piątek, 17 listopada 2017

Najlepsza sucha karma dla szczeniaka


Szczenię potrzebuje wyjątkowo delikatnej i pełnowartościowej diety. Jeżeli decydujemy się karmić je suchą karmą, musi być ona dostosowana do jego zapotrzebowań, wieku, rasy, przedziału wagowego. Nie ma jednej, idealnej karmy dla szczeniaków. Każdy psiak jest inny i potrzebuje czegoś odmiennego.


Szczególnie, jeżeli nasz pupil ma jakieś problemy zdrowotne albo nie toleruje pewnych składników diety, czyli ma alergię pokarmową. W każdym z tych przypadków koniecznie jest ustalenie specjalnego planu żywieniowego i to po konsultacji z weterynarzem. Musimy też pamiętać, że zdrowy, silny zwierzak ma także swój gust i pewne rzeczy smakują mu bardziej od innych. To zupełnie normalne. Dobranie odpowiedniej karmy to zatem zadanie bardzo ważne i jednocześnie wymagające. Należy koniecznie dobrze znać ulubieńca i jego potrzeby. W jaki sposób? Opiekować się nim troskliwie i obserwować go na co dzień. Spędzanie ze zwierzakiem dużo czasu to najlepsza droga do poznania nie tylko jego nawyków żywieniowych, ale także do obopólnego zrozumienia i zaufania.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS MAŁYCH ↓Czego potrzebuje w diecie szczeniak?


Przede wszystkim musimy mieć na uwadze, że organizm szczeniaka gwałtownie się rozwija i potrzebuje mnóstwa energii. Nie oznacza to jednak, że serwowanie mu ogromnej ilości kalorii, wręcz bezrefleksyjnie, wyjdzie mu na zdrowie. Jest pożywienie zdrowe i sycące, dające energię i odżywiające organizm (także umysł pupila) i jest jedzenie śmieciowe, składające się głównie z konserwantów, barwników sztucznych i ulepszaczy. Należą do niego karmy niskiej klasy, które zazwyczaj nie mają w swoim składzie zbyt wiele mięsa, za to dużo popiołu, zmielonych fragmentów niezweryfikowanego pochodzenia i zbóż. Serwowanie takiej chemii i pustych kalorii szczeniakowi to robienie mu dużej krzywdy. Taka dieta wyniszczy jego delikatny układ pokarmowy, może powodować kłopoty z wątrobą, nerkami, a nawet wywoływać alergie. Nie wspominając już o tym, że to prosta droga do otyłości, już od bardzo młodego wieku. Dlatego pożywienie wybierajmy z głową i pamiętajmy, że na zdrowiu zwierzaka się nie oszczędza. Wysokiej jakości karmy mają swoją cenę, ale wiemy także, że kupujemy coś odżywczego i z certyfikatem jakości. Karma dla szczeniaka powinna być ze składników naturalnych, a rolę konserwantów powinny pełnić na przykład witaminy C i E (antyoksydanty), a nie chemia. Zadbajmy też o to, aby maluch otrzymywał w karmie solidną porcję mięsa (źródło białka zwierzęcego, wielu pierwiastków i podstawowy budulec mięśni). Do tego oczywiście zestaw witamin i minerałów – najwięcej znajdziemy ich w suszonych warzywach i owocach, więc dobrze, że w karmie było ich całkiem sporo. Bardzo przydadzą się również probiotyki i prebiotyki, osłaniające układ pokarmowy, a także wzmacniające florę bakteryjną jelit, co prowadzi do podniesienia odporności całego organizmu. Unikajmy zbóż i węglowodanów. Uważajmy także na początku ze składnikami takie jak tłuste mięso i ryby, bo mogą okazać się dużym obciążeniem dla żołądka. Sięgajmy natomiast po karmy ze składnikami osłaniającymi stawy, wzmacniającymi sierść, skórę i narządy zmysłów, a zatem między innymi z luteiną, chondroityną, glukozaminą i kolagenem.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS ŚREDNICH ↓Karmy suche dla szczeniaków


Na rynku jest mnóstwo produktów dla szczeniąt. Poznamy je po tym, że będą miały dopisek „junior’’. Możemy zdecydować się na karmę dla szczeniąt ras małych, średnich lub dużych albo wybrać coś dedykowanego konkretnej rasie. Sięgajmy po produkty Premium lub Super Premium, powstają z naturalnych składników, są poddawane wielokrotnym badaniom laboratoryjnym, a składniki, z których są wytwarzane, pochodzą od lokalnych dostawców. Zawsze sprawdzajmy też datę na opakowaniu i szczelność. Źle przechowywana karma, nawet najlepszej jakości, zacznie wietrzeć, straci smak i zapach, a do tego może pojawić się pleśń (nie zobaczymy jej od razu, bo produkty pleśnieją zazwyczaj od dolnych warstw). Kupujmy karmę w dobrym sklepie zoologicznym (polecamy szeroki wybór karm w internetowym sklepie zoologicznym Telekarma.pl »), unikajmy natomiast dokonywania zakupów w supermarketach, na bazarach i ogólnie z niepewnych źródeł. Powinniśmy też zaopatrzyć się w specjalny pojemnik do przechowywania karmy, aby długo służyła naszemu pupilowi, była smaczna i pełnowartościowa. Nie zapomnijmy także o tym, że szczeniak potrzebuje produktu z granulkami, które da radę pogryźć. Zawsze stawiajmy mu też miskę z wodą w kącie, gdzie zwykle jada. Suche karmy prawie jej nie zawierają, a pupil bardzo wody potrzebuje.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Magdalena Dolata
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger