piątek, 8 lutego 2019

Co zrobić, gdy pies jest agresywny na spacerze?


Spacer z psem to zazwyczaj czas relaksu i radosnej zabawy. Przebieg przechadzek mogą jednak skutecznie zakłócić konflikty z udziałem naszego czworonoga. Jeśli zwierzakowi trudno w czasie codziennych wędrówek pohamować emocje, prawdopodobnie potrzebuje naszej pomocy. Co więc zrobić, gdy pies jest agresywny na spacerze?


Unikaj sytuacji konfliktowych


Nie sposób skutecznie przeciwdziałać zachowaniom agresywnym u czworonogów, którym towarzyszą silne i skrajne emocje. Motywacją do ataków na ludzi i inne zwierzaki mogą być strach, złość lub frustracja. Zwykle psiaki decydują się na ostateczne rozwiązanie, jakim jest walka, tylko w szczególnych okolicznościach. W miarę możliwości należy unikać tych potencjalnie konfliktowych sytuacji. Postarajmy się podczas przechadzek zachowywać bezpieczną odległość od innych uczestników spacerów. Jeżeli widzimy, że nasz pupil jest zaniepokojony czy poddenerwowany, spokojnie oddalmy się w inne miejsce. Oczywiście samo unikanie konfliktów nie rozwiązuje jeszcze problemu, ale pozwala psiakowi powrócić do równowagi emocjonalnej. Jest więc niezbędne, by spacery znowu zaczęły sprawiać naszemu pupilowi radość.

Zastosuj odpowiednie środki bezpieczeństwa


Pies, który zachowuje się agresywni na spacerze, może stanowić poważne zagrożenie dla innych spacerowiczów. Konieczne jest zatem wyposażenie go w kaganiec. Niezwykle przydatnym akcesorium może okazać się również kantarek. Poczynania agresywnego psa muszą być ściśle kontrolowane. Jeżeli chcemy dać zwierzakowi trochę swobody, warto umożliwić mu eksplorację otoczenia na długiej lince treningowej. Dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli zatrzymać lub zawrócić niesfornego pupila.

Odwracaj uwagę psa


Choć ataki wielu psów wydają się nagłe i niekontrolowane, w rzeczywistości agresja z reguły narasta stopniowo. Istotne jest, by nigdy nie pozwolić psu zaangażować się w konflikt. Starajmy się wyprzedzać reakcje zwierzaka. Aby zapobiec niepożądanemu zachowaniu lub je przerwać, należy jak najszybciej odwrócić uwagę czworonoga. Najłatwiej zrobić to przy pomocy piszczącej zabawki lub gwizdka.

↓ PISZCZĄCE ZABAWKI DLA PSA ↓Dobrym pomysłem bywa też „przekierowanie” psiaka na kanał węchowy. Wyciągnijmy ulubione smakołyki pupila i dajmy mu je po prostu powąchać. To pozwoli mu na chwilę zapomnieć o niepokojącej sytuacji. W kryzysowych sytuacjach można zaangażować zwierzaka w wykonywanie komend lub zaoferować mu obiekt do noszenia w pysku.

↓ PRZYSMAKI DLA PSA ↓Zmodyfikuj przebieg spacerów


Nawet najbardziej spokojny pies może odczuwać napięcie podczas spacerów po ruchliwych i głośnych terenach. Bombardujące zwierzaka bodźce niejednokrotnie wyzwalają reakcje agresywne. Z tego powodu warto starannie zaplanować trasy codziennych wędrówek. Najlepiej spacerować po niezbyt uczęszczanych i spokojnych okolicach. Czasami korzystne może być też zmienianie szlaków wędrówek. Niewykluczone, że problem z agresją jest ściśle powiązany z określonym środowiskiem. Pamiętajmy również, że spacer ma być dla czworonoga źródłem nowych ekscytujących wrażeń. Angażujmy zatem pupila w różnorodne zabawy i ćwiczenia, zwłaszcza węchowe. Pomoże to ukierunkować uwagę psa na wykonywanie zadań i skłoni do współpracy z nami.

Pomóż psu wybrnąć z niekomfortowej sytuacji


W przypadku agresji na tle lękowym bardzo ważne jest udzielanie zwierzakowi wsparcia. Pupil musi wiedzieć, że zawsze może na nas liczyć. Nie stawiajmy psiaka w sytuacji bez wyjścia. Jeśli zauważymy, że naszym kierunku zbliża się inny pies lub człowiek, zdecydowanie zmieńmy kierunek marszu. Gdy jest na to za późno, możemy po prostu stanąć przed czworonogiem, by w ten sposób odgrodzić go od źródła niepokoju. Należy wystrzegać się bezpośrednich konfrontacji. Nie podchodźmy zatem do innych spacerowiczów na wprost, lecz omińmy ich, przemieszczając się po łuku. Powinniśmy także uczyć zwierzaka nawiązywania i utrzymywania z nami stałego kontaktu wzrokowego.

Dawaj psu jasne wskazówki


Wiele psich zachowań jest nieumyślnie wzmacnianych przez opiekunów. Często zdarza się nam wysyłać czworonogom sprzeczne sygnały. Boimy się, że nasz pupil zaatakuje, więc odruchowy napinamy smycz czy staramy się przyciągnąć pupila. Niestety, takie działania ograniczają psu możliwość pokojowego nawiązywania relacji i wywołują dodatkowe napięcie. Podczas spacerów należy szczególnie zadbać o prawidłową komunikację z czworonogiem. Nie pozwólmy, by zwierzakowi udzielały się nasze negatywne emocje. Nie podnośmy głosu, bądźmy opanowani, ale także konsekwentni w zachowaniu. W kryzysowych sytuacjach posługujmy się znanymi psu poleceniami, takimi jak: „do mnie”, „idziemy”, „stój”. Nauczmy zwierzaka również reagować na tzw. sygnały awaryjne (np. dźwięk gwizdka), który niezależnie od okoliczności skłoni go do natychmiastowego powrotu.

↓ REGULOWANE SMYCZE DLA PSA ↓
Postaraj się zmienić emocje czworonoga


Agresywne zachowania u psa podczas spaceru są trudne do wyeliminowania, ponieważ mają ścisły związek z emocjami. Na nic zdadzą się więc wszystkie działanie, jeśli nastawienie czworonoga do innych spacerowiczów nie ulegnie wyraźnej zmianie. Niezbędne jest wytworzenie u psa pozytywnych skojarzeń, które wyeliminują złe wspomnienia. Pojawienie się w otoczeniu innych ludzi lub zwierząt powinno wiązać się dla pupila z czymś przyjemnym. Gdy znajdą się w psim polu widzenia, można uraczyć ulubieńca smakołykiem lub rozpocząć fascynującą zabawę. Warto przy tym zachowywać się w wyjątkowo radosny sposób. Może to wpłynąć pozytywnie na stan emocjonalny czworonoga. Oczywiście należy to robić, zanim czworonóg zacznie prezentować niepożądane zachowania. Tego typu ćwiczenia trzeba początkowo przeprowadzać w znacznej odległości od niepokojących dla pupila obiektów. Godne polecenia są np. spacery równoległe, które pozwalają psu zachować poczucie bezpieczeństwa. Stopniowo dystans można zmniejszać, aż psiak poczuje się wystarczająco komfortowo, mijając innych uczestników przechadzek. Terapię agresji mogą wspomóc także feromony i preparaty uspokajające na bazie ziół.


Ucz psa alternatywnych zachowań


Psy powtarzają te zachowania, które przynoszą im korzyść. W przypadku agresji zdenerwowane czworonogi chcą na ogół zwiększyć odległość, jaka dzieli ich od prowokującego bodźca. Muszą więc mieć możliwość osiągnięcia swojego celu, ale w zupełnie inny sposób. Co możemy zrobić? Stańmy w bezpiecznej odległości od innych spacerowiczów i poczekajmy, aż nasz pupil zaprezentuje alternatywne do ataku zachowanie. Może to być np. wąchanie podłoża, otrzepywanie się czy odwracanie głowy. Pożądaną reakcję psiaka natychmiast nagródźmy zwiększeniem dystansu, czyli po prostu oddaleniem się od pobliskich uczestników wędrówek.

Skontaktuj się z behawiorystą


Jeśli problem z agresją na spacerze nie znika lub się pogłębia, trzeba skonsultować się z behawiorystą. Pomoże on nam znaleźć przyczynę problemowego zachowania czworonoga i ustali indywidualny plan terapii. Będzie również nadzorował poszczególne etapy modyfikacji zachowania i monitorował postępy. Rady specjalisty z pewnością ułatwią walkę z psią agresją.

Poczytaj więcej:

✔ Co zrobić, gdy pies jest agresywny?  KLIK »

 Stawianie czoła psiej agresji KLIK »

 Jak uchronić pupila przed atakiem obcego psa? KLIK »

↓ KAGANIEC DLA PSA ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Zdjęcie: © vasilaleksandrov — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger