poniedziałek, 13 listopada 2017

Karma hepatic dla psa


W przypadku psów wątrobowców należycie skomponowana dieta jest kwestią priorytetową. To właśnie ona zapobiec może dalszym uszkodzeniom wątroby, za jej pomocą regenerować można też ten niezwykle istotny dla organizmu narząd. Karmy hepatic stworzono z myślą o cierpiących na schorzenia wątroby domowych czworonogach. Te zalecane przez weterynarzy formuły żywieniowe są znakomitym wsparciem pomagającym odzyskać zdrowie.


W jaki sposób u psa dojść może do uszkodzenia wątroby?


Na funkcjonowanie psiej wątroby wpływa wiek, wpływają też czynniki genetyczne. Niektóre konkretne rasy mogą mieć skłonność do pewnych wątrobowych dolegliwości. Bedlington terier, skye terrier, doberman czy west highland white terrier należą do tych psiaków, które miewają problemy z właściwym magazynowaniem miedzi. To zaś w dłuższej perspektywie często kończy się marskością wątroby. Na kłopoty związane z tym narządem często cierpią też cocker spaniele, rottweilery i małe yorki.

Poza czynnikami, na które nie mamy wpływu, istnieją i takie przyczyny chorób wątroby, które zawczasu możemy wyeliminować. Ten ważny narząd naszego pupila może zostać uszkodzony przez tłuste jedzenie, kontakt z toksynami bądź długotrwałe używanie leków przeciwbólowych. Ponadto na stan wątroby wpływają też inne nieleczone dolegliwości, takie jak cukrzyca, problemy z trzustką, sercem oraz zakażenia i urazy.


Dieta psów wątrobowców


Kluczową rolę w trosce o zdrowie psiaka z uszkodzoną wątrobą odgrywa odpowiednia, ustalona w porozumieniu z weterynarzem dieta. Niesprawnie działająca wątroba wywołuje zaburzenia procesów trawiennych, problematyczne staje się też wówczas usuwanie toksyn nagromadzonych w organizmie. Dobrze skomponowane menu może wspomóc regenerację wątroby, złe odżywianie natomiast dalej degeneruje ten narząd, co w konsekwencji często prowadzi do śmierci.

W diecie psów wątrobowców przede wszystkim zwrócić powinniśmy uwagę na odpowiednią ilość i jakość protein oraz tłuszczów. Tych pierwszych nie może być zbyt wiele, gdyż wówczas przyczyniać będą się one do nadmiernej produkcji amoniaku. Z drugiej strony białka odgrywają ważną rolę w procesie budowy tkanek, są więc też one niezbędne do regeneracji samej wątroby.[1] W przypadku psów wątrobowców dobrym pomysłem jest zwiększenie udziału białek pochodzących ze źródeł innych niż mięso. W domowej diecie w grę wchodzić może twaróg, w karmach komercyjnych zaś soja. Przy okazji w psim menu unikać powinniśmy tych protein, które zawierają zbyt dużą ilość miedzi. W składzie dobrej karmy hepatic dla psa nie powinna więc raczej gościć wątróbka, jagnięcina, wieprzowina czy kaczka, niewskazany jest też łosoś.

Nieco większy problem będziemy mieć z tłuszczem. Ilość jego przy niektórych schorzeniach wątroby powinna być wyraźnie ograniczona. Przy innych zaś zalecane może być jego zdecydowanie wyższe spożycie. Tłuszcz nie tylko zapewnia zwierzakowi należytą dawkę energii, ale i smakowo uatrakcyjnia karmę. W przypadku psów wątrobowców jest to o tyle ważne, że zwierzaki te często cierpią na brak apetytu. Ustalenie poziomu tłuszczów w psiej diecie warto zlecić psiemu dietetykowi. 

Do usuwania amoniaku i wspomagania trawienia w sposób znaczący przyczyniają się węglowodany. Stąd też do menu psiaków chorych na wątrobę spokojnie włączyć możemy ryż, owsiankę czy makaron.

Suplementy wspierające regenerację wątroby


Karma hepatic dla psa, aby należycie spełniała swą funkcję, musi być zasobna w odpowiednio dobrane witaminy i minerały. Dobrze jest, gdy psie specjały dla wątrobowców zawierają witaminy z grupy B, nie może w nich też zabraknąć witaminy E, C i K. Ponadto ważną rolę w takim menu odgrywa też cynk, gdyż posiada on właściwości przeciwutleniające i wspomagające wiązanie się miedzi. Dodatkowo w daniach gościć może usprawniający regenerację wątroby ostropest plamisty.

Jak często karmić powinniśmy psa z chorą wątrobą?


Dorosłe psy karmimy zazwyczaj raz bądź dwa razy dziennie. W przypadku psów wątrobowców warto przerzucić się jednak na porcje mniejsze, ale częstsze. Pożywienie zwierzaka, zwłaszcza te mokre nie powinno zbyt długo stać poza lodówką. Do miski psiaka nakładajmy więc niewielkie dawki i po 20 minutach chowajmy je z powrotem. Zepsute jedzenie niejadkowi cierpiącemu na problemy z wątrobą z pewnością nie przypadnie do gustu.

↓ KARMA HEPATIC DLA PSA ↓


Sklep Telekarma


[1] https://royalcanin.pl/blog/dieta-watrobowa-dla-psa-czyli-jak-karmic-zwierze-z-chora-watroba/

Tekst: Małgorzata Urbanowicz
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger