piątek, 1 grudnia 2017

Karma dla beagle


Beagle to obecnie jedne z najpopularniejszych psiaków rodzinnych. Ich przyjacielskie usposobienie i żywiołowy charakter sprawiają, że są doskonałymi kompanami zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Szczególne cechy tych czworonogów powodują jednak, że często potrzebują one specjalnego żywienia. Jakich składników nie może zabraknąć w ich diecie? Jak prawidłowo karmić beagle?


Specyfika żywienia beagle'a


Szukając odpowiedniej karmy dla beagle, należy bliżej przyjrzeć się historii tego czworonoga. Psiaki te pojawiły się po raz pierwszy w XIV wieku w Wielkiej Brytanii. Ich pierwotnym zadaniem była pomoc myśliwym podczas polowań. Beagle z wielką pasją tropiły zające i króliki. Nic więc dziwnego, że psy te musiały odznaczać się niespożytą energią i dużą ruchliwością. Wielką sympatię zaskarbiły sobie także dzięki swojej inteligencji, niezwykłemu oddaniu i skłonności do interakcji z człowiekiem. Psiaki te zachowały jednak pewną niezależność, która sprawia, że działają nieraz na własną łapę. Również i dziś da się zauważyć pierwotne cechy tych czworonogów. Który beagle choć raz nie zainicjował szalonej zabawy lub nie podążył bez opamiętania za znalezionym na spacerze tropem? Przedstawiciele tej rasy są wprost stworzeni do wszelkiej aktywności. Nie można zapominać, że dodatkowo dysponują niesamowitym węchem. Niestety, beagle mają też swoje słabości. Problemem bywa czasami ich łakomstwo, które przy niedoborze ruchu może łatwo doprowadzić do nadwagi. Nierzadko beagle'e cierpią z powodu schorzeń układu szkieletowego, a zwłaszcza stawów. Niektóre psiaki miewają ponadto kłopoty z oczami. Prawdziwą zmorą czworonogów są jednak choroby przyzębia. Wszystkie szczególne cechy beagle, a także ich predyspozycje do określonych kłopotów zdrowotnych, warto uwzględnić, planując dietę dla pupila. Odpowiednia karma powinna bowiem nie tylko zaspokajać wszystkie potrzeby bytowe czworonoga i dostarczać mu odpowiedniej dawki energii, ale również wzmacniać wszystkie newralgiczne punkty jego organizmu.

↓ KARMA DLA PSÓW RASY BEAGLE ↓
Jaką karmę wybrać dla beagle'a?


Karma musi być zawsze dokładnie dopasowana do potrzeb konkretnego zwierzaka. Pod uwagę powinniśmy wziąć więc nie tylko rasę psiaka, ale też jego wiek, stan zdrowia i poziom aktywności. Warto przy tym pamiętać, że czworonogom do ukończenia 12. miesiąca życia należy podawać pokarm dla szczeniąt, a zwierzakom, które osiągnęły wiek 8 lat – pożywienie dla seniorów. Większości beagle'i można z powodzeniem serwować karmę dedykowaną rasie lub karmę przeznaczoną dla średnich czworonogów. Zwierzaki obarczone przewlekłymi schorzeniami potrzebują natomiast pokarmów weterynaryjnych. Beagle'om, które dużo czasu spędzają w domowym zaciszu, warto zaoferować pokarm o obniżonej kaloryczności, ubogi w tłuszcz, lecz zasobny w wartościowe białko pochodzenia zwierzęcego. Dobrze sprawdzą się karmy o podwyższonej zawartości błonnika, zapewniające długie uczucie sytości. Trochę inaczej wygląda natomiast karmienie beagle’i pracujących. Takie czworonogi potrzebują wysokoenergetycznego pokarmu dla aktywnych zwierzaków.

Pożywienie musi też wspomagać odpowiednią higienę zębów psów. Specjalna tekstura, wielkość i kształt krokietów zachęcą zwierzaka do dokładnego żucia i rozgryzania granulek. Dzięki temu zęby pupila będą mogły oczyszczać się w naturalny sposób podczas jedzenia. Dodatkowo czworonóg będzie jadł dużo wolniej, co pozytywnie wpłynie na jego przewód pokarmowy. Niebagatelne znaczenie ma ponadto zapach pożywienia, który powinien stymulować wspaniały węch tych czworonogów. Intensywnie pachnące przekąski sprawią beagle'owi najwięcej frajdy.

Jakie składniki powinna zawierać karma dla beagle'a?


W karmie dla beagle nie może zabraknąć składników, które wspomogą pracę jego organizmu i skutecznie ochronią go przed chorobami. Na szczycie listy niezbędnych dodatków należy umieścić z pewnością chondroitynę i glukozaminę, które dobroczynnie wpływają na stawy psiaków. W pokarmie powinna znaleźć się również L-karnityna ułatwiająca spalanie tkanki tłuszczowej i zachowanie nieotłuszczonych mięśni. Równie istotne są składniki pozwalające zachować zwierzakowi dobry wzrok, zdrową skórę i piękną sierść. Kluczową rolę odgrywają w tym przypadku nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (DHA i EPA), a także witamina A, cynk, zeaksantyna i luteina.

↓ KARMY DLA PSÓW RAS ŚREDNICH ↓

Sklep TelekarmaTekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger