poniedziałek, 7 maja 2018

Zaburzenia jelitowe u psa


Zaburzenia pracy przewodu pokarmowego mogą skutecznie odebrać psiakom przyjemność płynącą z jedzenia. Przejściowe problemy trawienne występujące u czworonogów zazwyczaj mają związek z błędami dietetycznymi. Sytuacja jest jednak dużo poważniejsza, jeśli tego typu dolegliwości regularnie powtarzają się u naszego pupila. Nie można bowiem wykluczyć, że układ pokarmowy czworonoga funkcjonuje nieprawidłowo. Co może powodować zaburzenia jelitowe u psów?


Przyczyny zaburzeń jelitowych u psów


Zaburzenia jelitowe to grupa zróżnicowanych dolegliwości związanych z niewłaściwą pracą przewodu pokarmowego. Problemy mogą dotyczyć zarówno trawienia, wchłaniania, jak i transportu pokarmu przez przewód pokarmowy czworonoga. Zaburzenia jelitowe występują u zwierzaków przede wszystkim na skutek spożywania niewłaściwego pożywienia. Organizm niektórych psiaków nie jest w stanie poradzić sobie z pokarmem bogatym w ciężkostrawne węglowodany. U czworonogów zdarzają się ponadto nietolerancje pokarmowe. Psiaki najczęściej źle reagują na laktozę zawartą w produktach mlecznych i gluten obecny w wielu zbożach. Nietolerancja pokarmowa u psa ma związek z niedoborem lub zbyt małą aktywnością enzymów trawiennych. Jelita czworonogów mogą nie pracować prawidłowo również z powodu stanu zapalnego wywołanego przez czynniki zakaźne lub toksyny. U psiaków występuje też nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Choć jego przyczyny nie są do końca wyjaśnione, przypuszcza się, że schorzenie to może mieć związek z alergenami zawartymi w pokarmie. Prawdopodobnie dużą rolę odgrywają także predyspozycje genetyczne. Nasz pupil może cierpieć ponadto z powodu nieprawidłowej motoryki przewodu pokarmowego. Do czynników zaburzających perystaltykę jelit zalicza się m.in. niedobór lub nadmiar błonnika w diecie, zbyt małą aktywność fizyczną, stres. Nie można zapominać, że szczególnie narażone na problemy trawienne są psiaki, które na spacerach wyszukują odpadki. Negatywny wpływ na jelita czworonogów mogą mieć pasożyty bytujące w przewodzie pokarmowym, które w sposób mechaniczny i chemiczny niszczą śluzówkę jelit (dowiedz się więcej na temat robaczycy u psa KLIK).

Objawy problemów z jelitami u psów


Kłopoty trawienne występujące u czworonogów na ogół przybierają dość charakterystyczną postać. Naszą czujność powinny wzbudzić przede wszystkim biegunki » (sprawdź, jak poradzić sobie z biegunką u psa KLIK), zaparcia i wymioty pojawiające się u psiaka. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na utratę apetytu i spadek masy ciała. Jeśli dolegliwości spowodował konkretny pokarm, zwierzak może zacząć go unikać. Psy potrafią doskonale skojarzyć konsumpcję pokarmu z jej późniejszymi przykrymi konsekwencjami. Niekiedy o zaburzeniach jelitowych u psa świadczy zmiana konsystencji i barwy odchodów lub ból w trakcie defekacji. Sygnałem alarmowym jest zawsze krew obecna w kale. Czasami nieprawidłowa praca przewodu pokarmowego dotkliwie odbija się na samopoczuciu, a nawet wyglądzie zwierzaka. Zaburzenia wchłaniania mogą wpłynąć na problemy z sierścią. Nie powinniśmy lekceważyć także apatii, niepokoju oraz niechęci do spacerów czy zabawy u pupila.

Dieta dla psów cierpiących z powodu zaburzeń jelitowych


Zaburzenia jelitowe u psa stanowią wskazanie do konsultacji lekarskiej. Nie sposób bowiem pomóc czworonogowi bez poznania przyczyn jego przypadłości. Być może konieczne będzie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Czasami potrzebne bywa też spotkanie z behawiorystą, który zadba o ograniczenie stresu u zwierzaka. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przypadku zaburzeń jelitowych nadrzędną rolę często odgrywa dietoterapia. Korzystnie na układ pokarmowy psiaka może wpłynąć karma weterynaryjna dla wrażliwych czworonogów. W pokarmie pupila powinny znaleźć się składniki usprawniające pracę przewodu pokarmowego i regulujące rozwój mikroflory jelit. Z pewnością warto poszukać pokarmu wzbogaconego o mannooligosacharydy i fruktooligosacharydy, czyli naturalne prebiotyki stymulujące rozwój dobroczynnych bakterii w jelitach. Przydatne mogą okazać się również, zawarte w niektórych karmach, zioła, które wspomagają trawienie.

Czworonogom zmagającym się z chorobami przewodu pokarmowego najlepiej serwować pożywienie oparte na lekkostrawnych i dobrze przyswajalnych składnikach. Z powodzeniem można zastosować więc karmę bezzbożową oraz z hydrolizowanymi białkami. Na ogół zaleca się odciążenie jelit poprzez zmniejszenie zawartości tłuszczu i błonnika w pożywieniu. Warto jednak pamiętać, że u psiaków ze zbyt wolną perystaltyką, dodatek włókna może pobudzić motorykę. Stany zapalne przewodu pokarmowego można z kolei złagodzić dzięki wielonienasyconym kwasom tłuszczowym omega-3. Nie zaszkodzi także wzbogacić dietę podopiecznego o witaminy i mikroelementy.

↓ KARMY DLA PSÓW Z ZABURZENIAMI JELITOWYMI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger