poniedziałek, 10 czerwca 2019

Jak odchudzić owczarka niemieckiego?


Jak przystało na psy pasterskie, owczarki niemieckie są niezwykle żywiołowymi zwierzakami. Zdarza się jednak, że i Ci czworonożni pupile mają problemy z utrzymaniem wagi. Wielu psich właścicieli bagatelizuje problem paru dodatkowych kilogramów. Warto zdawać sobie jednak sprawę z tego, że również u zwierząt otyłość często jest przyczyną poważnych zdrowotnych problemów. Jak odchudzić owczarka niemieckiego?


Po czym poznać, że owczarek niemiecki cierpi na nadwagę?


Istnieje parę sposobów na to, by samodzielnie sprawdzić, czy zwierzak nasz należycie utrzymuje wagę. Oczywiście w skrajnych przypadkach psią otyłość wykryć da się gołym okiem. W początkowej fazie przybierania na wadze dodatkowe kilogramy nie są jednak tak łatwo dostrzegalne. Stąd też warto od czasu do czasu zbadać, czy psiak nasz nie gromadzi nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Najprostszą metodą oceny sylwetki psa jest tzw. sposób „na żebra”. To tajemnicze sformułowanie oznacza, że żebra zwierzaka muszą być dobrze wyczuwalne podczas głaskania. Nie powinna więc ich osłaniać zbyt gruba warstwa tłuszczu. Dodatkowo patrząc na psa z góry, tuż za żebrami z łatwością dostrzec powinniśmy wyraźnie wciętą talię. 

Psią wagę kontrolować możemy też poprzez porównywanie jej do wagi wzorcowej. Samce owczarków niemieckich ważyć powinny od 30 do 40 kg, samice zaś od 22 do 32 kg. Przy okazji pamiętajmy, że o nadwadze mówimy wówczas, gdy pupil nasz o 5% przekracza optymalną dla danej rasy masę ciała. Otyłość w grę zaś wchodzi wtedy, gdy wzorcowa waga przekroczona zostanie przynajmniej o 25%.

Dodatkowo u psów cierpiących na nadwagę dostrzec można też zmiany w zachowaniu. Zwierzaki często stają się wówczas apatyczne i ociężałe. Zazwyczaj niechętnie też usposobione są one do zabaw i dłuższych spacerów.

Dlaczego owczarki niemieckie nie powinny cierpieć na nadwagę?


Na otyłość nie powinien cierpieć żaden psiak, niezależnie od rasy i wieku. Nadwaga nie tylko sprawia, że zwierzakowi brak energii i siły. Sprzyja ona również rozwojowi cukrzycy, stłuszczeniu wątroby, chorobom dróg moczowych oraz układu sercowo-naczyniowego. Nadmiar kilogramów przyczyniać może się też do zaburzania gospodarki lipidowej, pojawiania się problemów skórnych oraz występowania behawioralnych zaburzeń. Najczęstszymi schorzeniami dotykającym owczarki niemieckie cierpiące na nadwagę są jednak dolegliwości zaliczane do grupy problemów związanych z układem kostno-stawowym. W grę wchodzić może tu nie tylko zwiększone ryzyko wystąpienia dość popularnej u tej rasy dysplazji stawu biodrowego, ale i różnorakie kontuzje oraz zwichnięcia. 

Sposoby na odchudzenie owczarka niemieckiego


→ Odpowiednia dieta

Nikogo nie zaskoczy chyba fakt, że najczęstszą przyczyną psiej nadwagi jest nieprawidłowa dieta. Jeżeli chcemy odchudzić owczarka niemieckiego przede wszystkim zadbać powinniśmy więc o to, by zwierzak nasz otrzymywał odpowiednio dopasowane do swych potrzeb jedzenie. Często zdarza się, że psu serwowane są zbyt duże porcje pożywienia. Równie szkodliwe okazuje się jednak i żywienie dorosłego zwierzaka karmą dla szczeniąt. Zwracajmy więc uwagę nie tylko na dawki karmy zalecane przez producenta, ale i na to, by wybrany przez nas produkt odpowiadał wiekowi i aktualnej kondycji fizycznej zwierzaka. Dobrym pomysłem jest też przestawienie otyłego psiaka na karmę odchudzającą stworzoną z myślą o psach z nadwagą.

Przy okazji warto wspomnieć i o tym, że na nic zda się dbałość o psią dietę, jeśli zwierzaka raczyć będziemy zbyt dużą ilością dodatkowych przysmaków czy resztkami pochodzącym z naszego stołu.  Każdy czworonożny pupil od czasu do czasu zasługuje na smakowity kąsek. Pamiętajmy jednak o tym, że bonusy takie nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii. W kwestii dokarmiania psa tym, co pozostanie nam na talerzu, sprawa przedstawia się jeszcze bardziej rygorystycznie. Z procederu takiego definitywnie zrezygnować powinniśmy nie tylko my sami, ale i wszyscy domownicy oraz zaglądający do nas goście.

↓ NISKOKALORYCZNA KARMA DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓
→ Należyta dawka ruchu

Jeśli chcemy odchudzić owczarka niemieckiego i sprawić, by znów mógł cieszyć się właściwą wagą, zapewnijmy mu odpowiednią ilość ćwiczeń. Kwestią priorytetową są tu oczywiście długie, żwawe spacery. W przypadku dorosłego psiaka pomyśleć możemy też o zabawie frisbee czy o przyzwyczajeniu psa do wspólnego biegania (poczytaj więcej o wspólnym bieganiu z psem KLIK). Latem jedną z przyjemniejszych form aktywności fizycznej są kąpiele w jeziorze. Ten sposób na pozbycie się dodatkowych kilogramów wart jest uwagi również z tej racji, że nie obciąża on stawów.

Pamiętajmy, że porządna dawka ruchu niezbędna jest również tym psiakom, które większość dni spędzają na przydomowym podwórku. Dodatkowo warto mieć też na uwadze fakt, że wszystkim otyłym i nieprzyzwyczajonym do większego wysiłku psiakom treningi wprowadzać trzeba z zachowaniem umiaru. Nawet spacery warto zacząć więc od intensywniejszych 15-minutowych przechadzek i dopiero tak zaprawionego psa zabierać na dłuższą wyprawę.   

↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓

Sklep TelekarmaTekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: © lobodaphoto — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger