sobota, 28 października 2017

Karmienie szczeniaka owczarka niemieckiego


Owczarek niemiecki to dosyć popularny przedstawiciel dużych ras psów. Będąc szczeniakiem przypomina małą, puchatą kulkę, a jako dorosły pies osiąga wagę od 26 do nawet 44 kilogramów. Z uwagi na swoje gabaryty, masę ciała oraz inne cechy właściwe dla swej rasy, owczarek niemiecki wymaga przemyślanego żywienia, szczególnie w okresie szczenięcym. Jak karmić szczeniaka owczarka niemieckiego, by wspomóc rozwój całego organizmu? Która karma najlepiej odpowie jego potrzebom?Potrzeby żywieniowe szczeniaka owczarka niemieckiego


Sposób karmienia owczarka niemieckiego w okresie szczenięcym wpływa na wygląd, kondycję oraz zdrowie dorosłego czworonoga. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to, co podajemy maluchowi w pierwszych miesiącach życia stanowi nie tylko o jakości, ale także długości jego życia. Dieta szczeniaka powinna być przede wszystkim pełnowartościowa i dobrze zbilansowana, tak aby dostarczała mu odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju organizmu oraz wszystkich funkcji życiowych.

Warto pamiętać, że szczenięta dużych ras psów rozwijają się nieco wolniej niż mniejsze czworonogi. Okres intensywnego rozrostu układu kostnego u owczarków przypada dopiero na 4 miesiąc życia, a rozwój masy mięśniowej około 8. Docelową wagę oraz wzrost owczarek niemiecki osiąga w wieku 15 miesięcy. W związku z tym żywienie szczeniaka powinno odbywać się w starannie przemyślany i zaplanowany sposób. Pamiętajmy, że owczarki, którym brakuje ruchu, a więc szczególnie te żyjące w dużych miastach, mają tendencję do nadwagi. Z uwagi na to, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, ich pokarm powinien być ściśle dawkowany. Nadmierny przyrost masy ciała w tak młodym wieku może grozić deformacjami kości i stawów, a także zaburzeniami wzrostu.

Czym karmić szczeniaka owczarka niemieckiego


Wybierając pokarm dla szczeniaka owczarka niemieckiego, powinniśmy uwzględnić kilka podstawowych czynników. Weźmy pod uwagę przede wszystkim wiek pupila, tryb życia, rodzaj aktywności oraz wszystkie szczególnie potrzeby, wynikające z jego indywidualnych predyspozycji. W trosce o dobro zwierzaka warto zdecydować się na jedną z gotowych karm dla szczeniąt, dostępnych w dobrych sklepach zoologicznych. Porządna karma tego rodzaju zawiera wszystkie niezbędne składniki i substancje odżywcze, w precyzyjnie dobranych proporcjach. Podając psu gotową karmę nie musimy martwić się ewentualnymi niedoborami witamin czy minerałów, odpada zatem konieczność dodatkowej suplementacji.

↓ KARMA DLA SZCZENIAKA OWCZARKA NIEMIECKIEGO ↓Jaka powinna być karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego?


Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego powinna zawierać przede wszystkim odpowiednie proporcje białka, wapnia i fosforu, czyli składników zapewniających zrównoważony rozwój układu szkieletowego oraz prawidłowy przyrost masy mięśniowej. Porządne karmy dla szczeniąt zawierają także cenne prebiotyki, wzmacniające odporność i regulujące florę bakteryjną układu pokarmowego. Równie ważny jest dodatek naturalnych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C i E, a także luteiny oraz tauryny. Posiłki młodego owczarka powinny zawierać także związki glukozaminy i chondroityny, z uwagi na to, że są szczególnie predysponowane do chorób i zwyrodnień stawów. Cennym dodatkiem do diety szczeniaka są również nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i 6, wzmacniające skórę i sierść zwierzaka.


Jak często karmić szczeniaka owczarka niemieckiego


Owczarek niemiecki, jako przedstawiciel dużych ras psów, do ukończenia czwartego miesiąca życia powinien być karmiony aż 4 razy dziennie. Trochę starszemu szczeniakowi podajemy 3 posiłki w ciągu dnia, natomiast psa, który skończył pierwszy rok możemy karmić 2 razy dziennie. Pamiętajmy o zachowywaniu stałych pór karmienia. Psy lubią rutynę związaną z otrzymywaniem posiłków, poprawia to ich poczucie bezpieczeństwa i zapobiega kapryszeniu przy misce. Pupil powinien dostawać precyzyjne odmierzone porcje, dostosowane do swoich potrzeb i możliwości przewodu pokarmowego. Dokładne wytyczne dotyczące dawkowania znajdziemy na opakowaniu karmy dla szczeniaka.

↓ KARMY DLA SZCZENIĄT RAS DUŻYCH ↓

Sklep Telekarma


Tekst: Angelika Podgajna
Zdjęcie: Fotolia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Na psim tropie , Blogger