poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Ranking najinteligentniejszych ras psów


O tym, że psiaki to prawdziwi zwierzęcy inteligenci, z pewnością nie trzeba nikogo przekonywać. Bystry umysł, duża podatność na szkolenie i ogromna chęć do współpracy z człowiekiem sprawiają, że czworonogi często mogą poszczycić się wyjątkowymi umiejętnościami. Niejednokrotnie nawet ukochany kundelek może zaskoczyć nas swoją niebywałą inteligencją. W gronie domowych pupili znajdziemy jednak rasy, które wyróżniają się zdolnościami do nauki i rozwiązywania problemów. Które czworonogi to prawdziwi prymusi? Zobaczcie nasz ranking najinteligentniejszych ras psów.


Border collie 


Psiak, który po prostu nie ma sobie równych. Energiczny, zwinny, błyskotliwy – nie potrafi siedzieć bezczynnie w miejscu, za to doskonale spełnia się w pracy. Border collie w mig łapie wszystkie komendy i idealnie odczytuje sygnały wysyłane przez przewodnika. Nie ma też problemów z przyswajaniem nowych słówek, czego najlepszym dowodem jest słynna suczka Chaser, której słownik składał się aż z 1022 określeń. Czworonogi tej rasy wykazują silne przywiązanie do człowieka i posłuszeństwo. Są niezwykle przyjazne, łagodne i zawsze chętne do współpracy. Ze względu na dużą reaktywność są szczególnie wyczulone na wszelkie bodźce docierające z otoczenia i nieustannie gotowe do mierzenia się nowymi wyzwaniami. Border collie, jak na prawdziwe psy pasterskie przystało, wspaniale wywiązują się z powierzonych im zadań. Nieistotne, czy jest to zaganianie stada owieczek, pomoc osobom niepełnosprawnym czy udział w akacjach poszukiwawczych i ratunkowych. Tak inteligentnych psiaków nigdy nie można skazywać na nudę. Trzeba ciągle dostarczać im nowych wrażeń. Border collie warto zaoferować rozrywki, które jednocześnie rozładują ich energię, jak i zapewnią odpowiedni wysiłek umysłowy. Nauka sztuczek, agility czy flyball sprawdzą się zatem doskonale.

Pudel


Niewątpliwa uroda pudli sprawiała, że szybko przypięto im łatkę czworonogów wyłącznie do podziwiana. W rzeczywistości pudle to nie tylko wspaniałe psy do towarzystwa, ale przede wszystkim czworonożni inteligenci. Pierwotnie wykorzystywane były do wyławiania postrzelonych ptaków z wody. Do dzisiaj mają więc ogromny zapał do pracy. Psiaki te to również urodzeni cyrkowcy, którzy potrafią wykonać niejedną skomplikowaną sztuczkę. Uczą się chętnie i szybko. Bardzo pragną kontaktu z człowiekiem i z przyjemnością z nim współpracują. Na ogół radosne i skłonne do szalonych harców. Warto angażować je w aportowanie, zabawy w wodzie oraz wszelkie gry zręcznościowe.

Owczarek niemiecki


Owczarki niemieckie to nieocenieni pomocnicy w wielu dziedzinach życia. Wykorzystywane przez służby mundurowe, ratowników, niewidomych. Pod względem temperamentu typowi sangwinicy, a więc najbardziej podatny na szkolenie typ czworonogów. Reagują szybko i zawsze adekwatnie do sytuacji. W mgnieniu oka z łagodnego kompana potrafią zmienić się w nieustępliwych obrońców i stróżów. Umieją też szybko uporać się z emocjami i wrócić do równowagi. Na co dzień odważne, posłuszne i lojalne – nie ma dla nich zadań nie do wykonania. W warunkach domowych należy zaangażować je w naukę posłuszeństwa i sporty kynologiczne. Dobrze też stymulować węchowe zdolności tych psiaków, np. poprzez tropienie czy zabawy węchowe.

Golden retriever


Wyjątkowo podatne na szkolenie, a przy tym niezwykle przyjacielskie i towarzyskie – takie bez wątpienia są golden retrievery. Nie mają problemów z dostosowaniem się do oczekiwań opiekuna. Silnie skupiają się na swoim przewodniku i jego poleceniach. Łagodne i przyjaźnie nastawione do ludzi, cieszą się z poznawania nowych osób i obdarzają ich ciepłymi uczuciami. Golden retrievery to czworonogi bardzo reaktywne, dlatego nie można od nich oczekiwać, że pozostaną obojętne wobec tego, co dzieje się wokół. Obdarzone wyjątkową pasją łowiecką, doskonałą pamięcią i świetnym węchem – chętnie zaangażują się w naukę komend, zabawy węchowe czy aportowanie.

Doberman 


Wbrew pozorom dobermany nie są nieobliczalnymi agresorami, ale niezwykle inteligentnymi psami obronnymi. Czworonogi tej rasy słyną z dużej podatności na szkolenie i przywiązania do właściciela. Silny charakter i tendencja do stróżowania powodują jednak, że potrzebują odpowiedzialnego przewodnika, na którego wskazówkach zawsze będą mogły polegać. W kontaktach z dobermanami nie ma miejsca na żadne niejasności. Inteligentne psiaki nie znoszą braku konsekwencji i niesprawiedliwego traktowania. Nic więc nie jest im równie potrzebne, jak szkolenie z posłuszeństwa. Dajmy im się wykazać w zawodach obedience bądź agility.

Owczarek szetlandzki


Owczarki szetlandzkie to jedne z najinteligentniejszych ras psów, które łatwo adaptują się do nowych warunków i bardzo przywiązują się do swoich opiekunów, Choć na co dzień są posłuszne i lojalne, zachowały także pewną dozę niezależności i radosną spontaniczność. Chętnie inicjują kontakty z opiekunem i zapraszają do radosnej zabawy. Żywiołowe i energiczne – kochają ruch i aktywne spędzanie czasu. Są ciekawe świata i wyczulone na bodźce, dlatego nic nie umknie ich uwadze. Chętnie trenują sporty kynologiczne oraz uczą się sztuczek.

Labrador retriever


Zrównoważony charakter, przyjacielskie usposobienie i chęć do współpracy z człowiekiem spowodowały, że labradory to zarówno cenione psy rodzinne, jak i pracujące. Czworonogi te zadziwiają zdolnościami węchowymi i umiejętnością zapamiętywania miejsc oraz zdarzeń. Dociekliwe i bystre potrafią rozwikłać nawet najbardziej skomplikowaną zagadkę. Aportowanie, pływanie, tropienie – to tylko niektóre rozrywki, które można zaproponować labradorom.

Papillon


Wesołe papillony uwielbiają być w centrum zainteresowania. W pozornie przyjacielskich i łagodnych psiakach tkwi jednak spory temperament i odwaga. Papillony to wierni towarzysze, którzy swojego opiekuna darzą szczególnym uczuciem. Dzięki swojej inteligencji i pewności siebie łatwo odnajdują się w nowych warunkach i umieją poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Chętnie przyłączą się do zabawy z opiekunem, poćwiczą akrobatyczne sztuczki czy porozwiązują łamigłówki logiczne.

Rottweiler


Obecność rottweilera wśród najmądrzejszych ras psów może budzić zdziwienie. Nie da się jednak ukryć, że powszechnie uznawane za agresywnych stróżów czworonogi mają też inne oblicze. Rottweilery to pewne siebie, uparte i samodzielne psy. Do każdego zadania podchodzą z wyjątkowym zaangażowaniem i są gotowe zrobić wszystko, by rozwiązać napotkany problem. Lubią pracować i rozwiązywać łamigłówki. Wymagają regularnych treningów w zakresie posłuszeństwa i dużej dawki ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych. W pracy z nimi nie można poprzestawać na osiągniętych efektach, ale należy stale stawiać przed nimi nowe wyzwania.

Australian cattle dog


Nieustraszony, wytrzymały, szybki, zdecydowany, samodzielny – taki właśnie jest austaralian cattle dog, wykorzystywany niegdyś do zaganiania bydła. Prawdziwym powołaniem czworonogów tej rasy jest praca w każdej możliwej formie. Ćwiczenia fizyczne, ruch na świeżym powietrzu, sporty kynologiczne to doskonałe sposoby na wykorzystanie inteligencji tych psiaków i rozładowanie ich energii. Australian cattle dog są bardzo oddane opiekunowi, ale lubią działać też na własną łapę. Dobrze więc pozostawić im trochę wolności i umożliwić samodzielny wysiłek intelektualny np. przy użyciu zabawek interaktywnych.

↓ KARMY I AKCESORIA DLA PSÓW ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Pudel to chyba jedyna rasa z tej listy, którą mogłabym mieć :). Chociaż celuję w zupełnie innego psiaka.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger