piątek, 23 lutego 2018

Mokra karma dla starszego psa


Gdy nasz niegdyś rozbrykany pupil przeradza się w dostojnego czworonoga, nadchodzi pora, by nieco zmodyfikować jego dietę. W przypadku psich seniorów bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko sama wartość odżywcza serwowanego pokarmu, ale także jego forma. Starsze zwierzaki potrzebują bowiem pożywienia, które będą mogły pałaszować z prawdziwą przyjemnością. Czemu więc nie uraczyć ich smakowitą i pachnącą mokrą karmą?


Szczególne potrzeby żywieniowe starszych psów


Komponując jadłospis dla pupila, należy zwrócić baczną uwagę na jego specyficzne potrzeby żywieniowe, które są ściśle związane z wiekiem (poczytaj więcej o żywieniu psów starszych KLIK). Odpowiednia dieta w jesieni życia może skutecznie opóźnić procesy starzenia, a także poprawić kondycję i samopoczucie czworonoga. Z upływem lat zwierzaki na ogół stają się coraz mniej aktywne, a co za tym idzie – bardziej narażone na nadwagę i otyłość. Dodatkowo spowolnieniu ulega tempo ich metabolizmu. Konieczne bywa zatem obniżenie wartości energetycznej podawanych posiłków nawet o 20%. Wysokie pozostaje natomiast zapotrzebowanie na białko, które ze względu na ograniczone możliwości trawienia i wchłaniania u starszych czworonogów, powinno odznaczać się bardzo dobrą przyswajalnością. Psi seniorzy na ogół najlepiej tolerują i czerpią największe korzyści z pokarmów niskoprzetworzonych, które nie zostały poddane znacznemu przekształceniu podczas obróbki technologicznej. Nie można zapominać też o problemach stomatologicznych, które są prawdziwą zmorą sędziwych zwierzaków i znacznie utrudniają im spożywanie pokarmu. Nic więc dziwnego, że wiele psiaków raczej stroni od twardych, chrupkich przekąsek, których gryzienie sprawia trudności, a nierzadko powoduje ból. Podeszły wiek jest ponadto nierozerwalnie związany z upośledzeniem w funkcjonowaniu niektórych zmysłów. Gdy psi węch nie jest już tak czuły, jedzenie przestaje smakować tak jak dawniej. Czworonogi potrzebują zatem posiłków o podwyższonych walorach smakowych i zapachowych, które pobudzą ich zmysły.

Dlaczego warto karmić psich seniorów mokrą karmą?


Mokre pokarmy bywają nieocenionym elementem diety starszych psiaków. Co przemawia za ich podawaniem? Przede wszystkim ich wartość odżywcza. Wilgotne karmy na ogół zawierają dość dużo białka, a niewiele węglowodanów. Dostarczają więc psim seniora właśnie tego, czego najbardziej potrzebują, nie obciążając ich wrażliwego przewodu pokarmowego. Niska kaloryczność mokrych pokarmów skutecznie chroni natomiast sędziwe zwierzaki przed przybieraniem na wadze. Ze względu na swoją naturalność mięsne przysmaki są też lekkostrawne i dobrze przyswajalne. Niebagatelną zaletą tego typu pożywienia jest jego konsystencja. Mokre karmy dla psów » są bardzo łatwe w przyjmowaniu i nic nie stoi na przeszkodzie, by ich smakiem mógł rozkoszować się nawet psiak cierpiący z powodu problemów z uzębieniem. Nie ma również lepszego lekarstwa na utratę apetytu związaną z wiekiem niż pachnące mięsne fileciki polane pysznym sosem. Wilgotne pożywienie doskonale sprawdza się nawet w przypadku wyjątkowo wybrednych czworonogów, które nie mogą poszczycić się już świetnym węchem. Dzięki temu, że jest dostępne w wielu smakach, może stać się też dla psiego seniora swoistą atrakcją, która pozwoli przełamać codzienną rutynę.

↓ MOKRA KARMA DLA STARSZEGO PSA ↓Czym kierować się, wybierając mokrą karmę dla starszego psa?


Psi seniorzy potrzebują pokarmów odznaczających się najwyższą jakością. Analizując ich skład, zwróćmy więc szczególną uwagę nie tylko na samą zawartość mięsa, ale również na jego rodzaj i stopień przetworzenia. Godne polecenia są pokarmy wyprodukowane wyłącznie ze świeżego mięsa, które poddane zostało jedynie delikatnej obróbce w niskich temperaturach. Dla starszych psów najlepiej wybierać pożywienie na bazie lekkostrawnego mięsa (np. drobiowego, jagnięcego). Wskazane są ponadto pokarmy bez zbóż, sztucznych konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Pozytywny wpływ na zdrowie czworonoga mogą mieć natomiast zawarte w karmie przeciwutleniacze (opóźniają procesy starzenia) i kwasy tłuszczowe omega-3 (pozwalają zachować sprawność intelektualną). Jeśli chcemy żywić czworonoga wyłącznie wilgotnym pożywieniem, zadbajmy o to, by była to karma pełnoporcjowa, a nie uzupełniająca. Pożądane jest karmienie pupila produktami o różnych smakach – dzięki temu w diecie zwierzaka z pewnością niczego nie zabraknie, a posiłki nigdy nie będą monotonne.

↓ MOKRA KARMA DLA STARSZEGO PSA ↓


Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger