środa, 2 maja 2018

Czego nie podawać psu?


Niezależnie od tego, jak pyszne danie przygotujemy specjalnie dla czworonoga, on i tak będzie zapewne patrzył rozmarzonym wzrokiem na nasz posiłek. Tylko jeden kęs, a tyle psiej radości. Niestety, raczenie pupila specjałami z naszego stołu może mieć czasami bardzo poważne konsekwencje. By uchronić zwierzaka przed zatruciem lub problemami zdrowotnymi, warto całkowicie wykluczyć z jego diety niektóre produkty. Czego pod żadnym pozorem nie powinniśmy podawać psu?


Lista produktów zakazanych w psiej diecie:


→ Słodycze

Psiaki, w odróżnieniu od kotów, doskonale wyczuwają słodki smak. Nie da się ukryć, że wiele czworonogów preferuje słodkie produkty. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że możemy bez obaw podawać im słodycze. Rarytasy o wysokiej zawartości cukru są niepożądane w psiej diecie. Ich nadmiar może prowadzić bowiem do otyłości, niewydolności nerek albo cukrzycy. Szczególnie groźna jest jednak dla psa czekolada. Zawarta w niej teobromina może wywołać u czworonogów zatrucie. Ze względu na wolny metabolizm, w organizmie psiaków po spożyciu czekolady kumulują się związki toksyczne, które zaburzają pracę układu nerwowego i krążenia. Nasi podopieczni nie powinny również spożywać słodkości z dodatkiem ksylitolu, który może doprowadzić do niewydolności wątroby. Cukierki oraz guma do żucia bez wątpienia nie mogą być zatem psimi przysmakami.

→ Winogrona i rodzynki

Mimo że nie udało się dokładnie określić, jaka substancja zawarta w winogronach i rodzynkach jest dla czworonogów niebezpieczna, z całą pewnością lepiej zrezygnować z oferowania ich pupilowi. Warto wiedzieć, że winogrona należą do jednych z najbardziej skażonych pestycydami owoców – również z tego względu mogą być potencjalnie szkodliwe. Spożycie winogron przez psiaki może w krótkim czasie doprowadzić do niewydolności nerek.


→ Czosnek i cebula

Posiłki z dodatkiem czosnku i cebuli nigdy nie powinny znaleźć się w psim jadłospisie. Obecne w tych warzywach związki siarki negatywnie oddziałują na krwinki czerwone zwierzaków. U psiaka, który zajadał się cebulą lub czosnkiem, może dojść do rozpadu erytrocytów, a w konsekwencji do wystąpienia anemii. Pamiętajmy, że poddanie warzyw obróbce termicznej wcale nie rozwiązuje problemu.

→ Awokado

Serwowanie psu awokado to nie najlepszy pomysł. Roślina zawiera toksynę o działaniu grzybobójczym (persin), która może spowodować u zwierzaków zatrucie. Trujące są przede wszystkim liście, kora i pestki, ale także sam owoc podany ze skórką może okazać się groźny dla psiego zdrowia. W wyniku zatrucia u zwierzaków występują biegunki i wymioty.

→ Orzechy

Choć od czasu do czasu większość psiaków można uraczyć orzeszkiem ziemnym czy laskowym, przysmakiem czworonoga na pewno nie powinny być orzechy makadamia. Ich toksyczne działanie może spowodować u zwierzaka m.in. drgawki i sztywność mięśni. Różne rodzaje orzechów mogą być też niebezpieczne dla czworonogów ze względu na obecność aflatoksyn. Nie zapominajmy, że orzechy zwykle zawierają sporo tłuszczu. Ich regularne serwowanie zwiększa ryzyko otyłości i chorób trzustki u psa.

→ Kawa, herbata i alkohol

Używki nie służą nie tylko ludziom, ale również czworonogom. Toksyczne działanie wykazuje zwłaszcza kofeina zawarta w kawie, herbacie czy niektórych napojach. Pobudzenie czy problemy z koordynacją ruchową może wywołać u zwierzaka również alkohol. Zadbajmy zatem o to, by wszelkie tego typu napoje znajdowały się poza psim zasięgiem.

→ Surowe ciasto drożdżowe

Chociaż upieczone ciasto drożdżowe nie jest dla czworonogów niebezpieczne, podawanie go w stanie surowym może wywołać niemałe problemy. Fermentacja i gwałtowny rozrost drożdży w organizmie psiaka prowadzą do zaburzeń pracy przewodu pokarmowego. U pupila może dojść do rozszerzenia żołądka i wzdęć. W wyniku fermentacji u czworonoga mogą dodatkowo wystąpić objawy, które towarzyszą spożyciu alkoholu.

→ Przyprawy

Warto pamiętać, że niektóre dania mogą być dla zwierzaka bardzo szkodliwe także ze względu na znajdujące się w nich przyprawy. Nawet powszechnie stosowaną sól należy wyeliminować z psiego jadłospisu. Słone jedzenie może spowodować u czworonoga zatrucie, objawiające się zwiększonym pragnieniem, drgawkami, wymiotami czy biegunkami. U psiaka może wtedy wystąpić uszkodzenie wątroby lub nerek. Nie zapominajmy, że sól w dużych ilościach znajduje się m.in. w wędlinach i serach. Dla pupila nieodpowiednie będą też posiłki z ostrymi przyprawami. Zawarte w nich olejki eteryczne często podrażniają delikatny przewód pokarmowy zwierzaków.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓Jakie przekąski można podawać psu?


Choć lista składników zakazanych w psim menu jest długa, wbrew pozorom raczenie pupila domowym jedzeniem nie zawsze jest złym rozwiązaniem. Istnieją bowiem produkty, które bez wyrzutów sumienia możemy od czasu do czasu zaoferować zwierzakowi. Zamiast słodyczy warto postawić na smakowite owoce. Plasterek jabłka czy banana albo odrobina truskawek lub borówek to świetne wzbogacenie psiego jadłospisu. Nie musimy się również obawiać, jeśli chcemy zaserwować pupilowi marchewkę, dynię czy cukinię. Nie zaszkodzi podzielić się z czworonogiem obiadem składającym się z gotowanego mięsa kurczaka i ryżu. Psiaki mogą jeść ponadto makaron. Jako przysmaki w diecie psa sprawdzą się ugotowane jajka oraz jogurty. Oprócz rarytasów znajdujących się w naszej kuchni możemy też sięgnąć po przekąski przeznaczone specjalnie dla psiaków. Suszone żwacze, chrupiące ciasteczka, fileciki w sosie, a może przekąski funkcjonale poprawiające samopoczucie i zdrowie czworonoga – pomysłów na pewno szybko nam nie zabraknie.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger