wtorek, 5 grudnia 2017

Karma dla psa alergika


Odpowiednie żywienie odgrywa kluczową rolę w przypadku wielu chorych psiaków. Dopasowana do potrzeb czworonoga dieta przyspiesza rekonwalescencję, ogranicza przykre dolegliwości i skutecznie wspomaga terapię. Jedną z przypadłości, którą można w dużej mierze opanować, modyfikując menu pupila, jest alergia. Jaką karmę serwować uczulonemu zwierzakowi? Jak prawidłowo żywić psa alergika?


Objawy alergii u psa


Nie da się ukryć, że zdiagnozowanie alergii często przysparza pewnych trudności. Objawy uczulenia bywają niespecyficzne i niekiedy trudno powiązać je z konkretnymi czynnikami środowiskowymi. Bez wątpienia nigdy nie powinniśmy jednak lekceważyć uporczywego świądu występującego u zwierzaka. Jeśli nasz psiak intensywnie się drapie, a na jego skórze pojawiają się zaczerwienienia, wyłysienia i strupy, z pewnością musimy rozpocząć staranną obserwację czworonoga i jego otoczenia. Warto wiedzieć, że w przypadku alergii zmiany najczęściej dotyczą łapek i pyska. Równie niepokojącymi sygnałami są zawsze wymioty i biegunki, choć na ogół mają one większy związek z zaburzeniami trawienia i nietolerancją pokarmową niż z uczuleniem. Symptomy alergii pokarmowej często występują kilka godzin po spożyciu uczulającego składnika, ale nie jest to regułą. Nie można zapominać, że wrażliwość na alergeny jest sprawą indywidualną. Niekiedy reakcja organizmu jest więc bardzo gwałtowna, a nieraz dolegliwości zwierzaka można przeoczyć.

Jak karmić psa alergika?


Jeśli jesteśmy na tropie psiej alergii, musimy niezwłocznie wprowadzić działania, które zahamują dolegliwości występujące u pupila. Niezbędne jest więc zastosowanie u zwierzaka diety eliminacyjnej. Z jadłospisu czworonoga na około dwa miesiące musimy wyłączyć wszystkie potencjalnie alergenne produkty. W praktyce oznacza to zazwyczaj całkowitą zmianę karmy dla psa. Warto pamiętać, że psiaki są najczęściej uczulone na białka występujące powszechnie w pokarmach. Przyczyną kłopotów bywają m.in. kurczak, wołowina, jaja, mleko, zboża. Nie można jednak wykluczyć, że pupil jest uczulony na sztuczne dodatki znajdujące się w pokarmie, np. konserwanty, barwniki. Podczas diety eliminacyjnej powinniśmy podawać zwierzakowi karmę na bazie jednego źródła białka i węglowodanów. Bardzo ważne jest, aby pokarm opierał się na nieznanych wcześniej czworonogowi składnikach. Trzeba zatem postawić na nietypowe mięsa (np. koninę, dziczyznę). Zakazane są ponadto wszelkie przekąski. Taki sposób żywienia po upływie kilku tygodni doprowadzić powinien do ustąpienia objawów alergii. Gdy tak się stanie, możemy zacząć stopniowo wprowadzać do menu psa pokarmy, które mogły wywołać u niego uczulenie. To najlepszy sposób na ustalenie listy alergenów. Po postawieniu diagnozy będziemy mogli z łatwością zaplanować jadłospis czworonoga z wyłączeniem substancji uczulających.

↓ MOKRA KARMA DLA PSA ALERGIKA ↓Jaką karmę wybrać dla psa alergika?


Z myślą o specjalnych potrzebach uczulonych psów powstały karmy hipoalergiczne. Tego typu produkty wyróżniają się specyficzną recepturą, która sprawia, że na ogół nie wywołują reakcji alergicznej. Z tego względu warto zastosować je podczas diety eliminacyjnej. Czy jednak nasz pupil musi otrzymywać karmę hipoalergiczną do końca życia? Z pewnością nie ma takiej potrzeby, choć jeśli taki pokarm wyraźnie służy psu, nie warto z niego zrezygnować. Innym rozwiązaniem jest serwowanie podopiecznemu karmy bytowej pozbawionej alergenu. Bez problemu znajdziemy np. pokarmy bezglutenowe czy bezzbożowe, w których źródłem węglowodanów są warzywa. Najlepiej wybierać ponadto karmy z hydrolizowanym białkiem, które nie wykazuje potencjału alergennego. Uczulone psiaki potrzebują zazwyczaj też lekkostrawnego i jak najbardziej naturalnego pożywienia. Unikajmy więc wysoko przetworzonych pokarmów ze sztucznymi dodatkami. U części czworonogów alergia znacząco odbija się na stanie skóry i sierści. Aby wspomóc odbudowę okrywy włosowej i wzmocnić barierę skóry, powinniśmy zaoferować pupilowi karmę bogatą w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Wiele pokarmów przeznaczonych dla czworonogów zmagających się z chorobami dermatologicznym można polecić również zwierzakom cierpiącym z powodu chorób alergicznych.

↓ SUCHA KARMA DLA PSA ALERGIKA ↓

Sklep Telekarma
Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger