metalowej puszce skończyć może się nawet jego śmiercią. Inną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest też odpowiednie dobranie kagańca. Podczas wizyty w przychodni weterynaryjnej znakomicie sprawdzi się szczelnie okalający pysk kaganiec materiałowy. Na co dzień jednak używać powinniśmy takiego modelu, który umożliwia zwierzakowi otwarcie pyska, a tym samym swobodne dyszenie. 

↓ MATA CHŁODZĄCA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma

Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © william87 — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger