poniedziałek, 20 listopada 2017

Karma dla Shih tzu


Shih tzu należą do grupy ras miniaturowych, w związku z tym wymagają specjalnej, precyzyjnie dopasowanej do swych potrzeb diety. Drobna budowa ciała i wyjątkowo delikatny organizm czynią je podatnymi na wiele chorób, schorzeń oraz infekcji. Rasa odznacza się także szczególną skłonnością do nietolerancji pokarmowej, alergii na niektóre składniki diety oraz nadwagi, która nie tylko zagraża zdrowiu zwierzaków, ale i znacznie utrudnia im codzienne funkcjonowanie. Czym kierować się ustalając jadłospis dla tak wymagającego pupila? Jaka powinna być karma dla Shih tzu?


Żywienie psów rasy Shih tzu


Shih tzu to psiaki o dosyć specyficznych potrzebach żywieniowych. Wysoki metabolizm, właściwy dla psów ras małych i miniaturowych sprawia, że zwierzaki te szybko trawią spożyty pokarm, a ich zapotrzebowanie na energię jest nawet o 60 procent większe niż u psów większych ras. Karma dla Shih tzu powinna być zatem odpowiednio kaloryczna i bogata w wysokiej jakości białko zwierzęce, tak aby dostarczała psu właściwej dawki energii na co dzień.

Pokarm dla tak delikatnego czworonoga musi być także lekkostrawny i dobrze przyswajalny przez organizm. Z uwagi na wyjątkowo wrażliwy układ pokarmowy Shih tzu miewają problemy ze strawieniem zbyt dużej ilości jedzenia. Przeciążenie delikatnego żołądka i jelit zwykle kończy się nieznośnym bólem brzucha, wymiotami lub biegunką. Dlatego też Shih tzu powinny otrzymywać raczej niewielkie porcje jedzenia, ale za to 3-4 razy w ciągu dnia. Szczenięta karmimy jeszcze częściej, bo nawet 6 razy dziennie. Ilość posiłków zmniejszamy stopniowo w miarę dorastania pupila.

Jaka powinna być karma dla Shih tzu?


Karmy dla Shih tzu warto poszukać w dobrym sklepie zoologicznym. Rozejrzyjmy się zwłaszcza po półkach z produktami klasy Premium oraz Super Premium. Są to najwyższej jakości pokarmy dla psów, tworzone wyłącznie z naturalnych i nieprzetworzonych składników. Pośród nich znajdziemy produkty przeznaczone dla psów ras małych i miniaturowych oraz karmy opracowane specjalnie z myślą o Shih tzu.

↓ KARMA DLA SHIH TZU ↓Karma dla Shih tzu powinna być dobrze zbilansowana i pełna cennych wartości odżywczych. Ważne, by w jej składzie dominowało białko zwierzęce, będące głównym budulcem mięśni oraz źródłem niezbędnej energii. Pamiętajmy jednak, że nie każde mięso będzie odpowiednie dla psa o tak delikatnym układzie trawiennym. Unikajmy produktów na bazie mięsa wieprzowego i wołowego, które bywa częstą przyczyną alergii pokarmowej u Shih tzu. Zdecydowanie zdrowsze są karmy zawierające jagnięcinę, dziczyznę, mięso kacze lub przepiórcze. Ważnym składnikiem pokarmów dla czworonoga są także suszone owoce i warzywa, dostarczające wielu cennych witamin i minerałów. W karmie dla Shih tzu nie może zabraknąć także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega, wzmacniających kondycję skóry, sierści i pazurów. To właśnie dzięki nim futerko będące atutem Shih tzu stanie się jeszcze piękniejsze, mocne i pełne zdrowego blasku.

Czego unikać w karmie dla Shih tzu?


Z jadłospisu Shih tzu powinniśmy wyeliminować przede wszystkim zboża zawierające gluten. Pamiętajmy, że jako psiaki skłonne do alergii pokarmowej, Shih tzu mogą nabawić się uczulenia również na ten składnik. Rozsądniej będzie wybrać karmę, która zamiast pszenicy, kukurydzy czy soi zawiera zdrowszy ryż lub tapiokę. Unikajmy także karm zawierających rośliny strączkowe oraz warzywa, takie jak brukselka czy kapusta, które wywołują wzdęcia i bolesne skurcze brzucha. Karma dla Shih tzu nie powinna zawierać także żadnych sztucznych dodatków, takich jak konserwanty, barwniki czy wzmacniacze smaku. Na szczęście porządne produkty z kategorii Premium nie zawierają tego typu szkodliwych substancji.

Skłonność do nadwagi u Shih tzu


Jak już wspomniano pokarm, który serwujemy Shih tzu powinien być dosyć kaloryczny. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża dawka kalorii i brak umiaru w odmierzaniu porcji, może prowadzić do nadwagi. Psy ras małych i miniaturowych wykazują pewną skłonność do nadmiernego przybierania na wadze, co ze względu na wyjątkowo delikatną budowę ciała jest dość niebezpieczne. Shih tzu mają drobny kościec, który nie jest przystosowany do dźwigania większych ciężarów. Obciążone i nadwyrężone kości oraz stawy mogą dokuczać zwierzakowi, utrudniać wstawanie i chodzenie.

Nadwaga u Shih tzu to problem, którego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Zbyt duża masa ciała utrudnia funkcjonowanie organizmu, powoduje spadek aktywności zwierzaka, obciąża serce oraz nerki, a często bywa przyczyną cukrzycy oraz wielu innych, groźnych chorób.

↓ KARMA DLA PSÓW RAS MAŁYCH I MINIATUROWYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger