poniedziałek, 26 marca 2018

Czy pies może jeść chleb?


Psiaki spoglądające rozmarzonym wzrokiem na chrupiące pieczywo nie należą wcale do rzadkości. Czworonogi, które towarzyszą opiekunom podczas posiłków, często są w stanie zrobić wszystko, by tylko skosztować kawałeczka chleba. W takich sytuacjach niekiedy na nic zdaje się przekonywanie pupila, że w miseczce przecież czeka na niego pełnowartościowy posiłek. Czy od czasu do czasu można więc uraczyć czworonoga chlebem?


Dlaczego chleb nie powinien być stałym elementem psiego jadłospisu?


Chleb to jeden z tych produktów, których obecność w psim menu budzi spore kontrowersje. Podczas gdy niektórzy w ogóle odradzają jego podawanie, inni uważają, że nie ma przeciwwskazań, by czworonóg czasem go spożywał. Większość miłośników psiaków zgadza się jednak co do jednego – chleb nie powinien być stałym elementem jadłospisu zwierzaków, lecz jedynie ewentualnym dodatkiem. Pieczywo w diecie psów uznawane jest za tzw. wypełniacz. Jego głównym zadaniem jest wypełnienie przewodu pokarmowego, a co za tym idzie – zapewnienie uczucia sytości. Chleb jest bogaty w węglowodany, które mogą być dla psiaka cennym źródłem energii. Pieczywo jest jednak dość ubogie w składniki odżywcze, których szczególnie potrzebują czworonogi. Znajdujące się w nim białko roślinne jest dla psiaków mniej wartościowe i gorzej przyswajalne niż białko pochodzenia zwierzęcego. Co więcej, ze względu na wysoką kaloryczność pieczywa, pupil, który regularnie zajada się tego typu przekąskami, może w przyszłości cierpieć z powodu nadwagi. Warto też wiedzieć, że chleb podawany dużych ilościach może zbytnio obciążać przewód pokarmowy zwierzaka i powodować dolegliwości trawienne.

O czym pamiętać, podając psu pieczywo?


Duże zróżnicowanie wśród produktów piekarniczych sprawia, że powinniśmy dobrze się zastanowić, zanim uraczymy pupila chrupiącą pajdą. Jeśli nasz podopieczny nie toleruje glutenu, w żadnym wypadku nie możemy oferować mu chleba z mąki pszennej (poczytaj więcej o żywieniu psa z alergią pokarmową KLIK). Niebezpieczne dla czworonogów jest ponadto pieczywo z dodatkami takimi jak: rodzynki, cebula, czosnek czy niektóre orzechy. Należy trzymać pupila także z dala od ciasta chlebowego. Zawarte w nim drożdże mogą bowiem fermentować w przewodzie pokarmowym czworonoga i uwalniać toksyczne substancje. Taka sytuacja jest dla zwierzaka śmiertelnym zagrożeniem. Nie najlepszym pomysłem jest też raczenie ulubieńca dopiero co wypieczonym chlebem. Pamiętajmy, że świeże pieczywo jest trudniejsze do strawienia. Dodatkowo może fermentować w jelitach i powodować zaparcia u psa ». Jeśli więc chcemy ofiarować czworonożnemu pupilowi kawałek chleba, poczekajmy, aż pieczywo odrobinę sczerstwieje. Nie zapominajmy, że udział chleba w diecie czworonoga, podobnie jak innych przekąsek, nie powinien przekraczać 5%.


Jaki chleb można podawać psu?


Wybierając pieczywo, zawsze warto mieć na uwadze jego indeks glikemiczny. Produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, a co za tym idzie – są w stanie ekspresowo zaspokoić głód. Niestety ich działanie jest tylko chwilowe, dlatego sprzyjają nadwadze. Należy zadbać o to, by menu psiaka nie obfitowało w tego typu specjały. Właśnie dlatego białe pieczywo nie jest idealną propozycją dla czworonogów. Z kolei produkty o niskim indeksie glikemicznym zapewniają uczucie sytości na długo, a pozyskiwana z nich energia jest uwalniana stopniowo i równomiernie. Wyróżniają się też na ogół sporą zawartością błonnika. Jako psi przysmak doskonale sprawdzić może się więc pieczywo pełnoziarniste lub razowe.


Czym zastąpić chleb w psiej diecie?


Psiaki z całą pewnością mogą obyć się bez pieczywa. Jako źródło węglowodanów w diecie czworonoga warto zastosować np. ryż, który jest lekkostrawny i dobrze przyswajalny. Nawet psiaki obdarzone wyjątkowo wrażliwym przewodem pokarmowym mogą go z powodzeniem pałaszować. Również wszelkie przysmaki z dyni wspaniale zastąpią pieczywo i jednocześnie wzbogacą menu zwierzaka o cenne witaminy i minerały. Na rynku nie brakuje ponadto smacznych i zdrowych przysmaków dla psów ». Pyszne ciasteczka czy kruche gryzaki na pewno zasmakują naszemu pupilowi dużo bardziej niż chleb.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger