środa, 30 maja 2018

Czego nie podawać szczeniakowi?


Szczenięta mają wyjątkowo delikatny układ pokarmowy, który łatwo przeciążyć. Pojawiają się wówczas bóle brzucha, wzdęcia, wymioty albo biegunka, czyli zdecydowanie mało przyjemnie symptomy, które dodatkowo mogą okazać się niebezpieczne dla zdrowia malucha. Z tego powodu dieta naszego pupila musi być lekkostrawna i bogata w pełnowartościowe substancje odżywcze. Są ponadto takie produkty, które pojawiają się w ludzkiej diecie, natomiast dla psiaka (nawet dorosłego) oznaczają nie tylko poważne kłopoty zdrowotne, ale czasem nawet śmierć. Warto wiedzieć o nich więcej, ponieważ nie są to żadne trucizny, tylko na pozór zwyczajne składniki. W naszych potrawach spotkamy je bardzo często, pamiętajmy zatem, aby nigdy nie dokarmiać pupila resztami ze stołu. Możemy mu naprawdę poważnie zaszkodzić.


Składniki żywnościowe, które zaszkodzą szczeniakowi


Czarną listę otwierają zakazanych produktów dla szczeniaka przyprawy. Właściwie wszystkie, jakie można spotkać na rynku. Psi organizm w żadnym wypadku nie jest na nie przygotowany, a już zwłaszcza w takich ilościach, w jakich występują w naszym obiedzie albo daniu typu „podgrzej/zalej i zjedz”. Najbardziej szkodliwa dla szczeniaka jest sól, która w większej dawce zadziała wręcz jak trucizna, ale to samo dotyczy pieprzu i wielu innych przypraw. Dzicy kuzyni psiaków oraz ich przodkowie nie spożywali żadnych przypraw, bo przecież ofiary nie zostały w żaden sposób doprawione. Jedyna sól to była ta naturalnie występująca w ciele upolowanej zwierzyny. Z tego powodu organizm szczeniaka (ale i dorosłego osobnika) nie jest w żaden sposób przygotowany na trawienie przypraw. Powinniśmy również unikać cebuli i czosnku. Mają fatalny wpływ na układ krwionośny. Cebula, nawet w małych dawkach, może prowadzić do rozpadu czerwonych krwinek. Uważajmy też na owoce. Nie tylko pełno w nich węglowodanów, ale niektóre z nich, jak na przykład winogrona albo awokado, mają bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby i nerek. Nie podawajmy też kudłaczowi orzechów wszelkiej maści i migdałów. Na liście bardzo niebezpiecznych produktów znajduje się również czekolada i oczywiście inne słodycze. Im więcej w nich chemii, tym gorzej dla szczeniaka. Ostrożnie też przy podawaniu kości – zabronione są te drobiowe, zwłaszcza po ugotowaniu, bo mają tendencję do rozpadania się na małe, ostre odłamki, które mogą pokaleczyć pysk zwierzaka, poranić jego gardło, utknąć w przełyku albo nawet przebić jelito.

Wśród niezdrowych produktów są także wszelkie karmy i pożywienie, które zawiera chemię: ulepszacze, konserwanty, sztuczne barwniki. Niszczą one cały układ pokarmowy szczeniaka i mogą wywoływać poważne kłopoty z wątrobą albo żołądkiem. Zdarza się też, że nagminne spożywanie przez psiaka śmieciowego jedzenia prowadzi w końcu do alergii pokarmowej.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓Inne substancje, które są niebezpieczne dla szczeniaka


Szczenięta są ciekawskie, jak to dzieci. Do tego każdej nowości muszą spróbować i wszędzie wsadzić nos. Z tego powodu musimy obowiązkowo usunąć z ich zasięgu wszystko, co mogą zjeść, a do zjedzenia stanowczo się nie nadaje. Chodzi o domowe kwiatki i inne rośliny (wiele z nich to sama trucizna), leki, środki czystości, kosmetyki i całą chemię gospodarczą. Spożycie którejś z tych rzeczy może doprowadzić do śmieci w męczarniach, a jeśli nawet zareagujemy błyskawicznie i szczeniaka da się uratować, jego wątroba zapewne będzie nie do wyleczenia. Z tego powodu nie podawajmy też kudłaczowi żadnych grzybów. Nie pozwólmy również, aby podjadał na spacerze różne śmieci. Po niektórych tylko się pochoruje, inne mogą okazać się naprawdę zabójcze. Aby uchronić psiaka przed przykrymi konsekwencjami, warto kupić mu specjalny kaganiec z podwójnym dnem, skutecznie uniemożliwiający mu częstowanie się na spacerze śmieciami, resztkami oraz cudzymi odchodami.

Mądrze wybierzmy karmę dla szczeniaka


Wśród listy szkodliwych produktów dla szczeniaka mogą się też znaleźć karmy, o ile źle je dobierzemy do zapotrzebowań malucha. Oczywiście najgorszym pomysłem jest serwowanie szczeniakowi karm najniższej jakości, w których znajdziemy głównie puste kalorie, chemię i popiół. Wiele szkód może jednak narobić także niemądre podanie szczenięciu produktu dla dorosłych psów, który ma zupełnie inny skład i kaloryczność. Nie wolno również karmić kudłaczy produktami dla mruczków – z tego samego powodu. To samo dotyczy karm weterynaryjnych – są niemal jak lekarstwa i nie wolno ich podawać tak po prostu, bo zrobią w psim organizmie ogromne szkody. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru odpowiedniej karmy, warto porozmawiać wcześniej z weterynarzem.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger