środa, 29 sierpnia 2018

Jak dbać o sierść sznaucera?


Sznaucery to psy o wyjątkowo pięknej i efektownie wyglądającej sierści. Niestety ze względu na swoją specyficzną budowę i strukturę, szata tego zwierzaka wymaga starannej oraz bardzo systematycznej pielęgnacji. Aby sierść sznaucera zawsze prezentowała się jak należy, trzeba ją regularnie myć, czesać oraz strzyc. Co warto wiedzieć o pielęgnacji sierści sznaucera? Jak właściwie o nią zadbać?


Jaką sierść ma sznaucer?


Sierść sznaucera składa się z dwóch warstw: gęstego, przylegającego do skóry podszerstka oraz twardego włosa okrywowego. Charakterystyczną ozdobą psów tej rasy jest dłuższa sierść na łapach i brodzie, wąsy oraz grzywka. Futro na uszach, grzbiecie i głowie jest dużo krótsze i miękkie. Sznaucer o zadbanej i prawidłowo pielęgnowanej sierści to prawdziwy wzór dostojeństwa i elegancji. Niestety utrzymanie jego szaty w należytym porządku wymaga systematyczności i niemal nieustannej uwagi.

Trymowanie sznaucera


Trzeba pamiętać, że sznaucer nie linieje, a jego włosy powinny być podcinane przynajmniej trzy razy w roku. Jest to niezbędne dla zachowania sierści pupila w dobrej kondycji. Trymowanie nadaje sylwetce zwierzaka odpowiedni kształt, wydobywając z niej prawdziwe piękno i elegancję właściwą tej rasie. Niestrzyżona sierść z kolei lubi się filcować, co jest nie tylko nieestetyczne, ale i groźne dla zwierzaka. Powstały przy skórze filc utrudnia wentylację, co może prowadzić do groźnych infekcji oraz stanów zapalnych skóry czworonoga. Trymowaniem sierści naszego pupila może zająć się profesjonalny groomer. W sklepach zoologicznych znajdziemy także specjalne narzędzia do strzyżenia sznaucerów, dzięki którym sami wykonamy podobny zabieg w domu. Zanim jednak zabierzemy się do strzyżenia pupila musimy dokładnie wyczesać jego sierść.

↓ KARMA DLA SZNAUCERA ↓Jak i czym czesać sznaucera?


Trzeba mieć na uwadze, że sierść sznaucera łatwo się plącze i filcuje, a zapobiec temu może tylko systematyczne szczotkowanie. Czworonoga tej rasy należy czesać przynajmniej raz w tygodniu, ale w miarę możliwości warto robić to jak najczęściej. Regularnie szczotkowanie pozwala usunąć z sierści martwy podszerstek, oczyścić ją z kurzu, nadać włosom blask oraz miękkość, a także pobudzić krążenie pod skórą czworonoga.

Sierść sznaucera zawsze rozczesujemy na mokro. Szczotkowanie suchych włosów powoduje ich elektryzowanie oraz łamanie się. Do pielęgnacji sierści sznaucera przydatna będzie przede wszystkim pudlówka, czyli specjalna metalowa szczotka o gładko zakończonych zębach do wyczesywania podszerstka. Pamiętajmy, by używać jej delikatnie. Nigdy nie dociskajmy jej zbyt mocno do skóry psa, bo możemy ją podrażnić.

↓ SZCZOTKI DLA SZNAUCERA ↓Do codziennej pielęgnacji potrzebna jest także szczotka druciana z naturalnego włosia, dzięki której rozczeszemy wierzchnią warstwę sierści i wymodelujemy kształt sylwetki pupila. Z kolei do rozczesywania dłuższej sierści na łapach i brodzie niezbędny będzie metalowy grzebień o szeroko rozstawionych szpilkach. Ruchy grzebienia powinny być delikatne, aby bez szarpania rozczesać długie włosy.


Jak często kąpać sznaucera?


Kwestia tego czy psa można kąpać, czy też nie wciąż tonie w morzu mitów i przesądów. Pamiętajmy, że nasi pupile poruszają się blisko ziemi, a szorstka sierść sznaucera zbiera z niej kurz, wszelkie brudy i paprochy. Wszystko to wysusza i niszczy włos zwierzaka, więc warto  oczyszczać jego skórę i sierść przynajmniej raz na dwa miesiące. Kąpiele powinny odbywać się częściej, jeśli nasz pupil dużo czasu spędza na zewnątrz, lubi przeciskać się pomiędzy krzakami, tarzać po trawie bądź taplać w kałużach.

↓ GRZEBIENIE DLA SZNAUCERA ↓Szampon i inne kosmetyki dla sznaucera


Sznaucera kąpać należy w specjalnym szamponie dedykowanym psom szorstkowłosym. Pamiętajmy, by do kąpania czworonoga nigdy nie używać naszych własnych kosmetyków. Mają one zbyt wysokie pH, mogą wysuszać skórę psa i zniszczyć jego sierść. Kosmetyki do pielęgnacji sierści sznaucera  powinny być jak najbardziej naturalne i niedrażniące dla jego skóry. Rasa ta miewa tendencję do alergii skórnych, których przyczyną bywają między innymi nieodpowiednie kosmetyki.

Po spłukaniu szamponu warto zastosować specjalny balsam lub odżywkę. Nadkładamy ją na sierść pupila, pozostawimy na kilka minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Odżywka sprawia ułatwia rozczesywanie, odbudowuje naturalną warstwę ochronną włosa, odżywia go, zmiękcza, a ponadto zapobiega powstawaniu kołtunów i filcowaniu się sierści.

W sklepach zoologicznych dostępne są także specjalne pudry czyszczące, dzięki którym wykąpiemy psa „na sucho”. Psa należy dokładnie spryskać pudrem, następnie wmasować preparat w sierść, a na koniec dokładnie ją wyczesać. Sierść pupila będzie czysta, świeża i pachnąca.

↓ SZAMPON DLA SZNAUCERA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger