poniedziałek, 27 listopada 2017

Najlepsza karma dla maltańczyka


Śnieżnobiałe długowłose maltańczyki od lat wzbudzają powszechny zachwyt. Psiaki, które niegdyś były ulubieńcami arystokracji, dziś są cenionymi domowymi pupilami. Jeśli chcemy jednak cieszyć się towarzystwem tych wspaniałych czworonogów przez długie lata, z pewnością musimy zadbać o ich dietę. Czego nie może zabraknąć w ich menu? Jak karma będzie najlepsza dla maltańczyka?


Specyfika żywienia maltańczyków


Historia maltańczyków sięga aż do starożytności. Psiaki te wywodzą się z okolic Morza Śródziemnego. Nic więc dziwnego, że ich pierwotną funkcją było tępienie gryzoni penetrujących porty. Niewątpliwy wdzięk i przyjazne usposobienie tych czworonogów zostały jednak szybko docenione przez elity. Tym sposobem maltańczyki znalazły swoje stałe miejsce na salonach, w eleganckich pałacach. Wbrew pozorom do doskonałego samopoczucia psy tej rasy nie potrzebują jednak wcale luksusów. Choć maltańczyki należą do dość odpornych i długowiecznych zwierzaków, jak wszystkie czworonogi mają swoje słabe punkty. Aby skutecznie chronić je przed chorobami, warto starannie zaplanować dietę, która będzie wspierała funkcjonowanie newralgicznych obszarów ich organizmu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej tym psiakom. Co je wyróżnia? Bez wątpienia niewielkie rozmiary (20-25 cm) i niska masa ciała (2-4 kg). Wątła budowa czworonogów wraz z ich ruchliwością sprawiają, że maltańczyki są szczególnie narażone na urazy i problemy ortopedyczne. Dodatkowo przedstawicieli tej rasy nie należy nigdy przekarmiać – łatwo można bowiem w ten sposób doprowadzić do nadwagi. Psi arystokraci bywają niekiedy dość wybredni w doborze pożywienia. Są bardzo wrażliwi na jego jakość. Nierzadko cierpią bowiem z powodu nietolerancji pokarmowych i kłopotów trawiennych. Zmorą tych czworonogów są też różnego rodzaju alergie. W przypadku maltańczyków nie można zapominać również o profilaktyce kamienia nazębnego. Z pewnością trudno wyobrazić sobie te psiaki bez ich długiej, jedwabistej sierści. Ich włos potrzebuje nie tylko starannego wyczesywania, ale także składników budulcowych. Warto wiedzieć, że brak podszerstka predysponuje czworonogi do problemów ze skórą. Na uwadze powinniśmy mieć oczy ulubieńca – należy stale kontrolować ich stan i nie lekceważyć przebarwień, które pojawiają się w ich okolicach. 

Jaką karmę wybrać dla maltańczyka?


Wybór karmy dla maltańczyka musi być zawsze dobrze przemyślany. Wymagania związane z przynależnością rasową są oczywiście bardzo ważne, ale nie możemy nigdy kierować się wyłącznie nimi. Warto pamiętać, że potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem czy poziomem aktywności. Do 10. miesiąca życia maltańczykom trzeba więc podawać pokarm dla szczeniąt. Zwierzaki, które ukończyły 8 lat, potrzebują natomiast pożywienia dla seniorów, które opóźni procesy starzenia. Specjalną karmę musimy serwować czworonogom po kastracji lub przewlekle chorym. Dopiero uwzględnienie wszystkich czynników gwarantuje optymalny wybór pożywienia. W przypadku maltańczyków dobrze sprawdzą się pokarmy lekkostrawne, wysoko przyswajalne, wyróżniające się szczególnymi walorami smakowymi i zapachowymi. Aromatyczne pożywienie będzie odpowiednie nawet dla psich niejadków. Warto ponadto szukać pokarmów hipoalergicznych, pozbawionych składników najczęściej uczulających, a zwłaszcza glutenu. Duże znaczenie ma też wielkość i kształt krokietów. Granulki muszą być dostosowane do drobnego uzębienia maltańczyków. Powinny mieć specjalną teksturę, która umożliwi oczyszczenie psich zębów podczas jedzenia. Jeśli nasz podopieczny nie cierpi z powodu żadnych schorzeń, z powodzeniem możemy zaproponować mu pokarm dedykowany rasie lub pożywienie dla psiaków ras małych i miniaturowych. 

↓ KARMA DLA MALTAŃCZYKA ↓Jakich składników szukać w karmie dla maltańczyka?


W pokarmie dla maltańczyków powinny znaleźć się składniki, które wzmocnią ich włos i skórę. Zdecydujmy się więc na karmę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe, biotynę, witaminę A, cynk miedź, aminokwasy siarkowe (metioninę, cystynę) i polifenole. Aby nasz ulubieniec mógł zachować odpowiednią masę ciała, trzeba wybrać dla niego pożywienie wzbogacone o L-karnitynę, regulującą przemianę tłuszczów. W pokarmie nie może zabraknąć również wartościowych warzyw, owoców i ziół. Tego typu produkty to świetne źródło witamin i błonnika.

Pozytywnie na funkcjonowanie przewodu pokarmowego i układu odpornościowego psiaka wpłyną fruktooligosacharydy i mannooligosacharydy. Ważną rolę w diecie czworonogów odgrywają chondroityna i glukozamina, wspierające układ szkieletowy. Zachować dobry wzrok pozwoli natomiast naszemu pupilowi luteina. Sprawdźmy ponadto, czy karma zawiera polifosforan sodu, który wiąże wapń znajdujący się w ślinie, a tym samym redukuje ryzyko powstania kamienia nazębnego u zwierzaka. 

↓ KARMY DLA PSÓW RAS MAŁYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger