piątek, 9 lutego 2018

Ferie z psem


Zimowy urlop to przede wszystkim czas na relaks i odpoczynek od natłoku codziennych obowiązków. Wielu z nas spędza ten czas aktywnie, podróżując, podziwiając malownicze zimowe krajobrazy lub po prostu szalejąc na śniegu. Czy w tym wszystkim mogą towarzyszyć nam nasze czworonogi? Właściwie nie ma żadnych przeszkód, by zwierzak spędzał ferie razem z nami, wystarczy tylko wybrać odpowiednie miejsce i dobrze przygotować się do wyjazdu. Co może nam się przydać podczas zimowego wyjazdu z psem?


Gdzie można spędzić ferie z psem?


Możliwości jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Dziś nie trudno już znaleźć hotel, schronisko czy gospodarstwo agroturystyczne, które zezwoliłoby nam na pobyt wraz z czworonogiem. Podobną politykę przyjmuje coraz więcej restauracji, kawiarni oraz innych klimatycznych knajpek. Mówiąc krotko, na turystycznej mapie Polski przybywa miejsc, w których nasze zwierzaki są zawsze mile widziane. Oczywiście zanim zarezerwujemy nocleg w którymkolwiek z nich, upewnijmy się, jakie warunki powinien spełniać nasz pupil. Prawdopodobnie będziemy musieli okazać książeczkę potwierdzającą szczepienie przeciw wściekliźnie. Każdy hotel może mieć własny regulamin określający warunki pobytu zwierząt na ich terenie.

Wybierając kierunek podróży warto wziąć pod uwagę temperament i możliwości naszego zwierzaka. Nie każdy pies przepada za chłodem, śniegiem i zimowymi szaleństwami. Niektóre czworonogi wyjątkowo źle znoszą niskie temperatury, nie należy zatem zmuszać ich do kilkugodzinnej aktywności na mrozie. Jeśli jednak nasz pies należy do bardziej aktywnych zwierzaków potrzebujących dużej dawki ruchu, to raczej bez obaw możemy zabrać go ze sobą na górski szlak. Wiele zależy również od tego, jak szybko pupil przyzwyczaja się do nowych warunków. Wyjazd to duży stres dla niemal każdego zwierzaka. Dla wielu z nich najlepszą opcją jest wypoczynek w zacisznym gospodarstwie agroturystycznym. Przytulny domek, mnóstwo otwartej przestrzeni, sąsiedztwo lasów, łąk i pól z pewnością przypadnie im do gustu (sprawdź, jak przygotować się do zimowego spaceru z psem KLIK).


Jak przygotować się na ferie z psem?


Wyjazd na zimowy urlop z psem wymaga pewnych przygotowań. Już na jakiś tydzień wcześniej warto sporządzić sobie listę niezbędnych elementów psiego ekwipunku, które bezwzględnie musimy zabrać ze sobą. Dzięki temu niczego nie zapomnimy ani nie przeoczymy, szczególnie jeśli w zwyczaju mamy pakowanie na ostatnią chwilę. W walizce pupila powinna znaleźć się przede wszystkim książeczka zdrowia z wykazem wszystkich aktualnych szczepień. Ponadto apteczka, szelki lub obroża z adresówką, smycz oraz kaganiec. Nie zapomnijmy zabrać również karmy pupila oraz dwóch oddzielnych miseczek na pokarm i wodę. Przydadzą się także jakieś smakołyki oraz ulubiona zabawka lub kocyk, dzięki którym pupil poczucie się bezpieczniej w nowym otoczeniu.

Jeśli większość czasu zamierzamy spędzać na powietrzu, warto zatroszczyć się o łapy czworonoga. Kontakt z zimnym, często oblodzonym lub posypanym piaskiem i solą podłożem bardzo im szkodzi. Dorze zatem mieć pod ręką preparat pielęgnacyjny, zabezpieczający opuszki łap przed pękaniem i podrażnieniami. W niektórych sytuacjach niezbędne mogą okazać się również buty dla psa, które znacznie ułatwią mu poruszanie się po trudnym terenie.

↓ BUTY DLA PSA ↓Ciepłe ubranka dla psów


Niektóre psy mogą potrzebować także dodatkowej garderoby na czas zimowego wyjazdu. Ciepłe ubrano przyda się zwłaszcza czworonogom pozbawionym grubego podszerstka lub wyjątkowo wrażliwym na niskie temperatury. W sklepach zoologicznych znajdziemy różnorodne płaszczyki i kurteczki i sweterki dla psów », które pomogą im przetrwać dłuższy spacer. Pamiętajmy jednak, że każdy zwierzak ma inne możliwości i inaczej radzi sobie z warunkami pogodowymi. Jeśli na zewnątrz panuje siarczysty mróz, to nawet ciepły sweter może nie wystarczyć. Dlatego podczas spaceru czy zabawy na śniegu powinniśmy zwracać baczną uwagę na zachowanie pupila. Silne drżenie całego ciała lub sztywność mięśni może świadczyć o hipotermii. Jest to stan wyjątkowo groźny dla zdrowia, a nawet życia zwierzaka, zatem jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, natychmiast zabierzmy go do domu (poczytaj więcej o ochronie psa przed mrozem KLIK).

↓ UBRANKA DLA PSA ↓Pamiętajmy o adresówce dla psa


Adresówka dla psa powinna być dopięta do obroży zawsze, nie tylko podczas dalekiej podróży, ale i zwykłego spaceru po parku. Zdarza się, że nawet najbardziej posłuszny zwierzak zrywa się ze smyczy i biegnie w pogoni za kotem lub ucieka spłoszony nagłym hałasem. O ile coś takiego przydarzy się w naszej okolicy, to być może zwierzak odnajdzie samodzielnie drogę do domu. Niestety nie możemy na to liczyć, jeśli pupil zgubi się w zupełnie obcym miejscu, oddalonym o kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania. Dlatego tak ważna jest adresówka. Dzięki naszym danym kontaktowym umieszczonym na identyfikatorze, pupil będzie miał szansę na bezpieczny powrót do domu.


↓ ADRESÓWKA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger