piątek, 17 sierpnia 2018

Jak dbać o sierść owczarka niemieckiego długowłosego?


Owczarek niemiecki długowłosy to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych psów na świecie. Rasa ta ceniona jest zwłaszcza za niezwykłą inteligencję, przyjazne usposobienie, wierność oraz urzekający wygląd. Długa, gęsta i puszysta sierść sprawia, że owczarkom wprost nie można się oprzeć. Miłośnicy tych psów powinni wiedzieć jednak, że utrzymanie futra pupila w należytym porządku wymaga czasu i regularnych zabiegów pielęgnacyjnych.


Pielęgnacja sierści owczarka niemieckiego długowłosegoSierść długowłosego owczarka niemieckiego wymaga regularnej i bardzo starannej pielęgnacji. Jeśli chcemy, by futro pupila zawsze było miękkie, lśniące i ładnie się układało, musimy poświecić trochę czasu na jego pielęgnację. Pamiętajmy, że gęsta sierść owczarka ma tendencję do zbijania się w kołtuny, a podszerstek do filcowania, dlatego najważniejsze jest regularne szczotkowanie oraz wyczesywanie sierści zwierzaka. Tylko dzięki temu możemy na bieżąco rozdzielać podszerstek, zapobiegając jego zbijaniu oraz usuwać martwe włosy, które zalegają w sierści i utrudniają wentylację skóry.

Prawidłowa pielęgnacja sierści owczarka oczyszcza skórę z brudu, kurzu oraz wypadających włosów. Ponadto pobudza krążenie krwi i stymuluje mieszki włosowe do pracy.

Czym czesać długowłosego owczarka niemieckiego?


Owczarka niemieckiego długowłosego należy czesać 2 razy w tygodniu. Niezbędna do tego będzie twarda szczotka włosiana o długiej szczecinie, która sięgnie aż do skóry pupila. Miejsca, w których sierść jest najdłuższa możemy wyczesywać także szczotką drucianą, która dobrze rozdziela podszerstek. Wybierajmy szczotki o gładko zakończonych igłach, czyli bez plastikowych nakładek na końcówkach. Pamiętajmy tylko, by dobrać szczotkę odpowiednio do rodzaju sierści pupila. Dla owczarka długowłosego najlepsze będą akcesoria o ząbkach nie dłuższych niż 25mm. Do wyczesania martwego podszerstka może przydać się również tak zwana pudlówka, czyli szczotka o zagiętych i gęsto rozstawionych ząbkach.

↓ SZCZOTKA DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓Inne rodzaje szczotek i grzebieni o miękkim włosiu czy plastikowych igłach niestety nie nadają się dla owczarków długowłosych. Narzędzia tego typu nie poradzą sobie z tak długą sierścią oraz gęstym podszerstkiem. Mogą nawet jeszcze bardziej plątać sierść i wzmagać jej kołtunienie.


Furminator dla owczarka niemieckiego długowłosego


Alternatywą dla szczotek i grzebieni może być także furminator dla psa ». To pomysłowe urządzenie nie tylko wyczesuje futro razem z podszerstkiem, ale i ogranicza ilość gubionej sierści w okresie intensywnego linienia. Jak działa furminator?

Narzędzie to składa się z gumowej rączki oraz części służącej do wyczesywania sierści czworonoga. Warto dodać, że uchwyt jest doskonale wyważony i dobrze trzyma się w dłoni, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy czesanie pupila zajmuje sporo czasu. Furminator wyposażony jest w rząd krótkich, bardzo gęsto rozstawionych zębów ze stali nierdzewnej. Są one wytrzymałe i wyprofilowane, tak aby nie raniły delikatnej skóry zwierzaka. Co istotne, oryginalny furminator posiada także specjalny przycisk, który usuwa sierść nagromadzoną pomiędzy ząbkami.

↓ FURMINATOR DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓W sklepach zoologicznych dostępne są furminator przeznaczone do wyczesywania różnych rodzajów sierści. Bez problemu znajdziemy i taki, który pomoże nam uporać się z długim futrem owczarka niemieckiego. Prawidłowo używany furminator nie tylko rozczesuje sierść, ale i masuje skórę pupila, wzmacnia jej ukrwienie i pobudza mieszki włosowe.

Czy trzeba kąpać owczarka niemieckiego długowłosego?


Owczarka niemieckiego kąpiemy wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba, na pewno nie częściej niż raz na 2-3 miesiące. Pamiętajmy, że częste kąpiele wbrew pozorom mogą zaszkodzić zwierzakowi. Skóra owczarka długowłosego wytwarza mniej łoju niż u jego krótkowłosego kuzyna, a zbyt częste mycie może dodatkowo zaburzać ten naturalny proces. Substancje produkowane przez skórę zwierzęcia stanowią naturalną barierą ochronną, co więcej nadają sierści blasku i wzmacniają strukturę włosa.

Do mycia owczarka niemieckiego używajmy jedynie specjalnych szamponów dla psów. Nigdy nie zastępujmy ich preparatami przeznaczonymi dla ludzi. Zawarte w nich substancje myjące są zbyt silne dla czworonogów, mogą podrażnić ich skórę i zaburzyć jej naturalne pH. Na rynku dostępne są szampony dostosowane do potrzeb psów różnych ras. Na pewno znajdziemy więc kosmetyk dedykowany gęstej sierści długowłosego owczarka niemieckiego.

↓ SZAMPON DLA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger