piątek, 24 sierpnia 2018

Grzybica u psa


Grzybica to niezwykle zaraźliwa choroba, groźna zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Walka z nią bywa trudna, a leczenie nie zawsze przynosi spodziewane, długotrwałe rezultaty. Aby uchronić siebie i pupila przed tą podstępną chorobą warto wiedzieć o niej jak najwięcej. Zobaczmy zatem, co wywołuje grzybicę u psów, jakie są jej objawy i jak przebiega leczenie.


Co to jest grzybica?


Grzybica skóry, a więc tak zwana dermafitoza, to zakaźna choroba skóry i jej wytworów. Przypadłość tę wywołują mikroskopijne grzyby z gatunku Microsporum, Trichophyton lub Epidermophyton. U psów najczęściej dochodzi do infekcji grzybami z rodzaju Microsporum Canis, atakujących włos, naskórek oraz nieowłosioną część skóry.

Grzybicę skórną psów » cechuje wysoka zaraźliwość oraz szybkość rozprzestrzeniania się. Choroba najłatwiej szerzy w się w dużych skupiskach psów, pośród osobników osłabionych i podatnych na infekcję. Grzybicą może zarazić się także człowiek poprzez kontakt z chorym zwierzakiem. Objawy grzybicy mogą przypominać symptomy innych chorób, takich jak świerzb, co często utrudnia jej zdiagnozowanie i poprawne leczenie.

Objawy grzybicy u psa


Pierwszą oznaką świadczącą o zakażeniu grzybiczym u psa jest miejscowe wypadanie sierści i pojawianie się niewielkich łysinek. Na infekcję szczególnie narażone są okolice głowy, łap i ogona. W miejscach wyłysień często pojawiają się także szaro-kremowe strupki i owrzodzenia. Niestety objawy te nie są jednoznaczne. Podobnie zaczyna się wiele innych chorób, a pewną diagnozę może postawić tylko weterynarz po wykonaniu odpowiednich badań. Często wykorzystuje się specjalne lampy ultrafioletowe, pod którymi grzyby M. canis powinny świecić na żółto lub zielono. Pamiętajmy jednak, że inne gatunki grzybów nie reagują w ten sposób, więc wynik ujemny nie wyklucza grzybicy. Dlatego niezbędne jest także badanie mikroskopowe, w którym analizie poddaje się fragment naskórka lub włos zwierzęcia.

Jak pies może zarazić się grzybicą?


Do zarażenia grzybicą może dojść poprzez kontakt z innych chorym zwierzakiem lub psem będącym nosicielem grzybów, ale niewykazującym żadnych objawów. Nosicielami mogą być niemal wszystkie zwierzęta domowe, między innymi koty, chomiki, świnki morskie czy króliki. Choroba najczęściej rozprzestrzenia się pośród zwierząt żyjących w dużych skupiskach na niewielkim terenie, takich jak schroniska lub hodowle.

Czynnikami sprzyjającymi zakażeniu są przede wszystkim złe warunki bytowe, wilgoć oraz zła dieta. Czworonogi, których dieta jest uboga i monotonna są bardziej narażone na różnego rodzaju infekcje, w tym zakażenia grzybicze. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania należy podawać psu karmę bogatą w białko, w której składzie znajdziemy substancje, takie jak miedź, żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminę A oraz witaminy z grupy B.

Na zarażenie grzybicą narażone są szczególnie szczenięta oraz psy starsze o osłabionej odporności. Zakażeniom sprzyjają również różnego rodzaju uszkodzenia ciała, takie jak zadrapania otarcia, oparzenia czy otwarte rany.

↓ SZAMPONY DLA PSA Z PROBLEMAMI SKÓRY ↓Grzybica u psa – leczenie


Leczenie grzybicy u psa obejmuje terapię ogólną oraz miejscową. Wybór właściwej metody zależy między innymi od stadium i rodzaju zakażenia, warunków w jakich żyje chory zwierzak oraz długości jego sierści.

Leczenie miejscowe polega na zastosowaniu wybranego środka przeciwgrzybicznego. Może być to szampon, maść lub krem o dzianiu miejscowym lub specjalny roztwór przeznaczony do spryskiwania zainfekowanych obszarów na skórze. Kuracja tego rodzaju zwykle trwa około miesiąca, ale w zależności od jej charakteru i nasilenia niekiedy trzeba kontynuować ją dłużej, nawet po ustąpieniu objawów.

Niestety leczenie miejscowe nie zawsze wystarcza. Zwierzaki w ostrej fazie grzybicy z nasilonymi objawami wymagają także leczenia ogólnego, polegającego na podawaniu preparatów doustnych. Obie metody często stosowane są jednocześnie po to, by przyspieszyć gojenie ran.

↓ KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA SIERŚĆ I SKÓRĘ ↓Jak uchronić psa przed grzybicą?


Grzybica u psa to przykra i wyjątkowo uciążliwa choroba, której zdecydowanie lepiej zapobiegać niż ją leczyć. Aby uchronić przed nią pupila powinniśmy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę i sterylne warunki w jego przestrzeni życiowej. Zadbajmy o czystość na legowisku pupila. Nie zaszkodzi dobrze wyprać go przynajmniej raz w miesiącu. To samo zróbmy z kocami lub pledami, na których zwierzak się wyleguje.


Pamiętajmy także o kąpaniu pupila i właściwej pielęgnacji jego sierści. A co najważniejsze – nigdy nie bagatelizujmy niepokojących zmian w zachowaniu i wyglądzie pupila, takich jak ciągłe drapanie się, nadmierna utrata sierści czy miejscowe łysienie. Jeśli zauważymy coś podobnego, koniecznie zabierzmy psa do weterynarza.

↓ WITAMINY DLA PSA WZMACNIAJĄCE SIERŚĆ I SKÓRĘ ↓

Sklep TelekarmaTekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger