piątek, 2 marca 2018

Czy szczeniak powinien spać w łóżku?


Pytanie o to, czy szczeniaka powinniśmy wpuszczać do własnego łóżka, wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy psi właściciele kategorycznie zabraniają pupilom wylegiwania się w ich pościeli. Inni nie wyobrażają sobie nocy bez zwierzaka. Rozważając tę kwestię, parę spraw warto wziąć pod uwagę.


Pierwsze dni małego pupila w nowym mieszkaniu


Sprowadzając do domu małego psiaka, musimy przygotować się na to, że podobnie jak niemowlak nieco da nam się on we znaki. Dorosłe psy, choć ucinają sobie krótkie drzemki w ciągu dnia, spokojnie śpią nocą. Psie maluchy z 8-godzinnym snem z początku będą mieć jednak pewne problemy. Szczeniaki do 3-4 miesiąca wielokrotnie budzą się w nocy po to, by załatwić swe fizjologiczne potrzeby. Nawet psie maluchy dobrze wiedzą jednak o tym, że wypróżniać trzeba się z dala od własnej noclegowni. Stąd, jeśli zwierzak spędza noc w specjalnej psiej klatce, musimy liczyć się z tym, że będzie on skomlał i wybudzał nas se snu. Gdy zaś śpi on na posłaniu, poranną niespodziankę zastać możemy w różnych częściach domu. Noc mało przyjemnie skończyć może się też wówczas, gdy zupełnie malutki pupil na spoczynek uda się wraz z nami do łóżka.


Spanie ze szczeniakiem a trening czystości 


To, czy decydujemy się na spanie z pupilem w jednym łóżku, zależy tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych zapatrywań na tę kwestię. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku zupełnie malutkiego psiaka musimy wziąć pod uwagę pewne problemy. Tak jak zostało już wspomniane, psi maluch przynajmniej parokrotnie załatwia się w nocy. Wówczas, gdy jest on jeszcze naprawdę niewielki, a łóżko szczyci się pokaźnym rozmiarem, istnieje prawdopodobieństwo, że zwierzak któryś z jego kątów przerobi na toaletę. Z nawykiem tym ciężko będzie walczyć, gdyż raczej nie uda nam się przyłapać milusińskiego na gorącym uczynku. Stąd też polecamy odłożenie spania ze szczeniakiem u boku do momentu, aż ten będzie na tyle duży, by dawać znać, że czas wyjść na podwórko (dowiedz się jak nauczyć szczeniaka czystości KLIK).

Najlepsze posłanie dla małego pupila


Z racji wspomnianych już problemów najlepiej sprawdzającym się miejscem noclegowym dla pupila jest specjalna metalowa klatka dla psa (przeczytaj, jak przyzwyczaić psa do klatki KLIK). Rozwiązanie takie pozwoli nam zapanować nad porządkiem w mieszkaniu i przy odrobinie naszych dobrych chęci wyraźnie przyspieszy psi trening czystości. Jeśli chcemy poważnie potraktować zadanie i usłyszeć, że pupil domaga się wyjścia w nocy, noclegownię malucha umieśćmy w sypialni, nieopodal naszego miejsca do spania.

Psie klatki, choć z początku mogą nie wzbudzać naszego zaufania, posiadają jeszcze parę innych zalet. Podobnie jak my sami, tak i zwierzak znacznie bezpieczniej czuje się wówczas, gdy do snu układa się w przytulnym kącie, nie zaś w wielkiej otwartej przestrzeni. Dodatkowo psiaki od początku posiadające takie własne lokum sprawniej uczą się spędzać część dnia w samotności – rzadziej borykają się więc one z lękiem separacyjnym.

↓ LEGOWISKO DLA SZCZENIAKA ↓Zadbaj o należyte przygotowanie szczenięcej sypialni   


Zdecydowana większość psich maluchów bardzo szybko oddzielana jest od rodzeństwa i matki. 8-11 tygodniowe psiaki kiepsko radzą sobie jeszcze z odosobnieniem. Wciąż przyzwyczajone są one do tego, że do snu układają się wtulone w swych braci. Zwłaszcza w pierwszych dniach obecności w nowym domu, wieczorową porą zwierzak może potrzebować naszego towarzystwa. Dobrym pomysłem jest więc zdjęcie górnej części klatki. Umożliwi nam to swobodnie głaskanie psiaka, gdy ten zaczyna skomleć. Jeśli maluch nasz śpi nie w klatce a na posłaniu, możemy przytulić się do niego i poczekać aż zaśnie.

Legowisko szczeniaka (sprawdź, jakie wybrać legowisko dla szczeniaka KLIK) musi być przytulne i mile kojarzyć się zwierzakowi. W takim nocnym lokum koniecznie znaleźć powinien się więc ciepły, przytulny kocyk oraz psie zabawki. Na dopiero co przyniesionego do domu malucha uspokajająco wpłynie też ręcznik bądź kawałek materiału przesiąknięty zapachem jego matki.

Przyzwyczajając psa do spokojnego spędzania nocy, warto pamiętać i o tym, że na miejsce noclegowe odprowadzać powinniśmy uspokojonego zwierzaka, który zdążył zaliczyć wieczorną wizytę na podwórku. W ciągu dnia z kolei zadbać powinniśmy o to, żeby pupil nasz zmęczył się, zażywając porządnej dawki ruchu.

✔ Poczytaj także o matach do nauki czystości dla szczeniąt »

↓ MATY DO NAUKI CZYSTOŚCI DLA SZCZENIĄT ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Małgorzata Paszko
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger