poniedziałek, 11 lutego 2019

Jak opiekować się Yorkiem?


Yorki to wyjątkowo słodkie psiaki, które wyglądają jak żywe przytulanki. Musimy jednak pamiętać, że to czujące i bardzo delikatne stworzenia, które wymagają wiele troski oraz czasu poświęconego nie tylko na zabawę, ale także na pielęgnację. Są ponadto bardzo ruchliwe, a ze względu na miniaturowe rozmiary, także… czasem trudne do zauważenia. Z tego powodu musimy zawsze zachować dużą czujność, zwłaszcza w początkowych dniach pobytu nowego pupila pod naszym dachem. Nie jesteśmy bowiem przyzwyczajeni, że mały, zwinny futrzak przemieszcza się po całym domu. Przygotujmy też odpowiednio pozostałych domowników, zwłaszcza dzieci – psiak to nie zabawka ani maskotka. Potrzeba odpowiedzialności i rozsądku, aby zajmować się nim tak, jak należy. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, dotyczących tego, jak opiekować się Yorkiem?


Higiena futra Yorka


Psiaki tej rasy słyną z przepięknej, delikatnej sierści. Nie będzie ona jednak prezentowała się tak spektakularnie sama z siebie – trzeba o nią dbać i to regularnie. Futro jest bardzo długie (w stosunku do rozmiarów zwierzaka) i nastroszone, więc ma tendencję do plątania się i kołtunienia. Może się okazać, że musimy czesać pupila nawet codziennie, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy zacznie hasać na spacerach po chaszczach i trawach. Do walki z kołtunami warto użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami, natomiast szczotka z naturalnego włosia okaże się lepsza do wygładzenia okrywy włosowej pod koniec czesania i nadania jej naturalnego połysku.

↓ SZCZOTKI DO CZESANIA YORKA ↓Yorki należy też dosyć często kąpać – zdarza się, że nawet raz na miesiąc. Ze względu na małe rozmiary psiaka dobrym pomysłem jest robienie tego w misce z ciepłą wodą albo w brodziku prysznicowym. Do pielęgnacji futra potrzebujemy specjalnego szamponu ze sklepu zoologicznego, najlepiej dedykowanego właśnie zwierzakom tej rasy. Nawilży sierść i zapobiegnie elektryzowaniu się. Możemy sięgnąć także po odżywkę, jeśli włoski pupila mają tendencję do plątania się już podczas mycia. W okresie zimowym nie wystarczy odsączyć wodę z futra w ręcznik, trzeba sięgnąć po suszarkę z delikatnym, nie za ciepłym nawiewem. Yorki potrzebują również trymacji sierści, najlepiej raz na dwa, maksymalnie trzy miesiące. W tym celu powinniśmy zabrać futrzaka do psiego fryzjera, który dzięki trymowaniu zbierze całą pokrywę martwych włosów, które przylegają do skóry zwierzaka.

↓ KOSMETYKI DLA YORKA ↓
Higiena oczu, uszy, pazurów i zębów Yorka


Pielęgnacja pupila dotyczy nie tylko futra. Regularnie musimy podcinać mu pazury specjalnymi cążkami, bo w przeciwnym wypadku urosną zbyt długie i zaczną przeszkadzać w poruszaniu się, a yorki to naprawdę żywiołowe i ruchliwe zwierzaki.

↓ CĄŻKI DO OBCINANIA PAZURÓW U YORKA ↓Musimy też walczyć z kamieniem nazębnym, ponieważ osadzanie się go powoduje narastające kłopoty z dziąsłami, prowadzące w końcu do paradontozy. Dobrym pomysłem jest stosowanie karmy z chrupkimi granulkami, które pomagają ścierać kamień oraz serwowanie pupilowi raz na jakiś czas przysmaków dentystycznych.

↓ PRZYSMAKI DENTYSTYCZNE DLA YORKA ↓
Uszy warto raz na jakiś czas przetrzeć delikatnie wacikiem nasączonym wodą albo oliwką.

↓ PREPARATY DO PRZEMYWANIA USZU U YORKA ↓To samo dotyczy oczu – delikatnie przemywany je albo wacikiem nasączonym ciepłą wodą, albo zamoczonym w specjalnym płynie do pielęgnacji oczu, który dostaniemy w dobrych sklepach zoologicznych.

↓ PREPARATY DO CZYSZCZENIA OCZU U YORKA ↓Higiena zwierzaka to także regularne sprawdzanie, czy na ciele nie pojawiły się żadne krostki, ranki ani pasożyty – zwłaszcza kleszcze. Po każdym spacerze rozgarniamy sierść kudłacza partia po partii i oglądamy skórę.

↓ PREPARATY PRZECIWPASOŻYTNICZE DLA YORKA ↓Zabawa z Yorkiem


W małym ciele drzemie wielki duch i do tego wulkan energii, dlatego Yorki muszą się wyszaleć na spacerze. Samo chodzenie przy nodze to dla nich zdecydowanie za mało. Przynajmniej jeden spacer dziennie musi być połączony z szaloną zabawą. Yorki bardzo potrzebują kontaktu z właścicielem i radośnie pobawią się razem z nami. Aportowanie, nauka nowych komend albo przeciąganie liny to tylko kilka pomysłów na wspólne spędzenie czasu na świeżym powietrzu. Oczywiście musimy uważać, bo Yorki są naprawdę miniaturowe. Nie tylko potrzebują specjalnie dobranej obroży/szelek i smyczy, ale też naszej uwagi. Nie spuszczajmy zwierzaka ze smyczy podczas spaceru, nawet jeśli jesteśmy przekonani, że wróci na nasze zawołanie. Przestraszony albo nadmiernie podniecony czymś pupil nie myśli racjonalnie.

↓ ZABAWKI DLA YORKA ↓Najlepszym pomysłem jest kupienie długiej smyczy automatycznej, która daje psiakowi ogromną swobodę, a nam kontrolę nad sytuacją. Uważajmy też na Yorka w domu – łatwo go zdeptać albo się o niego potknąć, a wtedy mogą być poważne kłopoty. Z kolei podczas oswajania się z kudłaczem, podczas pierwszym wspólnych dni, bądźmy bardzo delikatni i nie narzucajmy się ze swoją obecnością – Yorki początkowo mogą być płochliwe i przestraszone. Zajmie im trochę czasu, aby zaufać właścicielowi, ale kiedy to już nastąpi, relacja zmieni się w przyjaźń na całe życie.

Mamy nadzieję, że nasze rady dotyczące tego, jak opiekować się Yorkiem okażą się dla Was pomocne!

↓ AUTOMATYCZNA SMYCZ DLA YORKA ↓

Sklep TelekarmaTekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: © EwaStudio — stock.adobe.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger