środa, 1 listopada 2017

Karmienie szczeniaka


Na młodego psiaka czeka cała masa nowych wyzwań. Aby mógł im sprostać, potrzebuje zbilansowanej i odpowiednio dobranej diety. Prawidłowe żywienie szczeniąt nie może ograniczać się jednak wyłącznie do wybrania wysokiej jakości karmy. Równie istotny jest też sam sposób podawania pokarmu. Jakich zasad przestrzegać, by czworonożny junior mógł czerpać z posiłków jak najwięcej korzyści?


Jak przyzwyczaić szczeniaka do pokarmu stałego?


Dla psiaków, które dopiero przyszły na świat, nie ma nic lepszego niż mleko matki. To właśnie ten płynny i niezwykle odżywczy pokarm jest dla nich pożywieniem wzorcowym, dostarczającym wszystkich niezbędnych do wzrostu i rozwoju składników. Pod koniec 1. miesiąca życia u szczeniąt zaczynają wyrzynać się jednak mleczne zęby, a suka produkuje coraz mniej mleka i niejednokrotnie nie jest już w stanie sama wykarmić licznego potomstwa. Właśnie dlatego już od 4. tygodnia życia należy zacząć stopniowo wprowadzać do diety maluchów pokarm stały. Warto pamiętać, że zwierzaki stopniowo uczą się spożywać tego typu pożywienie – zanim zaczną rozgryzać pokarm, będą początkowo jedynie go zlizywać. Nie należy więc od razu serwować szczeniętom twardych granulek. Zacząć powinniśmy od pokarmu o konsystencji papki. Najlepiej zatem albo zakupić dla pupila specjalną karmę startową w formie musu, albo starannie rozetrzeć granulki suchej karmy i wymieszać je z wodą. Gdy zwierzak nie będzie miał już problemu z jedzeniem takiego pokarmu, możemy wprowadzić do jego diety rozmoczoną suchą karmę. Stopniowo należy zmniejszać stopień jej nasączenia, aż dojdziemy do momentu, gdy psiak z powodzeniem będzie chrupał twarde granulki. Gwałtowne zmiany jadłospisu maluchów nie są nigdy wskazane. Warto więc zatroszczyć się o to, by szczeniak przez kilka pierwszych tygodni po przybyciu do nowego domu otrzymywał pożywienie, którym był dotychczas karmiony u hodowcy. Jeśli po tym czasie zdecydujemy się na zmianę menu czworonoga, róbmy to stopniowo, mieszając nową karmę ze starą, powoli zmieniając ich proporcje.

↓ MOKRA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓Czym karmić szczeniaka?


Wszelkie braki w diecie rosnącego zwierzaka mogą bardzo dotkliwie odbić się na jego zdrowiu i samopoczuciu. Nie można zapominać, że pokarm musi nie tylko zaspokoić aktualne potrzeby energetyczne młodego psiaka, ale również dostarczyć mu składników do budowy organizmu. Pożywienie dla szczeniaka musi być zatem bogate w białka pochodzenia zwierzęcego, wielonienasycone kwasy tłuszczowe (zwłaszcza DHA) i minerały (m.in. wapń, fosfor, cynk, miedź). Niebagatelną rolę w żywieniu czworonożnych juniorów odgrywają też składniki regulujące pracę organizmu, czyli witaminy. Należy zadbać ponadto o to, by karma dla szczeniaka była lekkostrawna i dobrze przyswajalna. Specyficzne potrzeby żywieniowe wykazują czworonogi ras dużych i olbrzymich. W ich przypadku trzeba szczególnie uważać na poziom energii i wapnia w diecie. Cennym wzbogaceniem ich menu mogą być za to pokarmy z dodatkiem chondroityny i glukozaminy.

Jak często karmić szczeniaka?


Przewód pokarmowy czworonożnych juniorów wciąż się rozwija. Nie jest więc w stanie poradzić sobie z nadmiarem pożywienia. Posiłki szczeniąt muszą być zatem zawsze podzielone na małe porcje. Maluchy ras średnich i dużych aż do ukończenia 6. miesiąca życia powinny być karmione przynajmniej 3 razy dziennie. Miniaturowe i małe psiaki można natomiast zacząć przyzwyczajać do dwóch posiłków już od około 4. miesiąca życia. A kiedy nadchodzi odpowiedni moment na przestawienie pupila na karmę dla psów dorosłych? Również w tym przypadku wiele zależy od rasy i wielkości czworonoga. Szczeniaki ras małych dojrzewają około 10. miesiąca życia, średnie czworonogi po ukończeniu roku, a psiaki duże i olbrzymie po osiągnięciu 18.-24. miesiąca.


W jaki sposób karmić szczeniaka?


Szczenięctwo to idealny czas na wyrabianie u zwierzaka dobrych nawyków. Nagradzając psiaka za spokojne zachowanie w porze posiłku, można uniknąć wielu przyszłych kłopotów. Warto od początku uczyć pupila grzecznego oczekiwania na posiłek, a zawczasu wygaszać wszelkie natarczywe próby wymuszenia od nas smacznych kąsków. Dobrze też pokazać młodemu czworonogowi, że na pyszności może sam zapracować, np. wykonując komendy. Istotnym elementem socjalizacji jest umożliwienie szczeniakowi spożywania pokarmu z różnych pojemników i w różnych miejscach. W żadnym wypadku nie należy ograniczać się wyłącznie do jednej miski, ustawionej zawsze w tym samym miejscu. Taki sposób podawania pokarmu jest nie tylko monotonny, ale często też sprawia, że psiak zaczyna bronić swoich zdobyczy, których źródłem stajemy się dla niego nie my, lecz wyłącznie miska. Dajmy więc pupilowi możliwość samodzielnego wydobycia pożywienia z zabawek interaktywnych czy odnalezienia ich w domowych zakamarkach. Jak najczęściej karmy też ulubieńca z ręki. W okresie szczenięctwa istotne jest ponadto stymulowanie zmysłów malucha odpowiednim pożywieniem – różniącym się teksturą, smakiem i zapachem. Nawet jeśli zamierzamy podawać ulubieńcowi tylko jedną karmę, postarajmy się o wzbogacenie menu zwierzaka wartościowymi smakołykami. Psiak powinien otrzymywać przekąski, które może spożywać na różne sposoby – gryząc, zlizując, żując, rozszarpując. Dzięki temu posiłki będą dla naszego podopiecznego zawsze świetną zabawą.

↓ SUCHA KARMA DLA SZCZENIĄT ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Marta Majewska
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger