piątek, 4 maja 2018

Czy szczeniak może jeść kości?


Czy kości to, aby na pewno odpowiednia przekąska dla szczeniaka? Kwestia ta niezmiennie budzi wiele kontrowersji i to zarówno w odniesieniu do szczeniąt, jak i dorosłych czworonogów. Zdaniem niektórych jedzenie kości może powodować niestrawność, a nawet poważne uszkodzenie przełyku lub jelit. Inni zaś przekonują, że kości to zdrowy i naturalny przysmak pełen cennych wartości odżywczych. Jak jest naprawdę? Czy można podawać kości szczeniakom, a jeśli tak, to jakie będą odpowiednie?


Kości dla szczeniaka – tak czy nie?


Wielu weterynarzy oraz specjalistów w dziedzinie żywienia uważa kości za niezwykle zdrowy i wartościowy posiłek, uzupełniający codzienną dietę czworonoga o niezbędne składniki odżywcze. Bynajmniej nie powinny być one podstawą jadłospisu zwierzęcia, ale podawane rozsądnie, to znaczy nie częściej niż dwa razy w tygodniu, mogą przyczynić się do znacznej poprawy jego kondycji. Po pierwsze, są one niezastąpionym źródłem cennych minerałów, takich jak wapń oraz fosfor, niezbędnych do budowania mocnych kości i chrząstek. Po drugie, gryzienie i przeżuwanie kości sprzyja redukcji kamienia nazębnego, poprawia higienę jamy ustnej i ukrwienie dziąseł. Co więcej, spożywanie kości wzmacnia mięśnie żołądka, reguluje perystaltykę jelit, a przy tym wpływa pozytywnie na psią psychikę. Gryzienie jest naturalną potrzebą każdego czworonoga, zwłaszcza szczeniaka, a możliwość jej realizacji sprawia psu satysfakcję, pozwala zredukować stres i działa uspokajająco.

↓ NATURALNE PRZYSMAKI DLA SZCZENIAKA ↓Biorąc to wszystko pod uwagę można by powiedzieć, że kości są wręcz wymarzonym posiłkiem dla szczeniaka. Dlaczego zatem opiekunowie i hodowcy odnoszą się do nich tak niechętnie?

Czy kości mogą zaszkodzić szczeniakowi?


Zdaniem niektórych spożycie kości powoduje  u psów rozmaite problemy trawienne, bywa przyczyną zadławień oraz poważnych uszkodzeń w obrębie przewodu pokarmowego. Rzeczywiście podobne wypadki się zdarzają. Pamiętajmy jednak, że dotyczą one psów, które nie zostały przyzwyczajone do spożywania i trawienia kości oraz tych, które nie potrafią ich dobrze przeżuć. Niestrawność lub zadławienie fragmentem kości może przytrafić się zwierzakom jedzącym zbyt szybko i łapczywie. Wiele zależy także od rodzaju kości, który podajemy pupilowi.

Podając kości szczeniakowi powinniśmy zatem pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, nigdy nie zostawiajmy go samego z kością. Serwując mu taki przysmak nie spuszczajmy go z oka i dopilnujmy, by jadł powoli i nie połykał zbyt dużych fragmentów. Nie wybierajmy także kości zbyt dużych i twardych, bo mały pupil może sobie z nimi nie poradzić.

Jakie kości może jeść szczeniak?


Pamiętajmy przede wszystkim, że podawane szczeniakowi kości powinny być surowe. Obróbka termiczna pozbawia kości cennych wartości odżywcze, a ponadto organizm pupila może mieć problem z ich przyswojeniem. Co więcej proces gotowania, pieczenia lub smażenia osłabia strukturę kości, przez co stają się one zbyt kruche i łamliwe, a po rozgryzieniu pękają na ostre fragmenty. Kawałki kości mogą wbić się w przełyk albo jelita zwierzaka lub doprowadzić do zadławienia.

Najbezpieczniejsze dla czworonogów są chyba kości cielęce. Stanowią one doskonałe źródło niezbędnych substancji odżywczych, zwłaszcza wapnia, magnezu oraz fosforu. Dobrą propozycją są także kości jagnięce, kozie lub wołowe, choć te ostatnie mogą być zbyt twarde dla szczeniąt.

Jakich kości nie podawać szczeniakowi?


Ani szczeniętom, ani psom dorosłym nie należy podawać kości drobiowych i to zarówno gotowanych, jak i surowych. Chodzi tu przede wszystkim o kości kurczaka, indyka, gęsi, kaczki oraz królika. Wszystkie one należą się do grupy kości pneumatycznych, czyli wypełnionych powietrzem. Oznacza to, że kości tego rodzaju są dosyć kruche, łatwo pękają i łamią się na drobne fragmenty. Ostre odłamki kości drobiowych mogą przebić ścianki żołądka lub jelit, co stanowi poważne zagrożenie dla życia czworonoga.

Co zamiast kości można dawać szczeniakowi?


Szczenięca skłonność do gryzienia wszystkiego, co znajdzie się w pobliżu pyszczka znana jest chyba każdemu opiekunowi. O ile nie chcemy, by ofiarą malucha padły domowe sprzęty, nasze buty lub garderoba, powinniśmy sprawić mu odpowiedni gryzak (dowiedz się, jak oduczyć psa gryzienia butów KLIK). W roli gryzaka doskonale sprawdzają się kości. Ich przeżuwanie nie tylko sprawia zwierzakom frajdę, ale i poprawia stan zębów oraz dziąseł. Jeśli jednak z różnych względów wolimy nie podawać szczeniakowi kości, możemy zastąpić je innymi produktami przeznaczonymi do gryzienia.

W sklepach zoologicznych (np. Telekarma.pl) znajdziemy między innymi naturalne gryzaki dla psów » z suszonej skóry i fragmentów mięsa. Stanowią one doskonałą alternatywę dla surowych kości, bo podobnie jak one redukują kamień nazębny, a przy tym nie kruszą się i nie zaszkodzą zwierzakowi. Ich zaletą jest także duża zawartości cennych witamin, minerałów i substancji odżywczych, oddziałujących na cały organizm czworonoga (poczytaj więcej o przysmakach dla szczeniaka KLIK).

↓ NATURALNE GRYZAKI DLA SZCZENIAKA ↓

Sklep TelekarmaTekst:Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger