piątek, 2 lutego 2018

Karma hipoalergiczna dla psa


Alergie, zarówno u psiaków, jak i u ludzi, występują coraz powszechniej. Nie oznacza to oczywiście, że taką przypadłość należy bagatelizować albo ignorować. Alergia u psa », nawet taka zaczynająca się bardzo niewinnie, może się nasilić i w krańcowych przypadkach doprowadzić nawet do zgonu. Alergię rzadko daje się wyleczyć (choć można próbować odczulania), ale można ją złagodzić poprzez zastosowanie odpowiedniej diety, którą nazywamy dietą eliminacyjną, ponieważ eliminuje się z codziennego jadłospisu te składniki, które taką alergię powodują (oczywiście znalezienie wszystkich tych składników wcale nie jest takie proste i często trzeba trochę poeksperymentować). Z myślą o alergikach powstały jednak specjalne karmy hipoalergiczne dla psa, które można podawać jako pełnowartościowe produkty spożywcze.Co to jest karma hipoalergiczna dla psa?


Karma hipoalergiczna powstała z myślą o zwierzakach uczuleniowcach i w jej składzie nie znajdziemy tych składników, które najczęściej wywołują alergię. Podawanie tego typu produktu pozwala od razu wyeliminować sporo niebezpiecznych substancji z diety, zwłaszcza jeżeli nasz psiak ma uczulenie nie na jeden składnik, ale na kilka (dosyć często się to niestety zdarza). Karmy hipoalergiczne dla psa są całkowicie bezpieczne, smaczne i pełnowartościowe. Należy je podawać tak samo, jak każdą inną karmę. Oczywiście będziemy mieć do wyboru kilka wariantów smakowych. Karmy hipoalergiczne występują też w oddzielnych rodzajach dla psiaków ras dużych i małych, dla szczeniąt i dla psich seniorów. Karmy dla psa alergika » charakteryzują się prostym składem i mają zazwyczaj tylko jeden rodzaj mięsa. O wiele lepiej od często uczulającego drobiu albo wołowiny sprawdza się na przykład konina albo dziczyzna. Produkty tego typu są prawie zawsze pozbawione zbóż (bardzo popularny alergen), soi oraz kukurydzy. Często zamiast zwykłego białka znajdziemy to hydrolizowane, które o wiele rzadziej wywołuje alergię (łańcuchy polipeptydowe takiego białka są krótsze, rozbite na mniejsze części i organizm nie rozpoznaje ich jako zagrożenia).

↓ MOKRA HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA ↓
Alergia pokarmowa u psów – objawy


Jak w ogóle rozpoznać, że nasz psiak cierpi na alergię i potrzebuje specjalnej diety? Jest szereg czynników, które powinny dać nam do myślenia, chociaż niestety sama alergia potrafi przyjmować bardzo różne formy i nie ma konkretnego zbioru objawów, na podstawie których od razu moglibyśmy stwierdzić, że mamy do czynienia z alergią. Zwierzaki z uczuleniem mają często kłopoty z wypróżnianiem, pojawia się biegunka, bóle brzucha, czasem także wymioty. Możemy też zaobserwować opuchnięcia w okolicach pyska, często też zaczerwienienia. Psiaki z alergią potrafią się również okropnie drapać, zazwyczaj aż do momentu, kiedy ich futro zaczyna się przerzedzać i powstają łyse placki na skórze. Alergia może też wywoływać senność, apatyczność, a nawet kłopoty z równowagą. Bardzo silna alergia potrafi doprowadzić do wstrząsu, dlatego tak ważne jest, aby szybko zabrać pupila do weterynarza i poddać go leczeniu (poczytaj więcej o objawach psiej alergii KLIK).

Co wywołuje alergię pokarmową u psa?


Każdy psiak dostaje alergii na inny składnik diety, są jednak oczywiście takie, które znajdują się na czarnej liście uczulaczy. Pierwszym i najważniejszym z nich jest białko, zarówno to zwierzęce (najczęściej!), jak i roślinne. Wśród białek zwierzęcych prym wiedzie drób i wołowina. Wśród produktów pochodzenia roślinnego groźne okazują się zboża (zwłaszcza te zawierające gluten), ale również kukurydza i soja. Znanymi alergenami są ponadto mleko i jaja. To oczywiście przykłady tylko tych najbardziej popularnych alergenów, zdarza się, że psiaki mają uczulenie na coś o wiele mniej znanego albo wręcz ekstrawaganckiego. Powinniśmy jednak pamiętać, że najgorszym z możliwych jadłospisów jest ten oparty na pożywieniu wysoce przetworzonym, z dużą ilością barwników, konserwantów, ulepszaczy, czyli mówiąc ogólnie: pełnym chemii. Powinniśmy unikać takiej diety nawet jeśli mamy zdrowego kudłacza, psi alergik natomiast w żadnym wypadku nie powinien nawet zakosztować tego typu jedzenia (dowiedz się więcej o żywieniu psów z alergią pokarmową KLIK).

↓ SUCHA HIPOALERGICZNA KARMA DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger