środa, 22 sierpnia 2018

Jak dbać o sierść golden retrievera?


Golden retrievery to psy pełne naturalnego wdzięku. Piękna, zadbana szata doskonale podkreśla urodę tych eleganckich czworonogów. Regularne zabiegi pielęgnacyjne pozwalają też znacznie ograniczyć ilość sierści pozostawianej przez zwierzaki. Jak sprawić, by okrywa włosowa golden retrievera zawsze wyglądała zachwycająco?


Podstawowe zasady pielęgnacji golden retrievera


Pozornie szata golden retrieverów nie wyróżnia się niczym szczególnym. Psiaki te mają długą, gładką lub lekko falistą sierść. Szczególną cechą okrywy włosowej czworonogów jest jednak gęsty, wodoodporny podszerstek. To właśnie on powoduje, że zwierzaki świetnie radzą sobie w wodzie. Taki typ sierści wymaga specjalnej pielęgnacji. Prawdziwym utrapieniem właścicieli golden retrieverów jest bowiem intensywne linienie podopiecznych. Czworonogi gubią sierść w dużych ilościach i to często niemal przez cały rok. Słabym punktem zwierzaków jest też wrażliwa skóra. Psy tej rasy są dość podatne na schorzenia dermatologiczne.

↓ GRZEBIENIE DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓Podstawowym elementem pielęgnacji golden retrieverów jest regularne wyczesywanie martwych włosów. Taki zabieg należy przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. W okresie linienia czworonogi mogą natomiast potrzebować nawet codziennego szczotkowania. Sierść golden retrieverów ma także tendencję do filcowania, dlatego nie obejdzie się bez jej gruntownego rozczesania grzebieniem. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na obszary za uszami, w pachwinach, na szyi i na ogonie, gdzie sierść jest najbardziej podatna na plątanie. Na koniec można odrobinę wygładzić i nabłyszczyć sierść psiaka przy użyciu szczotki. Od czasu do czasu należy dodatkowo odpowiednio wymodelować szatę golden retrievera. Ma to oczywiście największe znaczenie w przypadku wystawowych piękności. Przy pomocy specjalnych nożyczek i trymera trzeba usunąć nadmiar owłosienia i uformować sierść na ogonie, szyi, uszach i łapach. Jeśli nie mamy wprawy w tego typu zabiegach, najlepiej udać się po pomoc do groomera.

↓ SZCZOTKI DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓Aby zachować sierść golden retrievera w odpowiednim stanie, niezbędne są także okresowe kąpiele. Zwykle wystarczy dokładnie umyć pupila raz na 2-3 miesiące. Częstsze kąpiele nie są zwykle zalecane, ze względu na ryzyko naruszenia naturalnej bariery skórnej. Sierść psiaków może jednak wymagać delikatnego oczyszczania po każdym ekstremalnym spacerze. Z powodzeniem można do tego użyć kosmetyków stosowanych na sucho lub samej wody.

Nawet najbardziej skrupulatna pielęgnacja nie zastąpi nigdy odpowiedniej diety. W dużej mierze to właśnie od sposobu żywienia zależy kondycja psiej sierści. Golden retrievery tracą dużo sierści, dlatego w ich menu nie może zabraknąć składników budulcowych, które umożliwią im regenerację okrywy włosowej. Psiakom warto serwować specjalną karmę z formułą wzmacniającą sierść. Odpowiednie będą też pokarmy dla czworonogów z wrażliwą skórą. W czasie linienia można również podawać zwierzakowi suplementy z miedzią, cynkiem, biotyną i wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz omega-6.

Akcesoria do pielęgnacji sierści golden retrievera


Do wyczesywania golden retrieverów przydatne będą przede wszystkim akcesoria ułatwiające zbieranie martwych włosów. Powinniśmy zaopatrzyć się zwłaszcza w zgrzebło z obrotowymi zębami i pudlówkę. Nadmiar podszerstka można ponadto łatwo usunąć przy pomocy furminatora. Do wyczesania obfitej sierści golden retrieverów warto z kolei wykorzystać drucianą szczotkę lub gęsty grzebień. Pamiętajmy o narzędziach do zadań specjalnych, takich jak grzebień z szeroko rozstawionymi zębami (do rozplątywania supłów) i szczotka z naturalnego włosia (do nabłyszczania i wygładzania szaty).

↓ FURMINATOR DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓Kosmetyki dla golden retrievera


Kosmetyki należy zawsze precyzyjnie dobrać do potrzeb czworonoga. Należy przy tym uwzględnić nie tylko typ szaty, ale również indywidualne wymagania psiaka. W przypadku golden retrieverów na ogół dobrze sprawdzają się preparaty wzmacniające włos, dodające objętości, nabłyszczające i antystatyczne. Warto poszukać delikatnych specyfików przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze, redukujących ewentualne podrażnienia. Jeśli sierść zwierzaka nadmiernie wypada, można sięgnąć po kosmetyki regenerujące i głęboko odżywiające, które ograniczą utratę okrywy włosowej i wspomogą jej odbudowę. Takie preparaty można też stosować okresowo – w czasie linienia.

↓ SZAMPONY DLA GOLDEN RETRIEVERA ↓


Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger