poniedziałek, 27 maja 2019

Akcesoria do biegania z psem


Dyscypliny sportowe, w których uczestniczą psy i ich właściciele, zaczęły się rozwijać i cieszyć głębokim zainteresowaniem również w Polsce. Do uprawiania psich sportów takich, jak canicross czy dogtrekking niezbędne są akcesoria do biegania.


Niezbędny sprzęt do biegania z psem


Najważniejszym elementem wyposażenia podczas biegania z psem jest pas biodrowy. Zarówno w canicrossie, jak i w dogtrekkingu umożliwia on człowiekowi poruszanie się z wolnymi rękami, tzw. handsfree. Ten specjalny pas jest połączony smyczą typu amortyzator do szelek psa. Co do szelek, to zwykle używane są szelki typu sled (pull) do ciągnięcia, szelki zaprzęgowe, norweskie lub guard. Ich zaletą jest równomierne rozłożenie sił nacisku na ciało psa, aby mógł on w najbardziej efektywny sposób ciągnąć.

↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓Ciągnięcie jest niesamowicie ważne, ponieważ pies w dogtrekkingu i canicrossie ma za zadanie właśnie ciągnąć człowieka, przy czym w pierwszej dyscyplinie sześcionożny duet może spacerować, biec, maszerować, zatrzymać się na chwilę. W canicrossie natomiast pies musi przebiec dany dystans razem z człowiekiem, ciągnąc go niczym bagaż przez całą drogę. Z tego powodu wśród akcesoriów dobiegania z psem nie może zabraknąć amortyzatora. Linka redukująca wstrząsy przynosi większą wygodę i bezpieczeństwo podczas biegu z psem. Jej naciąg jest także istotny, gdy biegamy np. z dużym, muskularnym psem. Warto sprawdzić, jaka jest maksymalna długość smyczy z amortyzatorem przy największym możliwym naciągnięciu, czyli kiedy pies ciągnie ze wszystkich sił. Dzięki tej informacji będziemy wiedzieć, na jaki maksymalny dystans pupil może się oddalić.

Amortyzator i pas biodrowy chronią układ kostny przed obciążeniami. Profesjonalny pas do biegania z psem odciąża napięcie w kręgosłupie, zwłaszcza w tym dolnym odcinku, dzięki swojej budowie – umożliwia równomierne rozłożenie sił na całe ciało. Podczas biegu czy dogtrekkingu wolne ręce są istotne do reagowania na różne sytuacje, np. do złapania i pociągnięcia za amortyzator, aby zasygnalizować skręt czy stop. Swobodne poruszanie rękami pozwala również na napicie się czy podanie psu wody. Istnieje kilka typów smyczy amortyzujących, ale wśród entuzjastów biegania największą popularnością cieszą się dwa rodzaje. Pierwszy z nich to amortyzator z rączką, który umożliwia kierowanie, zatrzymanie i naciągnięcie, aby dać znać psu, że pora zwolnić. Drugi rodzaj to amortyzator bez rączki, którym także można manipulować w ten sam sposób, tylko że samym amortyzatorem, wymaga więc większej „czułości”, wyczulenia psa.

Tego typu smycze zbudowane są z powierzchni amortyzującej, pofałdowanej, giętkiej, a na ich końcach znajdują się albo dwa karabińczyki, albo karabińczyk z jednej strony, a z drugiej rączka. Amortyzator z dwoma karabińczykami znajduje zastosowanie także jako linka do złączenia dwóch psów. W canicrossie mogą biec 2 psy, ciągnąc człowieka, więc do treningów używa się aż dwóch amortyzatorów. Na początkowych etapach psy mogą biec bez udziału człowieka, złączone amortyzatorem ze sobą, aby nauczyły się współpracy i poznały swoje własne możliwości.

↓ AKCESORIA DINGO DO BIEGANIA Z PSEM ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Ewelina Salińska
Zdjęcie: © melounix — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger