poniedziałek, 19 marca 2018

Witaminy dla psa na wypadanie sierści


Psy intensywniej zrzucają sierść dwa razy do roku – jesienią i wiosną. Jeśli jednak w mieszkaniu pojawia się więcej włosów niż zazwyczaj, a w futrze naszego milusińskiego dostrzec można wyraźne prześwity, sprawa staje się niepokojąca. Taki stan rzeczy może być konsekwencją problemów skórnych bądź hormonalnych, ale i żywieniowych niedoborów. W kwestii diety zadbajmy więc o to, by dostarczyć zwierzakowi wszystkie niezbędne mu witaminy.


Kłopotliwa pora linienia


Jeśli w domu posiadamy psa bądź wysterylizowaną suczkę, jesienią i wiosną liczyć musimy się z tym, że pupil nasz gubić będzie znacznie więcej sierści. Odmiennie sytuacja ta wygląda u suk niewysterylizowanych – te intensywnie linieją mniej więcej trzy miesiące po cieczce. Również psica, która dopiero co odchowała małe, traci praktycznie cały swój podszerstek.

Gdy zauważymy, że psiak linieje, zadbajmy o to, by zapewnić mu wystarczającą ilość niezbędnych składników odżywczych. Wsparcie takie przyspieszy odrost nowych włosów. Brak jego przyczynić może się zaś do złej kondycji futra – do przerzedzenia sierści i matowienia oraz łamliwości włosia. Zła dieta w sposób oczywisty przekłada się na tego typu problemy. Pamiętajmy jednak, że winowajcą mogą być też wewnętrzne pasożyty, które utrudniają absorpcję składników odżywczych. W razie problemów warto więc wpierw wykluczyć te i inne czynniki medyczne.

Wybierz porządnej jakości psią karmę


Troskę o zdrowie pupila, a więc również o stan jego sierści, zawsze zacząć powinniśmy od serwowania zwierzakowi odpowiedniej karmy. Renomowani producenci do składu swych produktów przywiązują dużą wagę. Rezygnują oni ze sztucznych barwników czy aromatów. Firmy wnikliwie kontrolują też każdy etap produkcji, a skład pożywienia, w tym również ilość zawartych w nim witamin, minerałów czy ważnych dla kondycji sierści nienasyconych kwasów tłuszczowych ustalają w porozumieniu ze specjalistami. Jeśli chcemy więc, by zwierzak nasz cieszył się ładnym futrem i dobrym zdrowie, nie oszczędzajmy na jedzeniu.

↓ KARMA DLA PSA WSPOMAGAJĄCA SIERŚĆ ↓Zadbaj o to, by w diecie pupila nie zabrakło witamin z grupy B


Łamliwa, matowa sierść oraz sucha, spierzchnięta skóra, która sprzyja wypadaniu włosia, świadczyć może o tym, że organizm naszego zwierzaka cierpi na brak witamin z grupy B. Na kondycję psiego futra i skóry w sposób znaczący wpływa witamina B2, a więc ryboflawina, B3, czyli niacyna oraz witamina B7, zwana też biotyną bądź witaminą H. Wszystkie one, w przeciwieństwie do tych witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach, nie są magazynowane w ciele zwierzaka – nadmiar ich wydalany jest wraz z moczem. Sposobem tym pupil nasz zapasu ich nie może odłożyć sobie na potem. Muszą być więc one regularnie uzupełniane (poczytaj więcej o witaminach dla psa na piękną sierść KLIK).

Witaminy z grupy B są niezwykle delikatne. Uszkodzeniu ulegają one pod wpływem światła, ciepła czy tlenu. Z tej właśnie przyczyny witaminy te niszczone są w procesie produkcji psiego komercyjnego jedzenia. Z całą pewnością nie służy im też długie przechowywanie karmy. Witaminy z grupy B przyczyniają się nie tylko do poprawy kondycji skóry i sierści. Wspierają one też funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego, zdrowie narządów i tkanek, oczu oraz mięśni. Nie można zapomnieć też o istotnej roli, jaką odgrywają one w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek. Z racji na rolę, jaką witaminom tym przypisuje się w zachowaniu zdrowia oraz ze względu na fakt, że ilość ich zawarta w psiej karmie nie jest wystarczająca, w porozumieniu z weterynarzem możemy wdrożyć suplementację. W tym wypadku warto sięgać po preparaty zawierające kompleks witamin z tej grupy. Jedną z propozycji mogą być tu mieszanki, w których składzie figurują m.in. drożdże piwne.

Nie zapomnij o witaminie A – ona wspaniale troszczy się o psie futro


Nadmierne wypadanie psiej sierści (dowiedz się więcej o łysieniu psa KLIK) często wiąże się z niedoborami witaminy A. To ona też podnosi zdolności regeneracyjne skóry i znakomicie wspiera organizm w walce zarówno z łojotokiem, jak i łuszczycą. Korzyści z jej obecności czerpią też oczy, płuca, nerki i wątroba. Zabierając się za suplementację, pamiętajmy, że witamina A nie jest wypłukiwana wraz z moczem. Nie przestrzegając wytycznych, łatwo możemy więc ją przedawkować, a tym samym poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Zamiast samodzielnie ustalać witaminowe porcje, zdajmy się więc na bezpieczne gotowe specyfiki. Do psiej diety włączyć możemy też marchewkę, żółtko jaj, dynię, bataty czy serwowaną od czasu do czasu wątróbkę.

Witamina C na dokładkę


Witamina C z pewnością nie jest tą substancją, która od razu kojarzy się z troską o kondycję skóry i sierści. Jako silny antyoksydant znakomicie radzi ona sobie jednak ze zmianami skórnymi i z alergiami odbijającymi swe piętno na skórze. Sposobem tym troszcząc się o skórę, dba ona też i o futro pupila.

✔ Poczytaj także o tranie z dorsza dla psa »


↓ WITAMINY DLA PSA NA WYPADANIE SIERŚCI ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

1 komentarz:

  1. Wyczytałam gdzieś na necie, że warto podawać psiakowi suplement omega żeby mniej liniał, zamówiłam mu taki na gamedog i regularnie podaję, faktycznie gubi mniej sierści i ogólnie ona jest taka bardziej lśniąca.

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger