poniedziałek, 21 maja 2018

Czy pies może jeść ryż?


Domowe specjały uchodzą często za zbędne dodatki do psiego jadłospisu. Nie ulega wątpliwości, że wiele składników powszechnie występujących w naszym menu nie powinno trafić do miski czworonoga. Istnieją jednak również produkty, którymi bez obaw możemy podzielić się z pupilem. Czy zaserwowanie psu ryżu to dobry pomysł? Jaką rolę może odgrywać on w jego diecie?


Ryż jako źródło węglowodanów w psiej diecie


Obecność węglowodanów w psim menu wzbudza coraz więcej kontrowersji. Dość często można usłyszeć, że stanowią one niepotrzebny i zupełnie nienaturalny składnik diety czworonogów. Na wolności przodkowie psów nie zajadali się bowiem zbożami, tylko mięsem. Patrząc z takiej perspektywy, można uznać, że węglowodany są dla naszych podopiecznych małowartościowe. Nie sposób też nie zauważyć, że zawierające je pokarmy są nierzadko ciężkostrawne i alergenne. Czy powinniśmy zatem dążyć do wyeliminowania ich z diety czworonogów? Psiaki obecnie zaliczane są do względnych mięsożerców. Podstawą ich jadłospisu musi być bez wątpienia pokarm pochodzenia zwierzęcego. W toku udomowienia układ enzymatyczny zwierzaków zmienił się jednak na tyle, że potrafią one dość efektywnie trawić także pokarm roślinny, zawierający skrobię. Węglowodany są dla czworonogów bardzo dobrym źródłem energii. Niektóre z nich pełnią funkcję balastu i regulują pracę przewodu pokarmowego. Bogate w węglowodany produkty w menu czworonogów odgrywają przede wszystkim rolę tzw. wypełniacza. Ich zadaniem jest wypełnienie przewodu pokarmowego i zapewnienie zwierzakowi uczucia sytości. Jednym ze specjałów uznawanych za taki wypełniacz jest właśnie ryż. Z powodzeniem może on znaleźć zastosowanie w psiej diecie.

Zalety serwowania psu ryżu


Ryż nie bez powodu może poszczycić się opinią jednego z najlepszych dodatków do mięsnych posiłków czworonogów. Jego największą zaletą jest doskonała przyswajalność. Psiaki na ogół nie mają żadnego problemu z trawieniem ryżu, nie obciąża on więc ich przewodu pokarmowego. Co więcej, produkt ten może być dla zwierzaków źródłem cennych mikroelementów i witamin. Ryż jest bogaty m.in. w magnez, żelazo, cynk, miedź, wapń, fosfor i witaminy z grupy B. Zboże to można polecić również psim alergikom i czworonogom z nietolerancją glutenu. Ryż jest ponadto ważnym składnikiem pokarmów przeznaczonych dla wrażliwych czworonogów. Jako produkt lekkostrawny sprawdzi się doskonale w przypadku zwierzaków cierpiących z powodu częstych biegunek i zaburzeń żołądkowo-jelitowych.

↓ KARMY DLA PSA Z RYŻEM ↓Jaki ryż podawać psu?


Do menu czworonoga możemy włączyć zarówno ryż biały, jak i brązowy. Wbrew pozorom, to właśnie wybór odpowiedniego rodzaju ryżu dla psa może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i doskonałego samopoczucia naszego podopiecznego. Zastanówmy się więc, czy chcemy zaserwować psiakowi danie, które podziała kojąco na jego wrażliwy przewód pokarmowy, czy raczej zależy nam na dużej wartości odżywczej posiłku. W pierwszym przypadku zdecydowanie powinniśmy sięgnąć po ryż biały, który jest bardzo delikatny, ubogi w błonnik, łatwy w konsumowaniu. Niestety, tego typu ryż zawiera niewiele białka i innych szczególnie cennych dla psiaków substancji. Z kolei ryż brązowy, który nie został poddany intensywnej obróbce, ma dużo większą wartość odżywczą. Przede wszystkim zawiera więcej białka, błonnika, witamin i minerałów niż jego biały odpowiednik. Jest on trawiony bardzo wolno, dzięki czemu może zapewnić psu długie uczucie sytości. Ryż brązowy ma niski indeks glikemiczny, dlatego bywa pomocny w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi zwierzaka. Ze względu na wysoką zawartość włókna, stanowi antidotum na zaparcia występujące u czworonogów. Jeśli planujemy serwować zdrowemu zwierzakowi ryż regularnie, powinniśmy zdecydować się na brązowy. W czasie biegunek bądź chorób przewodu pokarmowego u pupila, jako element wspomagający terapię, może posłużyć nam ryż biały.

W jaki sposób podawać ryż psu?


Ryż dla psa należy oferować wyłącznie po wcześniejszym ugotowaniu. Warto wiedzieć, że pod wpływem obróbki termicznej znacznie zwiększa się przyswajalność skrobi. Większość psiaków najchętniej zje ryż w połączeniu ze smacznym mięsem. Najbardziej typowe psie danie składa się z drobiu, ryżu i warzyw. Ryż można także wymieszać z mokrą karmą zwierzaka. Z nadmiarem węglowodanów w psiej diecie nie należy nigdy przesadzać. Jeśli ich udział w psim jadłospisie będzie znaczący, zwierzak po pewnym czasie może mieć nadwagę. Dobrym pomysłem jest zatem traktowanie domowych posiłków z ryżem jedynie jako okazjonalnych przysmaków. Jeżeli ryż musi jednak stale figurować w diecie czworonoga (np. ze względu na kłopoty trawienne), warto postawić na gotowe, odpowiednio zbilansowane karmy, w których go znajdziemy.

↓ KARMY DLA PSA NA BAZIE RYŻU ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger